Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z domova

Novela o pozemkových úpravách neprešla, plénum neprelomilo veto prezidentky

Novela o pozemkových úpravách neprešla, plénum neprelomilo veto prezidentky

Parlament neprelomil veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri novele zákona o pozemkových úpravách, ktorá mala prispieť k odstráneniu rozdrobenosti vlastníctva pozemkov. Novela tak nebola opätovne schválená. Na rokovanie parlamentu ju predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Za prijatie novely bolo 71 poslancov zo 131 prítomných, proti bolo 59 a nezdržal sa nikto. Na prelomenie veta je potrebná nadpolovičná väčšina poslancov.

Danko nehlasoval

Ako informuje Denník N, za novelu zákona o pozemkových úpravách nehlasoval ani Andrej Danko. Vyplýva to z výpisu hlasovania. Danko hovorí, že išlo o technickú chybu, pretože mal náhradnú kartu.

„Ospravedlňujem sa za to,“ reagoval s tým, že aj ak by sa chyba nestala, novela by neprešla. Na prelomenie veta chýbalo päť hlasov.

Danko pritom kvôli zákonu, ktorý vetovala prezidentka, zvolal mimoriadnu schôdzu.

Prezidentka: Sú tam opodstatnené výhrady

Prezidentka vetovala novelu vlani 20. decembra s tým, že by mala byť prijatá nanovo, s väčším odstupom a so serióznou odbornou debatou. Bola tiež presvedčená, že by na ňu doplácali predovšetkým malí a strední farmári, tiež mala pochybnosti v súvislosti s princípom právnej ochrany vlastníctva. Ak má byť novela zákona o pozemkových úpravách prijatá nanovo, tak v novom znení, s väčším odstupom a so serióznou odbornou debatou.

“Sú tam opodstatnené výhrady a pochybnosti o súlade zákona s Ústavou SR. Doplácali by naň predovšetkým malí a strední farmári,” upozornila hlava štátu a spresnila, že má pochybnosti najmä v súvislosti s princípom právnej ochrany vlastníctva.

Prezidentka: Musí rešpektovať všetky ústavné princípy

 “Aj keď si prezidentka uvedomuje potrebu vykonania pozemkových úprav a nastolenia poriadku v rozdrobenom vlastníctve poľnohospodárskych pozemkov, je presvedčená, že takáto významná úprava, ktorá sa robí len raz za mnoho desaťročí, má byť riadne pripravená a musí rešpektovať všetky ústavné princípy,” uviedol v decembri prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Problémy by sa podľa hlavy štátu negatívne dotkli hlavne malých a stredných poľnohospodárov, ktorí pôdu priamo obhospodarujú.

Ministerstvo novelu predložilo najmä preto, že v aplikačnej praxi pomerne často nastávajú prípady, keď nie je možné ani po využití všetkých dostupných možností zistiť právneho nástupcu vlastníka pozemku, ktorý zomrel, alebo bol vyhlásený za mŕtveho. V takýchto prípadoch potom nastáva situácia, kedy sa konanie zbytočne predlžuje, dokonca aj o niekoľko rokov. Predmetná legislatívno-technická úprava mala zaviesť v danom prípade ešte predtým, ako bude známy okruh dedičov, možnosť okresnému úradu ustanoviť takému vlastníkovi pozemku opatrovníka výlučne na účely konania o pozemkových úpravách.

Autor článku: poľnoinfo.sk a TASR
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke predseda NR SR Andrej Danko (SNS) počas 57. schôdze NR SR v Bratislave 21. januára 2020.

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1548 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. Priateľ kohézie
  21. januára 2020

  Kapitán bol napitý ako delo a netrafil kartou do hlasovacieho zariadenia. Toť všetko. A to pritom neboli ani MS v hokeji: https://youtu.be/bzrJtXuDZK4

  Odpovedať
 2. jm
  22. januára 2020

  Je to smutné ,Ústava SR hovorí že nesmie byť nikto diskriminovaný a.t.ď… . Položím otázku. Ak štát vyrovnáva dlh voči občanovi v rámci reštitúcie platí v cene keď bola pôda odňatá cca 13 centov tak isto rozdiel ktorý Vám musia dorovnať. Naopak, občan chce obnoviť životaschopnosť poľnohospodárskeho dvora štát mu predáva pozemok za neporovnateľných podmienok. Pozemok ktorý kupujete bol tak isto nezastavaný v rokoch kolektivizácie . Prečo tá nezrovnalosť. Ak človek nakúpil pôdu ,lebo vedel kde je plánovaná výstavba a dnes mu zaplatíme rozprávkovú sumu je to v poriadku vážený demokrati. Hanba všetkým zúčastneným smradom ktorý rozhodujú o osude ľudu!!!!!! . Naopak poľnohospodársku budovu kúpite a pozemok Vám ostane záťažou!!!§§§§§§§ Trochu nepochopiteľné je keď ten istý štátny orgán rozhodne o bezodplatnom prevode na zahraničnú spoločnosť /automobilky atď./Ak som poľnohospodár tipu rodinnej farmy som vlastizradca ????????????????? Však jednoducho dať Slovenskému poľnohospodárovi túto pôdu do užívania bez poplatku, dani,možnosti predaja ostala by stále majetkom nás všetkých ,štátu a zmizlo by podozrenie nekalej manipulácii. Sice toto je vnímané ako sociálné alebo socialistické. No potom by sme nenapchali účty tých zvolených vlastizradcov ktorý takúto vec využili!!!!!!! Karma je zdarma pre všetkých rovnako.Tú si nemusíte priať .Ona príde……

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.