Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Očakáva sa pokles svetových zásob kukurice

Očakáva sa pokles svetových zásob kukurice
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena kukurice na burze CBoT v Chicagu, pre termín obchodovania september, posilnila v auguste o viac ako 20 eur. To predstavuje nárast o približne 11 percent. Pre burzu Euronext v Paríži, pri zmene termínu obchodovania síce cena výrazne poklesla, celkovo ale pre termín november vzrástla o skoro 6 percent. Podobne aj burza BÉT v Budapešti, ktorá zmenou termínu obchodovania stratila viac ako 50 eur, ale pre termín obchodovania november dokázala za posledné augustové dva týždne posilniť o približne 3 percentá.

Napriek tomu, že sa v Európe očakáva dobrá úroda kukurice, v USA nové odhady hovoria o znížení produkcie.

Európa: Produkciu kukurice v Európe odhaduje americké ministerstvo poľnohospodárstva USDA na 60 mil. ton. Európska komisia hovorí o 61,5 mil. ton a IGC o 60,4 mil. ton. Kukurica momentálne profituje z poveternostných podmienok, kedy sa jej veľmi darí.

USA: Podľa odhadov USDA sa výnosnosť kukurice v hlavnej pestovateľskej oblasti bude pohybovať na úrovni 9,28 t/ha oproti 10,85 t/ha v roku 2010.

IGC medzinárodná rada pre obilniny upravila svoju globálnu prognózu kukurice oproti júlu na 849 mil. ton. Pre rok 2011/12 sa odhaduje pokles zásob zo 126 mil. ton na 118 mil. ton.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments