Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Poľnohospodári protestovali v Paríži proti zákazu pesticídov

Poľnohospodári protestovali v Paríži proti zákazu pesticídov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Ilustračná foto protestu farmárov v Nemecku.

Francúzski farmári v stredu ráno prišli na stovkách traktorov do Paríža, protestujúc proti obmedzeniu používania pesticídov a ďalším environmentálnym predpisom, ktoré podľa nich ohrozujú poľnohospodársku výrobu v krajine. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry Reuters.

Francúzsko je najväčšou poľnohospodárskou veľmocou Európskej únie. Protestná akcia nasleduje po januárovom rozhodnutí súdu EÚ, ktorý zrušil francúzsku politiku, umožňujúcu pestovateľom cukrovej repy používať zakázané insekticídy, čo vyvolalo obavy pestovateľov z ďalšieho poklesu výsadby a zo zatvárania cukrovarov.

“Tieto opakované zákazy a nečinnosť vlády pri podpore mnohých odvetví (čerešne, jablká, čakanka, zemiakový škrob atď.) odsudzujú poľnohospodársku výrobu,” uviedli v spoločnom vyhlásení najväčší francúzsky poľnohospodársky zväz FNSEA, zväz pestovateľov cukrovej repy CGB a skupina mladých poľnohospodárov JA. Varovali, že dovoz plodín, na ktoré sa nevzťahujú podobné obmedzenia, týkajúce sa pesticídov, by ohrozil pracovné miesta.

Environmentálni aktivisti tvrdia, že zvyšky pesticídov poškodzujú pôdu a voľne žijúce zvieratá.

Odbory očakávajú, že sa k protestu pridá približne 500 traktorov a 2000 farmárov z okolia Paríža. Traktory, z ktorých niektoré niesli transparenty s nápismi ako “Macron likviduje poľnohospodárstvo” a “Zachráňte svojho farmára”, mali ukončiť svoj sprievod pred historickým komplexom Invalidovňa, neďaleko sídla francúzskeho ministerstva poľnohospodárstva.

Zástupcovia poľnohospodárskych odborov sa mali dopoludnia stretnúť s ministrom poľnohospodárstva Marcom Fesneauom.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Ilustračná foto protestu farmárov v Nemecku.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments