Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Ocenené stroje a technológie na Agrosalóne 2013

V Nitre patrila tretia dekáda marca na štyri dni poľnohospodárom. Veľtrh Agrosalón je spojený najmä s pôdohospodárskou technikou a preto sa mohlo stať, že daňovým priznaním vyčerpaný návštevník nadobudol pri prehliadke stoviek a stoviek strojov pocit, že sa konštrukčné riešenia, farby, ale aj propagačné materiály jednotlivých vystavovateľov priveľmi podobajú.

Zopakujem si preto, ktoré stroje zaujali a patria medzi TOP vo svojich kategóriách. Na nitrianskom výstavisku sa odovzdávalo niekoľko ocenení. Cena veľtrhu Agrosalón sa udeľuje v troch kategóriách.

V rámci strojov a technológií v rastlinnej výroby získali ocenia spoločnosti Agroservis, spol. s r. o. Svodín, prevádzka Komárno za traktor John Deere 6190R, ktorý zaujal progresívnym riešením v oblasti prevodového ústrojenstva. Ďalším oceneným je spoločnosť Agrall, s. r. o. Bajč za sejací stroj na presný výsev Väderstad Tempo TPF 8, ktorý ma konštrukčné riešenie kombinovanej sejačky na presný výsev s možnosťou hnojenia a aplikácie mikrogranul. Ocenenie veľtrhu, ale aj cenu Roľníckych novín získala spoločnosť Ematech, spol. s r. o. Radošina za kolesový traktor Deutz – Fahr Agrotron 7250 TTV. Ten zaujal hodnotiacu komisiu exponátov inovatívnymi riešeniami v konštrukcii a exploatacii.

“Ocenený traktor zahŕňa radu jedinečných a vysoko inovatívnych funkcií. Nový Tier 4i motor rady DEUTZ 6.1 s SCR technológiou a Boost technológiou zvýšenia výkonu, je výkonnejší, efektívnejší a priateľský k životnému prostrediu tak, ako nikdy predtým. Efektívna plynulá bezstupňová TTV prevodovka ponúka rýchlosť až do 60 km/h a o bezpečnosť sa stará brzdný systém na všetkých kolesách aj s externými brzdami na predných kolesách,” hovorí Milan Strapko, produkt manažér spoločnosti Ematech spol. s r. o. Radošina.

V rámci kategórie, ktorá sa zamerala na stroje a technológie v živočíšnej výrobe bodovala spoločnosť Agraservis, s. r. o. Košťany nad Turcom za špeciálny podvozok veľkoobjemových a kamiónových návesov, ktorý ponúka nekonvenčné riešenie manipulácie v oblasti krmovín.

Kategória lesné stroje na ťažbu a manipuláciu priniesli víťazstvo VPP, s. r. o. Jelenec za mobilný energetický prostriedok využiteľný pri ťažbe a spracovaní dreva na energetické účely Valtra model S353.

Hodnotiaca komisia udelila aj Čestné uznanie veľtrhu Agrosalón Poľnohospodárskemu družstvu Hlohovec za výrobu čelne neseného zásobníka hnojiva FT Fert k sejačke Pneusej, ktorý zaujal progresívnym riešením sejby a prihnojovaním. Ďalšie ocenenie získal TeeJet Poland Sp. z o. o. za súbor prvkov pre aplikáciu a reguláciu postreku pri ochrane rastlín.

Ocenenie za NAJinovatívnejší stroj roka vyhlasuje mesačník Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve a  čitatelia si môžu vybrať z dvanástky strojov a originálnych riešení. Tí na pomyselné tretie miesto postavili kombajn John Deere série T, ktorý má prívlastok najväčší vytriasadlový kombajn na svete – s najväčšou separačnou plochou.

Druhé miesto patrí pluhom od výrobcu Pöttinger s označením Servo 6.50.

„Najväčší prvok technického pokroku sa nachádza tesne za vežou pluhu – Traction Control. Podstata tkvie v doťažení zadnej nápravy traktora pre lepšiu trakciu v prípade prešmykovania kolies. Idea síce nie je nová, ale patentované prevedenie a technické riešenie je unikátne a pochádza z dielne Pöttinger, podobne ako celý pluh vrátane rámu,“ uvádza časopis Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve.

Prvé miesto získali nemecké traktory Fendt radu 500, ktoré boli predstavené novinárom len v minulom roku a tento rok sa dostali už aj na slovenský trh.

„Rad 500 Vario ponúka štyri nové modely vo výkonovom rozsahu 125 až 165 koní. Tieto traktory našim zákazníkom ponúknu mnohé technológie, ktoré boli predtým vyhradené iba pre vyššie série traktorov,“ povedala ešte v novembri pre poľnoinfo.sk Blažena Ácsová, marketingová špecialistka spoločnosti Hriadeľ, výhradného dovozcu traktorov Fendt na Slovensku.

Rad traktorov Fendt 500 Vario vychádza z toho najlepšieho, čo ponúkol už v deväťdesiatych rokoch obľúbený rad Favorit 500, či súčasný výkonovo príbuzný rad 400, alebo moderný, v roku 2011 predstavený rad 700.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments