Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z domova

Novela o pozemkových úpravách neprešla, plénum neprelomilo veto prezidentky

Novela o pozemkových úpravách neprešla, plénum neprelomilo veto prezidentky
insert_photoTASR - Na snímke predseda NR SR Andrej Danko (SNS) počas 57. schôdze NR SR v Bratislave 21. januára 2020.

Parlament neprelomil veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej pri novele zákona o pozemkových úpravách, ktorá mala prispieť k odstráneniu rozdrobenosti vlastníctva pozemkov. Novela tak nebola opätovne schválená. Na rokovanie parlamentu ju predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Za prijatie novely bolo 71 poslancov zo 131 prítomných, proti bolo 59 a nezdržal sa nikto. Na prelomenie veta je potrebná nadpolovičná väčšina poslancov.

Danko nehlasoval

Ako informuje Denník N, za novelu zákona o pozemkových úpravách nehlasoval ani Andrej Danko. Vyplýva to z výpisu hlasovania. Danko hovorí, že išlo o technickú chybu, pretože mal náhradnú kartu.

„Ospravedlňujem sa za to,“ reagoval s tým, že aj ak by sa chyba nestala, novela by neprešla. Na prelomenie veta chýbalo päť hlasov.

Danko pritom kvôli zákonu, ktorý vetovala prezidentka, zvolal mimoriadnu schôdzu.

Prezidentka: Sú tam opodstatnené výhrady

Prezidentka vetovala novelu vlani 20. decembra s tým, že by mala byť prijatá nanovo, s väčším odstupom a so serióznou odbornou debatou. Bola tiež presvedčená, že by na ňu doplácali predovšetkým malí a strední farmári, tiež mala pochybnosti v súvislosti s princípom právnej ochrany vlastníctva. Ak má byť novela zákona o pozemkových úpravách prijatá nanovo, tak v novom znení, s väčším odstupom a so serióznou odbornou debatou.

„Sú tam opodstatnené výhrady a pochybnosti o súlade zákona s Ústavou SR. Doplácali by naň predovšetkým malí a strední farmári,“ upozornila hlava štátu a spresnila, že má pochybnosti najmä v súvislosti s princípom právnej ochrany vlastníctva.

Prezidentka: Musí rešpektovať všetky ústavné princípy

 „Aj keď si prezidentka uvedomuje potrebu vykonania pozemkových úprav a nastolenia poriadku v rozdrobenom vlastníctve poľnohospodárskych pozemkov, je presvedčená, že takáto významná úprava, ktorá sa robí len raz za mnoho desaťročí, má byť riadne pripravená a musí rešpektovať všetky ústavné princípy,“ uviedol v decembri prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Problémy by sa podľa hlavy štátu negatívne dotkli hlavne malých a stredných poľnohospodárov, ktorí pôdu priamo obhospodarujú.

Ministerstvo novelu predložilo najmä preto, že v aplikačnej praxi pomerne často nastávajú prípady, keď nie je možné ani po využití všetkých dostupných možností zistiť právneho nástupcu vlastníka pozemku, ktorý zomrel, alebo bol vyhlásený za mŕtveho. V takýchto prípadoch potom nastáva situácia, kedy sa konanie zbytočne predlžuje, dokonca aj o niekoľko rokov. Predmetná legislatívno-technická úprava mala zaviesť v danom prípade ešte predtým, ako bude známy okruh dedičov, možnosť okresnému úradu ustanoviť takému vlastníkovi pozemku opatrovníka výlučne na účely konania o pozemkových úpravách.

Autor článku: poľnoinfo.sk a TASR
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke predseda NR SR Andrej Danko (SNS) počas 57. schôdze NR SR v Bratislave 21. januára 2020.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
22. január 2020 2:22

Je to smutné ,Ústava SR hovorí že nesmie byť nikto diskriminovaný a.t.ď… . Položím otázku. Ak štát vyrovnáva dlh voči občanovi v rámci reštitúcie platí v cene keď bola pôda odňatá cca 13 centov tak isto rozdiel ktorý Vám musia dorovnať. Naopak, občan chce obnoviť životaschopnosť poľnohospodárskeho dvora štát mu… Celý komentár »