Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Zo sveta

Poľnohospodári vyzývajú EÚ, aby sprísnila kontrolu ukrajinského dovozu

Poľnohospodári vyzývajú EÚ, aby sprísnila kontrolu ukrajinského dovozu
insert_photopixabay.com

Šesť poľnohospodárskych organizácií vyzýva Európsku úniu, aby výrazne sprísnila kontrolu dovozu ukrajinských výrobkov. Aktuálny návrh Bruselu označili za nedostatočný a uviedli, že je ohrozená životaschopnosť odvetvia. Pohrozili tiež ďalšími demonštráciami, informuje agentúra AFP.

Európska komisia na konci januára navrhla, aby sa od júna o ďalší rok predĺžilo opatrenie, ktoré od jari 2022 oslobodzuje Ukrajinu od ciel, a má tak podporiť vojnou skúšanú krajinu. Ak by však na trhu nastali závažné poruchy, počíta návrh s nápravnými opatreniami. Pri troch komoditách (hydinové mäso, vajcia a cukor) by sa tak mohla spustiť „záchranná brzda“, ktorá by stabilizovala dovoz na priemernom objeme z rokov 2022 až 2023. Nad tento objem by clá začali opäť platiť.

Text návrhu teraz posudzujú členské štáty a poslanci Európskeho parlamentu. Nespokojnosť s ním vyjadrila organizácia Copa-Cogeca, ktorá združuje väčšinu poľnohospodárskych zväzov EÚ, a päť európskych organizácií zastupujúcich kľúčové odvetvia (cukrová repa, obilniny/olejniny, hydina, vajcia).

„Ak sa navrhovaný text nezmení, bude ohrozená hospodárska životaschopnosť európskych odvetví hydiny, vajec, cukru, obilnín a medu“, a to pod tlakom lacnej ukrajinskej konkurencie, varujú organizácie v spoločnom vyhlásení.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
16. február 2024 5:41

Príďte na Slovensko .
V r.2022 bola “potravinová sebestačnosť “ v obilovinách resp.pšenuci na úrovni 159%‼️‼️

My tu ochraňujeme za desiatky miliónov ditácií a štátnej podpory slovenským agrobarónom a agrooligarchom ich tučné príjmy a zisky.

ZUZANA
ZUZANA
16. február 2024 7:54

Ako organizovane idú nato naši susedia …
https://myzemedelci.cz/

Anton Spišák
Anton Spišák
16. február 2024 14:09

Keď nám niečo vyhovuje ,tak si fandíme. Keď niečo nevyhovuje zabúdame,čo sme slúbili v akom svete žijeme. Slúbili sme podporu Ukrajine adali sme jej výhody volného trhu.Kto vtedy uplatnil právo veta? Kto bude hlasovať v prípade rozhodovania ,či Ukrajina bude ,alebo nebude členom európskej rodiny? Sledujem burzu polnohospodárskych komodít. V… Celý komentár »