Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

EK dočasne povolí jednorazovú štátnu pomoc farmárom

EK dočasne povolí jednorazovú štátnu pomoc farmárom
insert_phototlačový odbor Európskej únie

Európska komisia (EK) dnes rozhodla, že dočasne povolí členským krajinám Európskej únie (EÚ) vyplácať poľnohospodárom jednorazovú štátnu podporu vo výške maximálne 15.000 eur (451.890 Sk). Ide o jedno z opatrení, ktoré majú prispieť k stabilizácii situácie na trhu s mliekom.

Tieto zmeny pravidiel pre poskytovanie štátnej pomoci budú v platnosti do konca budúceho roka. Od uvedenej sumy sa musí odpočítať každá pomoc, ktorú farmár získal od začiatku roka 2008.

Podľa komisárky pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischerovej Boelovej má toto opatrenie pomôcť poľnohospodárom pri prekonávaní vážnych finančných problémov.

Ministri poľnohospodárstva krajín EÚ minulý týždeň schválili návrh EK na predĺženie intervenčných nákupov masla a odtučneného sušeného mlieka o šesť mesiacov oproti pôvodnému plánu. Súkromné skladovanie masla, ktoré Brusel opätovne zaviedol v januári tohto roku, sa predlžuje do konca februára 2010. V platnosti zostávajú tiež vývozné náhrady pre mliečne výroby dovtedy, kým to bude potrebné.

Medzi ďalšími prijatými opatreniami na pomoc trhu s mliekom sú rozšírenie tzv. pohotovostnej klauzuly uplatňujúcej sa v niektorých poľnohospodárskych oblastiach aj na mliekarenský sektor. Cieľom je umožniť rýchlejšiu reakciu na prípadné výkyvy na trhu v budúcnosti.

Okrem toho sa na roky 2009/2010 a 2010/2011 navrhli dobrovoľné zmeny pri nákupe výrobných kvót od poľnohospodárov. Kúpené kvóty presunuté do národnej rezervy sa nebudú brať do úvahy pri určovaní národných výrobných úrovní a členský štát sa tak vyhne riziku prekročenia svojho národného limitu a platenia poplatku.

Komisárka pred týždňom tiež predložila návrh na poskytnutie osobitnej pomoci poľnohospodárom v objeme 280 miliónov eur (8,44 miliardy Sk). Pomoc, ktorá pôjde z budúcoročného európskeho rozpočtu, musí ešte odsúhlasiť Európsky parlament (EP) a ministri financií.

EK predpokladá, že tento rok sa na trhové opatrenia na pomoc sektoru vynaloží 600 miliónov eur (18,08 miliardy Sk).

Autor článku: Spravodajkyňa TASR v Bruseli - Monika Poláková
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej únie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments