Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Počasie je pred tohtoročnou žatvou mimoriadne nevyspytateľné

Počasie je pred tohtoročnou žatvou mimoriadne nevyspytateľné
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Počasie je pred tohtoročnou žatvou mimoriadne nevyspytateľné. Intenzívne zrážky, krupobitie a striedanie teplôt ovplyvnili a ovplyvnia kvalitu, množstvo a začiatok žatevných prác.

Predpokladáme, že na niektorých miestach chladnejšie počasie mierne spomalilo dozrievanie obilia. Aj napriek tomu však tohtoročná žatva bude posunutá možno o dva týždne dopredu. Postupne by sa mohli kombajny do polí rozbehnúť v niektorých chotároch v treťom júnovom týždni – v závislosti od teploty, spadnutých zrážok, druhu obilniny a dozrievania zrna. V poslednom júnovom týždni by už žatva v produkčných oblastiach Slovenska mohla nabehnúť naplno,“ spresnila Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

„Budeme mať teda aj oblasti, kde problémy s počasím dozrievanie obilia spomalili a teda oddialili nástup žatvy. Budeme mať aj oblasti, kde sa reálne kosiť začne skôr, než býva dlhoročným zvykom. O tom je ale poľnohospodárstvo a vplyv počasia, ktorý z roka na rok viac vnímame na priebehu celého roka a vývoji plodín,“ priblížila J. Holéciová.

Skoršie dozrievanie obilnín a repky podľa Holéciovej prirodzene odráža situáciu v prírode, kde je vzhľadom na teplé počasie zo začiatku roka posunutá vegetácia o dva až tri týždne dopredu. O minimálne dvojtýždňovom posune žatvy hovoria poľnohospodári napríklad z oblastí Bratislavy, Trnavy alebo Nových Zámkov a dokonca na južných svahoch Spiša je vegetácia posunutá dopredu až o jeden mesiac.

„Je preto možné, že s prvým zberom v najjužnejšie položených oblastiach začnú poľnohospodári už aj v treťom júnovom týždni,“ poznamenala Holéciová.

Podčiarkla, že počasie za ostatný mesiac je veľmi premenlivé. Striedajú sa teplé dni s ochladením, intenzívnym dažďom a aj krupobitím.

„Na niektorých miestach južného Slovenska, najmä v oblasti okolo Komárna a Nových Zámkov, sme v posledných dňoch zaznamenali aj ľadovce, dokonca supercely, ktoré napáchali obrovské škody. Porasty sú tak na niektorých poliach polámané a poľahnuté,“ dodala Holéciová.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
16. jún 2024 17:35

Ja som starý človek a celý život sa zaoberám polnohospodárskou výrobou. Riadny hospodár musí byť v našom fachu pripravený na vela variant.Či pri príprave pôdy,zakladaní úrody,príprave krmív a iných prác.Sú však aj odborníci,čo už dopredu jojkajú,aké budú problémy,čo všetko sa zlé urobilo apodobne.Keď príde čas na jednotlivé práce gazda musí… Celý komentár »

Jozef Artim
Jozef Artim
17. jún 2024 10:02
Odpoveď na  Anton Spišák

Pán Spišák, v princípe máte pravdu o potrebných praktických skúsenostiach pri hodnotení aktuálnej situácie na poliach. Hovorkyňa SPPK pani Holéciová však píše komentáre a odpovede novinárom na základe hlásení stavu na poliach z regionálnych komôr SPPK a telefonických a písomných informácií členov SPPK (niekdy aj nečlenov:) ). Asi toľko na… Celý komentár »