Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Poľnohospodári nemajú na obnovu techniky, tvrdí prezident Agrionu

Poľnohospodári nemajú na obnovu techniky, tvrdí prezident Agrionu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Technické vybavenie poľnohospodárskych podnikov na Slovensku nie je na požadovanej úrovni, tvrdí prezident Združenia výrobcov a predajcov pôdohospodárskej techniky v SR AGRION Ján Jech. Väčšinu strojov kupovali poľnohospodári v rokoch 1994 až 1995, dnes je už 15-ročná technika zastaralá.

„Na obnovu by sme potrebovali zhruba 300 miliónov eur (9 miliárd Sk), investuje sa necelých 33 miliónov eur (1 miliarda Sk),“ tvrdí Jech.

Dôvodom je nedostatok finančných zdrojov pre farmárov.

„Nejaké peniaze sa dajú získať z eurofondov, no nie na všetko. Banky zastavili mnohým poľnohospodárom stroje a idú na dražbu. Mnohé firmy nestíhajú splácať pôžičky,“ zhodnotil finančnú situáciu poľnohospodárskych subjektov Jech.

Napriek tomu sa na druhom ročníku veľtrhu poľnohospodárskej techniky Agrosalón v Nitre zúčastňujú všetci najdôležitejší výrobcovia a predajcovia poľnohospodárskej techniky na Slovensku.

„Uvedomujú si, že špecializovaná výstava je najlepším prístupom k získaniu kontraktu s odborníkmi v poľnohospodárskej praxi,“ konštatuje prezident Agrionu.

Podľa slov Jecha je situácia v niektorých kategóriách strojov pomerne dobrá, dlhodobo však chýbajú napríklad traktory. „Na druhej strane máme dostatok kombajnov, čo však súvisí najmä s tým, že klesli výmery, znížila sa produkcia rastlinnej výroby. Ak by sme zostali na tých istých výmerách ako pred rokmi, aj tam by bol problém. No pri terajších výmerách sú stroje často nevyužité.“ Okrem samotných strojov chýbajú na Slovensku aj výrobcovia poľnohospodárskej techniky.

„Vyrábame sejačky, postrekovače, malú záhradnú techniku. Je to však len omrvinka toho, čo potrebujeme,“ konštatuje Jech.

Zároveň však uviedol, že slovenský trh je pre výrobcov veľmi malý a presadiť sa v zahraničí je komplikované. Väčšinu poľnohospodárskej techniky dovážajú firmy z európskych krajín, najmä z Nemecka, veľmi silné postavenie však majú aj spoločnosti z USA.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments