Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Repka: Austrália očakáva rekord, Nemci zaznamenali prepad

Repka: Austrália očakáva rekord, Nemci zaznamenali prepad
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

V auguste sa cena repky na burze Euronext v Paríži stabilizovala a po miernom prepade v strede mesiaca posilnila o približne 1,5 percenta.

Nemecko: menšia úroda repky
Len na 3,74 mil. ton odhaduje nemecké združenie DBV domácu úrodu repky, čo je o 34 percent menej, ako sa urodilo v minulom roku ( 5,70 mil. ton). Výnosy by sa mali v tomto roku pohybovať na úrovni 2,85 tony z hektára, pokiaľ v minulom roku boli 3,9 tony z hektára. Na celkovú produkciu má vplyv aj desaťpercentné zníženie osevných plôch.

Kanada: vyššie prognózy pre repku
V Kanade sa počíta tento rok s vyššou produkciou repky. Štatistický úrad v Kanade vo svojej najnovšej prognóze korigoval svoje očakávania produkcie smerom nahor. Odhadovaná produkcia je na úrovni 13,19 mil. ton, čo je o 11,2 percent viac, ako v minulom roku. V porovnaní s rokom 2009 je to ale nárast len o 6,3 percenta.

Austrália: nádej na rekordnú úrodu repky
Po tom čo sa plochy vysiatia repky v Austrálii navýšili o 15 percent a vývoj počasia bol priaznivý, prognóza produkcie repky vyzerala byť najvyššia za posledných 15 rokov. Teraz ale túto krajinu postihlo sucho a pestovatelia čakajú hlavne vo východnej časti zrážky. Austrálske združenie olejnín korigovalo svoju augustovú prognózu očakávania úrody smerom nadol. Júlová prognóza 2,59 mil. ton bola znížená na 2,49 mil. ton. Napriek tomu aktuálna predpoveď predstavuje navýšenie produkcie o 16 percent oproti minulému roku. Aj množstvo 2,5 mil. ton predstavuje najvyššiu úrodu za posledných pätnásť rokov. V Austrálii sa zber repky začne v novembri.

Maďarsko: plánované navýšenie plôch vysiatia repky
Vysiatie repky v Maďarsku je oneskorené o 2 až 3 týždne. Je to za zapríčinené suchým počasím v druhej dekáde augusta, ktoré spôsobilo komplikované podmienky pre výsev. Plán navýšenia plochy vysiatia je podporený tak vysokými cenami repky v toto roku, ako aj nižšou úrodou v Nemecku. V roku 2011 sa zožalo z 237 tisíc hektárov pôdy 532 tisíc ton repky s výnosom 2,24 t/ha. Plocha vysiatia bola od roku 2009 najnižšia.

Európa: Úroda repky v tomto rok by mala byť 18,9 mil. ton
V niektorých krajinách sa produkcia repky nad očakávanie navýšila, ide napríklad o Francúzsko 5,2 mil. ton (očakávaná 4,9 mil. ton), Veľká Británia 2,46 mil. ton (očakávaná 2,43), Poľsko 1,9 mil. ton (očakávaná 1,8 mil. ton). Naopak v iných, kde žatvu oneskorili dažde a povodne sa pozberalo menej úrody.

Svet: celkový deficit produkcie repky
Globálna produkcia vyzerá podľa Oil Word už druhý rok za sebou pod celkovou spotrebou tejto komodity. V roku 2011/2012 by mala byť celosvetová produkcia okolo 59 mil. ton a tým sa očakáva pokles produkcie oproti minulému roku o 900.000 ton.

Vysoká cena repky môže spôsobiť v tejto sezóne mierny pokles dopytu po tejto olejnine. Z toho dôvodu sa predpokladá napriek poklesu produkcie zmena exportu a importu. K najväčším exportérom patrí: Kanada, Austrália, Ukrajina, USA. K najväčším importérom sa radia: EÚ, Japonsko, Mexiko, Pakistan a Čína.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments