Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Podporiť chov koní a ich využívanie v poľnohospodárstve

Podporiť chov koní a ich využívanie v poľnohospodárstve
insert_photopoľnoinfo.sk - Účastníci konferencie si mohli kone nie len pozrieť aj pred budovou Technickej univerzity vo Zvolene

Podporiť chov Norika muránskeho typu, nášho národného plemena chovaného pod záštitou štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky, bol hlavným zámerom konferencie usporiadanej v piatok vo Zvolene. Toto plemeno sa využíva v pôdohospodárstve najmä v oblasti lesného hospodárstva s perspektívou využitia aj v oblasti poľnohospodárstva.

„Systémovými opatreniami Ministerstva pôdohospodárstva budú vytvorené vhodné podmienky pre chovateľov koní a na zlepšenie situácie v chove koní. Opatrenia sa týkajú zmien v oblasti priamych platieb, doplatkov k priamym platbám, štátnej pomoci, centrálnej evidencie koní a Programu rozvoja vidieka na roky 2007 – 2013,“ uviedla Jarmila Dubravská z Ministerstva pôdohospodárstva.

Medzi významné podpory, od ktorej si minister sľubuje nárast počtu koní na našom území, je príspevok tisíc eur na investičnú podporu. Intenzita pomoci bude do štyridsať percent z výšky oprávnených výdavkov, v prípade poľnohospodárov do 40 rokov, ešte o desať percent viac. Podpora je určená chovateľom, ktorí začnú s chovom koní, alebo ho rozšíria, najviac ale, do dvadsaťpäť kusov zvierat. Chovateľ môže prostriedky využiť na chovateľské zariadenia, oplôtky, technologické dobudovania, postroje, ale aj závesné zariadenia.

„Za kone existuje široká škála závesného náradia, ktorú by sme chceli záujemcom predstaviť na výstave niekedy v máji, alebo v júny. To znamená, že každý, kto chová kone, nemusí mať už žiadnu inú mechanizáciu,“ povedal Stanislav Becík, minister pôdohospodárstva.

Ten hovorí, že tieto zvieratá možno efektívne využívať nie len v lesníctve, ale napríklad aj v špeciálnej rastlinnej výrobe, v chove hospodárskych zvierat, v oblasti športového vyžitia, alebo hipoterapie.

Cieľom Ministerstva pôdohospodárstva je podporiť chov koní na našom území. Slovensko je krajinou, ktorá ma na počet obyvateľov a na rozlohu najmenej týchto zvierat. Počet koní na Slovensku dosahuje podľa ministra pôdohospodárstva do desať tisíc kusov. Jeho prianím je, aby populácia týchto zvierat vzrástla minimálne o niekoľko sto kusov ročne.

„Chov chceme podporiť investičnými stimulmi a nie politickým rozhodnutím, pretože táto podnikateľská aktivita, nikdy nebude poznačená krízou, alebo recesiou v priemysle,“ uviedol minister.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Účastníci konferencie si mohli kone nie len pozrieť aj pred budovou Technickej univerzity vo Zvolene

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marka
Marka
19. apríl 2010 21:44

Prajem prijemny den.
Dna 6.3.2010 sme si kupili 4-rocneho kona, nepodnikame s nim. Z clanku som sa nedozvedela o konkretnej moznosti podpory chovu koni. Mozete mi ich poskytnut? Dakujem.