Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z domova

PD Ludrová začalo prevádzku novej bioplynovej stanice

PD Ludrová začalo prevádzku novej bioplynovej stanice
insert_photobioplynovastanice.cz - ilustračné foto

Poľnohospodárske družstvo (PD) so sídlom v Ludrovej začalo v piatok začalo skúšobnú prevádzku novej bioplynovej stanice. Riadna výroba elektrickej energie fermentáciou maštaľného hnoja začne na zariadení umiestnenom v prevádzkovom dvore v susednej Liptovskej Štiavnici už koncom marca.

“Dlhšiu dobu sme hľadali najvýhodnejšie riešenie likvidácie veľkej produkcie maštaľného hnoja. Ponúkali sa nám dve možnosti, postaviť veľkoobjemové skládky alebo bioplynovú stanicu. Rozhodli sme sa ísť v našich zemepisných šírkach zatiaľ pomerne neznámou cestou,” povedal TASR predseda PD Ludrová Miroslav Štefček.

“Po procese výroby elektrickej energie navyše získame substrát s možnosťou využitia na podstielku hospodárskym zvieratám, ale najmä biologicky čisté hnojivo, neporovnateľne kvalitnejšie ako klasický maštaľný hnoj, ktoré nám nahradí až 70 % objemu priemyselných hnojív,” spresnil s tým, že na projekt v celkovej hodnote 1,16 milióna eur získali približne polovicu prostriedkov z fondov EÚ v rámci Programu rozvoja vidieka na roky 2007 – 2013.

Technológiou niekoľkotýždňového zretia biomasy vo fermentačných nádobách sa uvoľňuje plyn metán, potrebný na pohon zariadenia vyrábajúceho elektrickú energiu.

“Otvára nám to možnosti pestovania energetických plodín, ktorých pridávaním do biomasy sa zvýši výkon bioplynovej stanice,” dodal Štefček. Ročné náklady na spotrebu elektrickej energie PD Ludrová predstavujú sumu približne 100.000 eur.

Predpokladaný príjem z prevádzky bioplynovej stanice by mal byť minimálne o štvrtinu väčší.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: bioplynovastanice.cz - ilustračné foto

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Dávid
Neregistrovaný
Dávid
19. január 2010 22:27

Takýchto bioplynových staníc by mohlo vyrásť na Slovensku v nasledujúcich rokoch viac. I v iných regiónoch. Je to super!