Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z domova

Poľovníci: Stavy diviakov treba znížiť o dve tretiny

Poľovníci: Stavy diviakov treba znížiť o dve tretiny
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Počty diviačej zvery sa od roku 2000 zvýšili na Slovensku o 75 percent. Vzrástli aj stavy všetkej lesnej zvery. Môže za to nadmerné prikrmovanie, nesprávna štruktúra lovu i mierne zimy a tým aj nízka mortalita. V uplynulých rokoch u nás stav diviačej zvery na konci sezóny predstavuje do 60 tisíc kusov. Rovnako by tomu malo byť aj túto jar.

„Celkový úbytok sa pohybuje na úrovni okolo 55 tisíc kusov. Ide nielen o odlovenú zver, ale ráta sa do toho aj úhyn,“ vysvetlil Tibor Lebocký, prezident Slovenskej poľovníckej komory, podľa ktorého sa plány lovu v uplynulých rokoch darí napĺňať, ba dokonca prekračovať, čo sa v minulosti poľovníkom nedarilo.

„Z hľadiska štatistických predpokladov pre šírenie afrického moru ošípaných by sa ale jarný stav diviačej zvery mal pohybovať okolo 18 800 kusov. Vtedy by sme reálne minimalizovali riziko pre šírenie ochorenia,“ uviedol Lebocký.

S takýmto stavom diviačej zvery ráta aj Koncepcia rozvoja poľovníctva, avšak až v roku 2030. Stavy sa podľa nej mali znižovať postupne.

„Avšak koncepcia sa tvorila v čase, kedy hrozba afrického moru nebola taká akútna, preto by bolo dobré, keby sme prijali opatrenia, aby sme početnosť diviakov reálne znížili v oveľa kratšom čase, do jedného až dvoch rokov,“ myslí si Tibor Lebocký.

Poľovníkov v súčasnosti motivuje tzv. zástrelné, ktoré dostanú za uloveného diviaka a odovzdaní vzorky na rozbor. Finančné ohodnotenie dostávajú aj za odovzdanie uhynutého diviaka. Podľa veterinárnej správy je odozva poľovníkov na tieto opatrenia pozitívna.

„Pokiaľ pretrvá u nás situácia bez výskytu afrického moru, my sme ochotní tieto peniaze ešte aj navýšiť. Konzultujeme to aj s Európskou komisiou, ktorá má veľký záujem, aby sa ochorenie nešírilo, takže možno aj v EK nájdeme podporu a budeme vedieť poľovníkom ceny navýšiť,“ uviedol šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Tzv. zástrelné (od 10 do 40 eur) v súčasnosti poľovníkom kompenzuje aj prepad cien diviačieho mäsa, ktorá sa pohybuje na úrovni okolo 30 eurocentov za kilogram.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ľubo
Ľubo
6. február 2018 9:21

A čo takto prestať s prikrmovaním lesnej zveri? Je to predsa kontraproduktívne!

Anonym
Anonym
6. február 2018 18:17

jednoznačne treba výrazne znížiť stavy zveri na slovensku, a mimochodom neprikrmovanie zveri by následne viedlo k značnému poškodzovaniu porastov kultúrnych plodín

Ján Bukovčík
Ján Bukovčík
6. február 2018 21:46

Ľubo,nechcem byť osobný,ale si predstavte,že tento Váš článok si prečítajú žiaci základ.škôl. Takto majú presadzovať názor,že prikrmovať netreba! Táto zima je doposiaľ mierna,ale minulú zimu to bola katastrofa,pomerne silné mrazi a vysoka vrstva snehu,ktorá miestami bola aj 120cm.Museli sme brodiť sneh pásovými a koles.traktormi,aby sa zver dostala ku krmelcom. Ak… Celý komentár »

ŠtevoM
ŠtevoM
7. február 2018 6:39

Pre Ján Bukovčík: prikrmovat určite treba. O tom niet pochýb. Nemusel byt ani 120cm sneh a koľko zveri mi chodilo na silaz..srncia, jelenia…vlky a medvede su aj na dolniakoch v okoli Rimavskej Soboty. Problem je skor v PZ. Nemam nic proti polovnikom mam medzi nimi vela kamaratov ktori sa snazia… Celý komentár »

Milan
Milan
7. február 2018 7:33

Určite je potrebné vnímať poľovníctvo ako nástavbu poľnohospodárstva, kde by mala byť symbióza. Dnes dostane pušku takmer každý, bez ohľadu na psychické a morálne zdravie, stačí že má dosť peňazí a chce sa zaradiť medzi “honor”, lebo všetci zbohatlíci sú i poľovníci, prípadne majú vlastný poľovný revír. Stráca sa prepojenosť.… Celý komentár »

Ján Bukovčík
Ján Bukovčík
7. február 2018 7:56

Pre ŠtevoM a Milan,opravdu máte pravdu! Všetko je o prevencií , no a v neposlednom rade vydávanie zbrojných preukazov. Títo “zbohatlíci”,ktorí sú ako- že poľovníci /česť výnimkam/ tak to sú iba lovci nie poľovníci. Pojem ochrana a prevencia je pre túto čvargu iba”španielská dedina” !!! Celý system poľovníctva je o… Celý komentár »