Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Pšenica na Slovensku znova mierne zhodnocuje

Pšenica na Slovensku znova mierne zhodnocuje
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

Včera (7. septembra) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Pred dvoma týždňami sme vám aktuálnu správu nepriniesli, lebo Komoditná burza Bratislava výrazne meškala s jej doručením. V aktuálnom týždni vám prinášame prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Ceny potravinárskej pšenice triedy E dosahujú 210,67 eur, čo je nárast o takmer 8 eur za tonu v porovnaní so situáciou z pred dvoch týždňov.
„Nezaznamenali sme vážne výkyvy cien. Skôr sa preukazuje začiatok vplyvu nadprodukcie a dovozu z Maďarska, čo by mohlo výhľadovo pri obilninách znamenať mierne zníženie cien,“ uviedol na margo aktuálneho vývoja Pavol Scholtz, predseda Burzovej komory Komoditnej burzy Bratislava.
Do budúcnosti predpokladá CBV ďalšie posilnenie cien. V horizonte dvoch týždňov o takmer 7 eur na 217,5 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov na 225 eur za tonu.

Zhodnocovanie cien kŕmnej pšenice ide pomalším tempom ako pri potravinárskej pšenici. Aktuálna cena dosahuje 156,67 eur za tonu a v krátkodobom výhľade sa počíta s cenou 160 eur. Dlhodobý výhľad hovorí o cene 167,5 eur za tonu.

Pri kŕmnej kukurici sme zaznamenali aktuálnu cenu 206,67 eur za tonu a v budúcnosti sa nepočíta s poklesom cien.

Repka i naďalej pôsobí ako ostrov stability. Aktuálne ceny dosahujú 442 eur za tonu a za posledný kvartál dosiahli výkyvy cien maximálne 20 eur. V predpoklade cien do budúcnosti sa počíta s ich rastom. Z hľadiska dvoch týždňov o 6 eur na 448 eur za tonu a z pohľadu troch mesiacov na 458 eur za tonu.

Ceny slnečnice od júna neustále klesajú a v súčasnosti dosahujú 393 eur za tonu. V krátkodobom horizonte sa ale počíta s nárastom cien na 403 eur za tonu a v dlhodobom na 420 eur za tonu.

Ostatné komodity:

Potravinárska pšenica triedy A (západné Slovensko) – 205 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 212,5 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 220 eur za tonu.

Potravinárska pšenica triedy B (západné Slovensko) – 179,67 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 180 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 200 eur za tonu.

Pšenica špaldová (západné Slovensko) – 240 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 240 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 250 eur za tonu.

Jačmeň sladovnícky (západné Slovensko) – 221 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 225 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 230 eur za tonu.

Jačmeň kŕmny (západné Slovensko) – 178 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 185 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 190 eur za tonu.

Kukurica potravinárska triedy A (západné Slovensko) – 210 eur za tonu, v horizonte dvoch týždňov sa počíta s cenou 217,5 eur za tonu a v horizonte troch mesiacov s cenou 217,5 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments