Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

ASYF: Vítame pozemkové úpravy ale ako komplexné, nie čiastkové riešenia

ASYF: Vítame pozemkové úpravy ale ako komplexné, nie čiastkové riešenia
insert_photoTASR

Združenie mladých farmárov na Slovensku-ASYF pozitívne privítalo systematický návrh vlády SR pre vykonanie komplexných pozemkových úprav na celom území Slovenskej republiky.

Dúfali sme v zodpovednosť a odbornosť

Rozdrobenosť poľnohospodárskej pôdy bráni novej šanci pre navrátenie života do vidieckych oblastí. Podľa návrhu vlády SR v najbližších 30-tich rokoch Slovensko prejde veľkou rekonštrukciou vlastníckych vzťahov. Práve kvalitne zrealizované pozemkové úpravy vedia vyriešiť mnoho problémov Slovenska (problém vlastníckych vzťahov, užívania parciel, realizácia spoločných zariadení a opatrení, pripravenosť na klimatické výzvy).

Z tohto dôvodu vznikla aj Pracovná skupina pre pozemkové úpravy, ktorej sme členom. Dúfali sme, že pri riešení takejto dôležitej témy sa bude pristupovať s vysokou zodpovednosťou a odbornosťou. Je potrebné si uvedomiť, že pozemkové úpravy sa realizujú na Slovensku raz za niekoľko generácií. Preto sa musí pristupovať k tejto problematike s príslušnou vážnosťou a zodpovednosťou.

Po úpravách aj nová nájomná zmluva

Vyslovujeme nutnosť zmeniť navrhovanú novelu zákona 330/1991 (zákona o pozemkových spoločenstvách, pozemkových úpravách a Slovenskom pozemkovom fonde). Najväčší problém v novele tohto zákona vidíme v §14 ods. 8 kde sa týmto posilní právo nájomcu pred slobodným rozhodnutím vlastníka. Sme za to, že znenie platné do 31.12. 2012 je dostatočne spravodlivé (§ 14 ods. 8 Dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o schválení vykonania projektu pozemkových úprav alebo neskorším dňom uvedeným v rozhodnutí zanikajú nájomné vzťahy k pôvodným nehnuteľnostiam).

Je potrebné si uvedomiť, že pri pozemkových úpravách vznikajú nové parcely, nové listy vlastníctva, nové čísla parciel, nová lokalita a nová situácia v teréne. Preto by mala vzniknúť aj nová nájomná zmluva. Zákon NR SR prešiel prvým, druhým a tretím čítaním, bez priestoru prijať pozmeňovacie návrhy. Na toto upozornila aj pani Prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá novelu zákona vrátila na opätovné prerokovanie NR SR. V stanovisku prezidentskej kancelárie sa uvádza: že prezidentka má pochybnosti o súlade zákona s Ústavou SR, najmä s princípom ochrany vlastníctva.

Výzva na diskusiu

Predseda NR SR Andrej Danko zvolal na 21.01. 2020 mimoriadnu schôdzu, kde by mal byť opätovne prerokovaný aj návrh zákona 330. Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF listom predsedovi NR SR adresovalo výzvu na prinavrátenie odbornej diskusie a ponuku na stretnutie, kde by sme vysvetlili náš pohľad na túto problematiku. Na túto ponuku sme dodnes nedostali odpoveď.

Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF je pripravené rokovať, preto vyzýva poslancov NR SR aby počas 57. schôdze NR SR sa riadili hlavne svojím svedomím a uvedomili si, vážnosť problematiky ktorá si žiada väčšiu odbornú diskusiu.

Autor článku: Tlačová správa ASYF
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
14 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
G.S.
G.S.
22. január 2020 17:59

Banda mladých darmožráčov a to je všetko. Ja som takisto za podporu mladých roľníkov a ako ste to geniálne „vyriešili“ vy ? Prakticky to boli darčeky pre deti starých zavedených roľníkov. A tých skutočne nových s reálnym záujmom je medzi podporenými mizivá časť. Takže prestaňte sa tváriť ako mudrci s… Celý komentár »

kis igor
kis igor
22. január 2020 20:08
Odpoveď na  G.S.

Vážený G.S.,
podľa mojich vedomostí bol projekt ROEP-u už celoštátne ukončený.
K ostatnému sa vyjadrovať nebudem,úroveň prejavu p.Danka zo včerajšieho parlamentu ste neprekročili…

G.S.
G.S.
23. január 2020 18:02
Odpoveď na  G.S.

Pán kis. Politiku si rieš na schôdzi mladých liberálov. Tu by si mal riešiť poľnohospodárstvo a nie vydávať vyhlásenia podľa politickej príslušnosti. Choď aj s Dankom a aj s pani Skládkou niekam. Spôsobili ste spolu s ňou odloženie pozemkových úprav do nedohľadna. Vždy sa bude len nachádzať dôvod prečo niečo… Celý komentár »

jm
jm
23. január 2020 20:34
Odpoveď na  G.S.

Môj komentár je pre GS

jm
jm
23. január 2020 21:16
Odpoveď na  G.S.

Napadla ma ešte jedna skupina úžasných . Privatizéri z 90 rokov. Majetok štátu za babku. Ak poznáš konkrétny prípad tak ho opíš! Možno hľadali dieru ale nám sa ju podarilo trafiť. A nepatrím nikde čo si opísal. Ak si si prečítal podmienky na mladého farmára 6.1. tak pochopíš že splniť… Celý komentár »

jm
jm
23. január 2020 20:28

Čo keby niekto z mladých napísal napríklad že začínajúci poľnohospodári z deväťdesiatych rokov keď dostali 70 % na nákupu strojov boli dnes považovaný za darmožráčov. Poľnohospodárstvo je jedno z málo odvetví ktoré dokáže sebestačnosťou sa uživiť bez podpory. To nehovorím o začínajúcich ktorý nemajú ani kúsok pôdy. Je nejaký problém… Celý komentár »

kis igor
kis igor
23. január 2020 21:36
Odpoveď na  jm

Vážený G.S, ja som sa podpísal pod svoj príspevok vlastným menom,vy sa skrývate za zn.G.S. Som ročník narodenia 1967 a nepoznám žiadneho „mladého“ liberála ,takže sa s uvedenou kategóriou ľudí nestretávam.ASYF viem,čo znamená ale taktiež som sa zo živým členom tejto organizácie nestretol. Stretávam sa zo zdravým rozumom,ktorý mi hovorí,že… Celý komentár »

jm
jm
23. január 2020 20:52

Ja sa čudujem jednej veci.Prečo neurobíte jednu stránku s možnosťou registrácie a dávajme príspevky s možnosťou komentovať a bez možnosti komentovať, len čítať. Budeš registrovaný s možnosťou komentovať a ten ďalší bez registrácie bude len čitateľ.. A hlavne nech sa nehanbia dávať príspevky skutočný poľnohospodári. Potom bude možno mať táto… Celý komentár »

kis igor
kis igor
23. január 2020 21:45
Odpoveď na  jm

Spor o pozemkové úpravy je len zástupný problém.
Skutočný problém je sucho ktoré príde a nebude sa pýtať,či si z ASYF-u alebo z farmárskeho družstva.

marcel sako
marcel sako
2. máj 2020 14:25
Odpoveď na  jm

dobrý nápad aj tak to tu číta max 20 ľudí a tí s tu točia dookola

jm
jm
23. január 2020 23:48

Neplatí pre Igora!

Marián Glovaťák
Marián Glovaťák
24. január 2020 7:33

Pozdravujem všetkých diskutujúcich. Áno, som členom ASYF. A hlavne od pána GS ide pomerne veľká nevraživosť. Pravdepodobne z nepochopenia. Ak by si pán GS vyskúšal začať, s ťažkosťami by žiadal jeho vlastnú pôdu, hľadal kapitál, popritom riešil administratívu a staral sa o chod farmy, nenapísal by tie slová. V článku… Celý komentár »

Milan Jurky
Milan Jurky
24. január 2020 8:18

Vážení diskutujúci, Na čo je dobrá takáto diskusia? Skrývať sa pod anonymitu na webových fórach robia len zbabelci. My sme vystúpili s tieňa a bojujeme za správnu vec. Pridávam sa príspevku kolegu vyššie a pozývame Vás na kluby mladých farmárov v mesiacoch február,marec termíny program nájdete na stránke http://www.mladyfarmar.sk Pozemkové… Celý komentár »

jozef R.
jozef R.
25. január 2020 15:18
Odpoveď na  Milan Jurky

Pán Jurky, problémy pri aplikácii zákona o pozemkových úpravách v prípade jeho aplikácie v praxi definovala prezidentka veľmi precízne. Zákon mal napríklad o.i. prepašovať nepriamou novelizáciou do zákona 504/2003 nový pojem – sťažené racionálne užívanie (a to aj po pozemkových úpravách) – keď si tú navrhovanú nepriamu novelizáciu pozorne prečítate,… Celý komentár »