Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Odišiel veľký poľnohospodár – Ivan Oravec

Odišiel veľký poľnohospodár - Ivan Oravec
insert_photoTASR

V čase vstupu Slovenska do Európskej únie sa bil za našich poľnohospodárov Ivan Oravec. Skôr ako bojovníka, zápasníka, však pripomínal maratónskeho bežca. Predseda najväčšej samosprávnej organizácie roľníkov musel neustále a dlhodobo presviedčať predstaviteľov vládnej moci o základnej dôležitosti agrárneho odvetvia v našom štáte. Na Štedrý deň srdce veľkého poľnohospodára – Ivana Oravca, navždy dotĺklo. Zomrel vo veku 74 rokov. 

Komoru udržal vzácne jednotnú

Dnes sa nám zdá, že podmienky, ktoré Slovensko vyjednalo pred vstupom do Európskej únie neboli pre slovenských roľníkov dostatočné a tým sme zasiali úrodu, ktorú zberáme ešte aj dnes. Ivan Oravec už vtedy poukazoval na prístup Poľska či Českej republiky, ktoré sa k predvstupovým rozhovorom pri podpore domáceho agropotravinárstva postavili oveľa zodpovednejšie.

V televíznych aj rozhlasových diskusiách vystupoval často emotívne v prospech našich poľnohospodárov, ktorým bola možno verejnosť naklonená viac, ako dnes. Najmä vďaka jeho prístupu sa podarilo u politickej reprezentácie vyjednať maximum možného. Nebolo to ale jednoduché. S časťou politického spektra dokonca zápasil o to, do akej miery je dôležitá vlastná poľnohospodárska produkcia, a či nie je v niektorých oblastiach výhodnejšie spoľahnúť sa na dovoz. 

Ivan Oravec si túto myšlienku nikdy neosvojil. Ako by aj mohol. Od spoločensko-ekonomických zmien viedol neďaleko Nitry jedno z najúspešnejších poľnohospodárskych družstiev v krajine. PD Devio sa nikdy nevzdalo širokej štruktúry výroby a tak aj jeho predseda vedel rozumieť v oveľa väčšom rozsahu potrebám všetkých roľníkov.

Tí, ho na začiatku tisícročia zvolili za predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Organizácie, ktorú ešte na začiatku deväťdesiatych rokov pomáhal zakladať. Až do roku 2005 Komora združovala všetkých domácich poľnohospodárov. Potom sa stalo členstvo v nej dobrovoľné. Aj vtedy dokázal Ivan Oravec viesť SPPK spôsobom, že medzi členmi alebo niektorými regiónmi nenastalo väčšie pnutie a Komoru tak udržal vzácne jednotnú.

Hľadal riešenie a staval mosty

O jeho organizačných, ale aj taktických skúsenostiach svedčí aj to, že po celých osem rokov, ako zastupoval roľníkov v celoslovenskej organizácii, viedol aj jeden z najväčších poľnohospodárskych podnikov v krajine. Vybudoval jeho kvalitnú organizačnú štruktúru a šikovní manažéri tak vedeli previesť podnik aj v časoch, keď sa on denne zúčastňoval rôznych stretnutí, porád či konferencií. Vtedy, keď hovoril za všetkých poctivých poľnohospodárov!

Družstvo, ktoré viedol bezmála štvrťstoročie, odovzdal v závere roka 2013 svojmu nástucovi. Nestala sa žiadna katastrofa. Poľnohospodársky podnik v Nových Sadoch stále poskytuje prácu desiatkam zamestnancov, vyrába mlieko, produkuje ošípané, vzorne sa stará o svoje polia a poskytuje tak najmä rozvoj vidieka. Už pri stanovení názvu družstva na to Ivan Oravec myslel. Skratka DEVIO znamená deväť vidieckych obcí.

Za aktivitami, s ktorými sa spájalo meno Ivana Oravca bolo vždy najmä hľadanie riešení a stavanie mostov. Medzi novým a starým poľnohospodárstvom, ktoré prechádza evolúciou a nie revolúciou. A to je najväčší odkaz, ktorý po Ivanovi Oravcovi zostáva.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
14 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Milan Halmeš
Milan Halmeš
26. december 2020 16:13

Úprimnú sústrasť celej rodine. Ivan zostane v našich srdciach symbolom zanieteného poľnohospodára, sedliaka ako zvykol hovoriť a bojovníka. Ivan, odišiel si veľmi skoro.
Česť Tvojej pamiatke.
S úctou
za všetkých Levických poľnohospodárov a potravinárov,
Milan Halmeš
Predseda RPPK Levice

H.Patasiová
H.Patasiová
26. december 2020 17:54

Do dejín slovenského poľnohospodárstva meno IVANA ORAVCA treba zapísať zlatými písmenami, lebo si to on zaslúži. Veľa sme spolu bojovali, štrajkovali a obhajovali záujmy slovenských poľnohospodárov. Keď sa zakladala Agrárna komora Slovenska prišiel za nami sa opýtať na dôvody, záverom prijal naše argumenty. Na každé Vianoce mi poslal SMS-ku. Tohto… Celý komentár »

Zsolt Simon
Zsolt Simon
26. december 2020 17:56

ČESŤ PAMIATKE IVANA ORAVCA Žijeme ťažké časy a keď navždy odíde niekto, koho sme mali radi, nemôžeme sa s ním rozlúčiť tak, ako by si zaslúžil. Preto chcem aspoň takto vyjadriť úprimnú sústrasť rodine a pozostalým Ivana Oravca a dať posledné zbohom priateľovi, kolegovi a poľnohospodárovi telom i dušou. Drahý… Celý komentár »

Peter Scholtz
Peter Scholtz
26. december 2020 20:25

? Česť jeho pamiatke a rodine úprimnú sústrasť

Robo Kovács
Robo Kovács
27. december 2020 10:04

Dovoľujem si vysloviť hlbokú sústrasť celej rodine.
Ivan bol si vždy správny chlap. Skutočný poľnohospodár oddaný našej veci.
Za všetko čo si pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov urobil
Ti patrí veľké poďakovanie.

Budeš nám skutočne veľmi chýbať.

Česť Tvojej pamiatke

S hlbokou úctou

Robo Kovács

Jaromir Matousek
Jaromir Matousek
27. december 2020 19:02

Ivane bol si velky clovek. Vela som sa od teba naucil. Vedel si pohnut vecami spravnym smerom.
Cest Tvojej pamiatke.

Gabriela Matečná
Gabriela Matečná
27. december 2020 19:13

Najprv dovoľte, aby som vyjadrila úprimnú sústrasť celej rodine.
Odišiel Ivan Oravec poľnohospodár telom aj dušou. Svojský, ale cieľavedomý, tvrdý, ale spravodlivý a úprimný. Kiežby takých Ivanov Oravcov malo slovenské poľnohospodárstvo čo najviac.
Česť jeho pamiatke! R.I.P.
Gabriela Matečná

Roman Oravec
Roman Oravec
27. december 2020 21:56

V mene celej rodiny Oravcovej ďakujem Vám všetkým za prejavenú sústrasť a krásne slová o našom zosnulom otcovi.
Vážime si to.

Roman Oravec

Emil Macho
Emil Macho
27. december 2020 23:13

ČESŤ JEHO PAMIATKE ! Ivan, mal si dar reči, nekonečného optimizmu, vedel si počúvať, poradiť, ale najmä si vedel predvídať. Bol si priamočiary, čestný, vytrvalý a odhodlaný po celý svoj život. Práve tieto vlastnosti si vedel využívať na ťažkej ceste, ktorou si sa uberal: na ceste za pozdvihnutím slovenského poľnohospodárstva… Celý komentár »

Alexander Pastorek
Alexander Pastorek
28. december 2020 6:25

Hlboko nás ranila správa o odchode dlhoročného poľnohospodára a bojovníka za lepšie postavenie poľnohospodárov na Slovensku. Mal som tú česť dlhé roky spolupracovať s Ivanom, mal som tú česť formovať s ním spoločne slovenský agrárny sektor. Veľká škoda, že dobrý vždy skôr odchádzajú. Česť Tvojej pamiatke a úprimnú sústrasť celej… Celý komentár »

Jozef Bulla
Jozef Bulla
28. december 2020 8:50

Náhle a nečakane odišiel Človek Ivan ,priateľ a kolega,bojovník a entuziasta spojený s pôdou a roľníckym stavom v dobrom i zlom.Stále zápasil o dôstojnosť pôdohospodárstva nielen na riadiacich funkciách a pozíciách. Už ako študent na bývalej VŠP v Nitre stál v rokoch 1968-1970 na barikáde proti vtedajšej moci. Vždy bojoval… Celý komentár »

Marián Varga
Marián Varga
28. december 2020 10:59

Milý Ivan, odišiel si a mne je clivo… Nie som sám. V tichej modlitbe stojím v zástupe poľnohospodárov a s úžasom vnímam Tvoj tvorivý a plodný život. V mysli si premietam myšlienky, ktoré sme spolu niekoľkokrát riešili. Išlo o špeciálne plodiny na Slovensku. Raz si, okrem iného, povedal: “Vysádzaj nové… Celý komentár »

Juraj Petruš
Juraj Petruš
28. december 2020 13:29

Veľmi ma zarmútila správa o tvojom odchode. Som rád, že som osobne spoznal takého priameho a dobrého človeka akým bol Ivan Oravec. Videl som jeho zanietenie a chuť zmeniť pomery na vidieku. V pamäti mi navždy zostanú spomienky na naše posledné stretnutie.
Česť Tvojej pamiatke, rodine zároveň vyjadrujem úprimnú sústrasť.

Stanislav Becík
Stanislav Becík
29. december 2020 10:54

Milý Ivan, aj keď Ťa oslovujem v minulom čase, musím Ti tam hore odkázať , že málokoho som si tak v živote z profesného oboru , ale aj z ľudského hľadiska vážil ako Teba. Spomínam koľko dní sme presedeli nad tým ako dokončiť transformáciu družstiev, aby sme aspoň zčasti napravili… Celý komentár »