Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Zvýšenie transparentnosti pri cenách potravín

Európska komisia (EK) dnes oznámila, že chce zlepšiť fungovanie reťazca zásobovania potravinami a dosiahnuť, aby sa v ňom zvýšila transparentnosť cien výrobkov.
Podľa Bruselu vzbudzuje vývoj cien potravín už dlhšiu dobu obavy. Hoci v roku 2008 došlo k prudkému poklesu cien poľnohospodárskych komodít, táto skutočnosť sa neodrazila úplne na nižších cenách potravín na úrovni výrobcov a spotrebiteľov. Najviac viditeľná je táto situácia na trhu s mliekom.

„Aktuálny vývoj na trhu s mliekom ukazuje, že veľmi často neexistuje prepojenie medzi cenou, ktorú platí poľnohospodár, a cenou, ktorú platia spotrebitelia v obchodoch,“ konštatovala komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischerová Boelová, ktorá prisľúbila opatrenia na zaistenie efektívneho fungovania dodávateľského reťazca „z farmy na stôl“.

EK chce preto spolupracovať s členskými krajinami s cieľom sledovať vývoj hospodárskej súťaže a odstrániť nespravodlivé zmluvné postupy v rámci účastníkov reťazca zásobovania potravinami.

Členské krajiny EÚ Brusel vyzval na zriadenie internetovej stránky, prostredníctvom ktorej by bolo možné jednoduché porovnávanie maloobchodných cien potravín. EK chce rovnako prehodnotiť pravidlá týkajúce sa obmedzení, prostredníctvom ktorých dodávatelia nútia maloobchodníkov odoberať tovar z miestnych zdrojov.

Koncom budúceho roka EK predloží správu analyzujúcu dosiahnutý pokrok.

Autor článku: Spravodajkyňa TASR v Bruseli - Monika Poláková
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments