Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Otvorili výzvu na poistné! Zaregistrovanie v DataCentre však musíte stihnúť do stredy

Otvorili výzvu na poistné! Zaregistrovanie v DataCentre však musíte stihnúť do stredy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Záujemcovia o podporu na poistné majú možnosť podávať žiadosti. Pôdohospodárska platobná agentúra otvorila systém, v rámci ktorého je možné o dotáciu požiadať. Zatiaľ čo v predchádzajúcich dvoch rokoch boli na toto opatrenie vyčlenené 4 a 5 miliónov eur, tento rok je to opäť viac.

„Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR schválil pre rok 2021 limity na predmetné opatrenie štátnej pomoci –  pomoc na platby poistného pre podniky poľnohospodárskej prvovýroby, v sume 6 miliónov eur,“ uviedol Daniel Hrežík z tlačového odboru MPRV SR.

V uplynulých rokoch bol o tieto dotácie výrazný záujem.

„Oceňujeme, že sa zo štátnej pomoci navýšili finančné prostriedky, ktoré sú k dispozícii. Informáciu o platbe na poistenie sme poslali všetkým našim členom. Už v minulom roku veľa farmárov prejavilo záujem, no stávali sa prípady, že podnikateľské subjekty boli za posledné dva roky v ťažkostiach, takže nevyhovovali podmienkam,“ skonštatovala Helena Patasiová z Agrárnej komory Slovenska.

Záujem rastie

V poistení poľnohospodárskej prvovýroby sme v rámci okolitých krajín na chvoste. Zatiaľ čo v susednej Českej republike je poistenie plodín a zvierat na úrovni vyše 60 percent, v Maďarsku asi 40 percent a v Rakúsku nad 85 percent, u nás je to len 35 percent.

„Áno máme čo zlepšovať aj v tomto smere, predovšetkým z dôvodu priamej súvislosti – otvorene,  s aj tak „mizernou“ sebestačnosťou viacerých základných potravín,“ myslí si riaditeľ Agra poisťovne Dalibor Bán.

Podľa neho po znovu spustení dotačnej schémy záujem o poistenie začal badateľne rásť.

„Aj u nás evidujeme zvýšený záujem poľnohospodárov o poistenie agrárnych rizík. Citeľný bol najmä v uplynulom roku. Podpora v roku 2019 nestihla efektívne pomôcť, teda zvýšiť záujem o poistenie, a to „vďaka“ jej neskorému oficiálnemu zverejneniu – až takmer v polovici júna. Včasné zverejnenie výzvy na  podporu poistenia v roku 2020 – už začiatkom februára, naopak, pravdepodobne „nakoplo“ aj dlhodobo váhajúcich farmárov k poisteniu,“ dodal Bán.

Tento rok je podľa odborníka načasovanie najlepšie.

„Pri nastavení je vhodné načasovanie veľmi dôležité. Aktuálny rok je z tohto pohľadu zatiaľ najlepší, nakoľko aj zverejnením výzvy 3. marca k registrácii v DataCentre dalo MPRV jasný impulz a informáciu o tom, že podpora na poistné bude aktuálna,“ dodal Bán.

Pozor na novú podmienku!

Žiadosť o dotáciu treba predložiť elektronicky, a to do 25. mája 2021.

„Pomoc sa poskytuje jednorazovo formou dotácie. Pomoc možno poskytovať do 65 percent oprávnených nákladov na poistné,“ uvádza sa v samotnej schéme štátnej pomoci.

Novinkou je, že žiadateľ musí byť zaregistrovaný v systéme ITMS2014+, teda musí mať v DataCentre aktivované konto. Hoci samotné žiadosti o podporu možno predkladať aj počas apríla, na toto zaregistrovanie je čas len do 31. marca 2021.

„Bez registrácie v systéme ITMS2014+ nie je umožnené predloženie samotnej žiadosti o poskytnutie dotácie na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe. Žiadosť o aktiváciu konta je nevyhnutné zaslať do DataCentra pred podaním žiadosti o poskytnutie dotácie na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe. Podanie žiadosti o aktiváciu konta v DataCentre nenahrádza samotné podanie žiadosti o dotáciu na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe,“  informuje na svojej webovej stránke Pôdohospodárska platobná agentúra.

Potenciálnym žiadateľom tak ostáva čas len do tejto stredy.

„S registráciou farmárov v prihraničných oblastiach Slovenska vypomáhajú regionálni poradcovia, vyskytnuté problémy sa riešia priebežne,“ uviedla na margo novej povinnosti Helena Patasiová z AKS.

Už zaregistrované subjekty sa opakovane registrovať nemusia. Patria k nim poľnohospodári, ktorí v uplynulých rokoch žiadali o Zelenú naftu. Ani tí pre novú dotáciu na poistné nemusia v systéme vykonávať žiadne úpravy. Nutné je však overiť správnosť údajov, prípadne ich aktualizovať.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1523 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments