Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Lesníctvo Z domova

Poľovníci: Stavy diviakov treba znížiť o dve tretiny

blank

Počty diviačej zvery sa od roku 2000 zvýšili na Slovensku o 75 percent. Vzrástli aj stavy všetkej lesnej zvery. Môže za to nadmerné prikrmovanie, nesprávna štruktúra lovu i mierne zimy a tým aj nízka mortalita. V uplynulých rokoch u nás stav diviačej zvery na konci sezóny predstavuje do 60 tisíc kusov. Rovnako by tomu malo byť aj túto jar.

„Celkový úbytok sa pohybuje na úrovni okolo 55 tisíc kusov. Ide nielen o odlovenú zver, ale ráta sa do toho aj úhyn,“ vysvetlil Tibor Lebocký, prezident Slovenskej poľovníckej komory, podľa ktorého sa plány lovu v uplynulých rokoch darí napĺňať, ba dokonca prekračovať, čo sa v minulosti poľovníkom nedarilo.

„Z hľadiska štatistických predpokladov pre šírenie afrického moru ošípaných by sa ale jarný stav diviačej zvery mal pohybovať okolo 18 800 kusov. Vtedy by sme reálne minimalizovali riziko pre šírenie ochorenia,“ uviedol Lebocký.

S takýmto stavom diviačej zvery ráta aj Koncepcia rozvoja poľovníctva, avšak až v roku 2030. Stavy sa podľa nej mali znižovať postupne.

„Avšak koncepcia sa tvorila v čase, kedy hrozba afrického moru nebola taká akútna, preto by bolo dobré, keby sme prijali opatrenia, aby sme početnosť diviakov reálne znížili v oveľa kratšom čase, do jedného až dvoch rokov,“ myslí si Tibor Lebocký.

Poľovníkov v súčasnosti motivuje tzv. zástrelné, ktoré dostanú za uloveného diviaka a odovzdaní vzorky na rozbor. Finančné ohodnotenie dostávajú aj za odovzdanie uhynutého diviaka. Podľa veterinárnej správy je odozva poľovníkov na tieto opatrenia pozitívna.

„Pokiaľ pretrvá u nás situácia bez výskytu afrického moru, my sme ochotní tieto peniaze ešte aj navýšiť. Konzultujeme to aj s Európskou komisiou, ktorá má veľký záujem, aby sa ochorenie nešírilo, takže možno aj v EK nájdeme podporu a budeme vedieť poľovníkom ceny navýšiť,“ uviedol šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Tzv. zástrelné (od 10 do 40 eur) v súčasnosti poľovníkom kompenzuje aj prepad cien diviačieho mäsa, ktorá sa pohybuje na úrovni okolo 30 eurocentov za kilogram.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1592 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

6 komentárov

 1. blank
  Ľubo
  6. februára 2018

  A čo takto prestať s prikrmovaním lesnej zveri? Je to predsa kontraproduktívne!

  Odpovedať
 2. blank
  Anonym
  6. februára 2018

  jednoznačne treba výrazne znížiť stavy zveri na slovensku, a mimochodom neprikrmovanie zveri by následne viedlo k značnému poškodzovaniu porastov kultúrnych plodín

  Odpovedať
 3. blank
  Ján Bukovčík
  6. februára 2018

  Ľubo,nechcem byť osobný,ale si predstavte,že tento Váš článok si prečítajú
  žiaci základ.škôl. Takto majú presadzovať názor,že prikrmovať netreba! Táto zima je doposiaľ mierna,ale minulú zimu to bola katastrofa,pomerne silné mrazi a vysoka vrstva snehu,ktorá miestami bola aj 120cm.Museli sme brodiť sneh pásovými a koles.traktormi,aby sa zver dostala ku krmelcom. Ak by som Vám poslal fotku z úhynu po 2-3 ks srnčej zveri hlavkami spolu a zmrznuté-vysilené len preto,že sa nemohla prebrodiť ku krmelcom. Všetko nahrávalo vlkom,aby ľahko ulovili zver. Čo sa týka poškodzovania poľnohosp.kultúr,tak prečo poľnohospodár nepoužíva odpudzovače zveri,ktorá vylučuje napr. pach vlka. Tam sa zver skoro nevráti,ale nie takto,že nebudeme prikrmovať! Vlci šarapatia vo svorkach 7-10 ks a tak vytláčajú zver z lesa k obciam. Aby som bol konkretný,tak pochádzam z východu SK,máme odstreliť ročne cca 30ks diviačej zveri,a viete že sa podarilo uloviť 6ks. Pritom boli spoločné poľovačky,kde sa zúčastnilo takmer 60 strelcov-výsledok 1 líška. Diviaky sú vytlačené vlkom z lesa na „dolniaky“,kde sú aj 100ha lány poľnohosp.plodín a tam sa zver uchyľuje pred šelmou ako je vlk a medveď. Tento rok je tzv.semenný,pričom je dostatok žalude a bukvice,ale diviakov niet. Venujem sa poľovníctvu 42 rokov,a tak sa viem k tomu vyjadriť a doporučovať vytvoriť rovnováhu v premnoženom stave vlka a medveďa! Prepáčte,že som sa takto rozpísal.

  Odpovedať
 4. blank
  ŠtevoM
  7. februára 2018

  Pre Ján Bukovčík: prikrmovat určite treba. O tom niet pochýb. Nemusel byt ani 120cm sneh a koľko zveri mi chodilo na silaz..srncia, jelenia…vlky a medvede su aj na dolniakoch v okoli Rimavskej Soboty. Problem je skor v PZ. Nemam nic proti polovnikom mam medzi nimi vela kamaratov ktori sa snazia pomoct ked je problem so zverou ale su aj taki co si myslia ze mozu vsetko a nemusia nic. Pachove odpudzovace sa napriklad mne neosvedcili…diviaky bez problemov likvidovali kukuricu par metrov od aplikovanej hranice este pred zapadom slnka.

  Odpovedať
 5. blank
  Milan
  7. februára 2018

  Určite je potrebné vnímať poľovníctvo ako nástavbu poľnohospodárstva, kde by mala byť symbióza. Dnes dostane pušku takmer každý, bez ohľadu na psychické a morálne zdravie, stačí že má dosť peňazí a chce sa zaradiť medzi „honor“, lebo všetci zbohatlíci sú i poľovníci, prípadne majú vlastný poľovný revír. Stráca sa prepojenosť. Voľakedy boli členovia poľovníckych združení miestny ľudia, ktorí vedeli a predpokladali kde a ako sa „škody“ objavujú a teda de facto im vedeli i predchádzať. Poľovníci chodili vykášať miesta na dorábanie sena, kam sa technika nedostala, či pomáhali zbierať kameň na roľu.
  Dnes tomu tak nie je. Poľovníci sú odtrhnutí od poľnohospodára a tým vznikajú problémy, či je zveri veľa alebo málo.
  Problém je v systéme poľovníctva a toto sú následky.

  Odpovedať
 6. blank
  Ján Bukovčík
  7. februára 2018

  Pre ŠtevoM a Milan,opravdu máte pravdu! Všetko je o prevencií , no a v
  neposlednom rade vydávanie zbrojných preukazov. Títo „zbohatlíci“,ktorí
  sú ako- že poľovníci /česť výnimkam/ tak to sú iba lovci nie poľovníci.
  Pojem ochrana a prevencia je pre túto čvargu iba“španielská dedina“ !!!
  Celý system poľovníctva je o ničom!

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.