Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Grüne Woche 2010: Partnerskou krajinou je Maďarsko

Grüne Woche 2010: Partnerskou krajinou je Maďarsko
insert_photoGrune Woche - Národný stánok partnerskej krajiny - Maďarska

Grüne Woche, alebo ak chceme Zelený týždeň v Berlíne, otvoril svoje brány vo štvrtok už po sedemdesiaty piaty raz. Očakávaný počet približne 400 tisíc návštevníkov, môže vidieť expozície viac ako 1600 vystavovateľov z 56 – tich štátov sveta. Tento rok je partnerskou krajinou, jedného z najväčších poľnohospodárskych a potravinárskych podujatí na svete, Maďarsko.

„Je to pre nás obrovská česť,“ uviedol József Gráf, maďarský minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka. Ten pripomenul, že veľtrhu sa pravidelne zúčastňujú od roku 1972.

Náš južný sused je vo svete známy produkciou zeleniny a ovocia, ale i vína. Preto nie je prekvapením, že maďarská obchodná bilancia s agrokomoditami je aktívna. Pokiaľ dovoz len mierne prekračuje 3 miliardy eur, vývoz agrokomodít dosahuje približne 5,7 miliardy eur.

Maďarsko chce svojou prezentáciou na veľtrhu ukázať, že sa zameriava najmä na kvalitu a bezpečnosť svojich výrobkov, ktorými chce podporiť nie len ďalší export, ale i zvýšiť záujem o krajinu z pohľadu cestovného ruchu.

Podobným smerom sa uberá aj nórska expozícia, ktorá prezentuje menších dodávateľov rýb a rybích výrobkov.

„Malí regionálni výrobcovia sú našou silnou stránkou,” hovorí Lars Peder Brekke, nórsky minister poľnohospodárstva a výživy.

A práve tí Nórsku zabezpečili, že patrí medzi najväčších exportérov rýb vo svete. Objem predaja dosahuje približne 5 miliárd eur. Najväčším odberateľom nórskych rýb je Európa, kde končí približne 70 percent vývozu. Najnovšie výrazne rastie dovoz do štátov východnej Európy. I preto sa Nórsko stále viac zameriava na sektor rýb, ktorý aj v časoch hospodárskej krízy dokáže tvoriť nové pracovné miesta.

Ukrajina na veľtrhu prezentuje taktiež to, čím chce získať ešte väčší podiel na svetovom obchode s agrokomoditami. A to sú okrem obilnín aj víno, destiláty, ale i kaviár. Ukrajinský stánok už pravidelne láka aj pestrým kultúrnym programom.

Ďalšie informácie z Grüne Woche budeme prinášať v priebehu celého týždňa.

Autor článku: Ondrěj Straka– spolupracovník poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Grune Woche - Národný stánok partnerskej krajiny - Maďarska

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments