Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Od roku 2012 sa počet oviec opäť znižuje

Od roku 2012 sa počet oviec opäť znižuje
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Chov oviec na Slovensku a Česku za priemerom Európskej únie (EÚ) a aj sveta výrazne zaostáva. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s.

Na Slovensku mali podľa analýzy v minulom roku ovčie chovy podľa oficiálnych štatistík 365.000 kusov, teda 67 oviec na tisíc obyvateľov.

„Ešte menšiu populáciu nájdeme v Česku, kde na tisíc obyvateľov pripadá len 21 oviec, menej vykazuje už len Nemecko, Luxembursko, Belgicko a Poľsko. V oboch našich krajinách sa populácia oviec znižovala najmä v období po revolúcii, v deväťdesiatych rokoch,“ priblížil analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

Následne v úvode tisícročia ovčiarstvo v oboch krajinách podľa neho predsa len zaznamenalo miernu renesanciu, úrovne z roku 1990 však už ani zďaleka nedosiahlo. Kým stavy oviec v Česku posledné roky stagnujú alebo dokonca nepatrne rastú, na Slovensku sa ich počet začal po roku 2012 opäť znižovať. Za posledných päť rokov sa v SR populácia oviec podľa oficiálnych štatistík znížila o desatinu. Aktuálny trend ovčiarstva je podľa Koršňáka v kontradikcii s vývojom v EÚ, kde sa chovy oviec podarilo v posledných rokoch stabilizovať.

„Klesajúci trend na Slovensku by tak mohol naznačovať znižujúcu sa konkurencieschopnosť slovenských ovčiarov, ktorí aj napriek pretrvávajúcemu záujmu o ovčie produkty na domácom trhu neraz zápasia o prežitie,“ myslí si Koršňák. 

Najpočetnejšiu populáciu oviec v Európe nájdeme v Turecku (34 miliónov kusov), z krajín EÚ vo Veľkej Británii (24,5 milióna ks) a Španielsku (16 milióna ks). 

V prepočte na obyvateľa najviac oviec chovajú na Faerských ostrovoch (1,4 ks) a Islande (1,3 ks), z krajín EÚ v Írsku a Grécku (0,8 ks). Kým chovy v Írsku sú určené z veľkej časti na export, grécke chovy slúžia najmä na krytie domácej potreby. Íri patria k najväčším európskym exportérom oviec a ovčieho mäsa s podielom 10 % na vývozoch EÚ (s asi 20-% podielmi dominujú Španieli a Rumuni, nasledovaní Veľkou Britániou so 17 %). V prepočte na obyvateľa Íri ročne vyvezú až 14 kg oviec a ovčieho mäsa, čo je dvakrát viac ako druhí v poradí, Rumuni. Grécke exporty oviec a ovčieho mäsa na obyvateľa nedosahujú ani polovicu priemeru EÚ. 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrarnik zHN
agrarnik zHN
26. marec 2018 7:18

Výsledok cieľavedomej, čestnej a bezúhonnej ministerky. Jediné hospodárske zvieratá, ktorých stavy sme mierne zvyšovali začali padať. Podpora Zmatečnej francúzskym a talianskym chovateľom nákupom ovčieho mlieka sme si začali kopať vlastný ovčiarsky hrob. To vyznamenanie v Paríži za rozvoj agrárneho sektora Francúzska si ministerka zaslúži. Právom je na ňu hrdý aj… Celý komentár »

A.K.
A.K.
26. marec 2018 18:00

Ovčiarstvo Je producentom mimoriadne kvalitných potravín: Bryndze, oštiepku, parenice a zázraku prírody žinčice. Slovenskí muži sú v úmrtí na rakovinu hrubého čreva na prvom mieste na svete, opakujem na prvom mieste na svete. Ročne na túto chorobu zomiera 1 700 ľudí. Žinčica ako kyslomliečný výrobok bol vyhodnotený ako zázrak prírody… Celý komentár »