Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

ASYF: Vítame pozemkové úpravy ale ako komplexné, nie čiastkové riešenia

ASYF: Vítame pozemkové úpravy ale ako komplexné, nie čiastkové riešenia

Združenie mladých farmárov na Slovensku-ASYF pozitívne privítalo systematický návrh vlády SR pre vykonanie komplexných pozemkových úprav na celom území Slovenskej republiky.

Dúfali sme v zodpovednosť a odbornosť

Rozdrobenosť poľnohospodárskej pôdy bráni novej šanci pre navrátenie života do vidieckych oblastí. Podľa návrhu vlády SR v najbližších 30-tich rokoch Slovensko prejde veľkou rekonštrukciou vlastníckych vzťahov. Práve kvalitne zrealizované pozemkové úpravy vedia vyriešiť mnoho problémov Slovenska (problém vlastníckych vzťahov, užívania parciel, realizácia spoločných zariadení a opatrení, pripravenosť na klimatické výzvy).

Z tohto dôvodu vznikla aj Pracovná skupina pre pozemkové úpravy, ktorej sme členom. Dúfali sme, že pri riešení takejto dôležitej témy sa bude pristupovať s vysokou zodpovednosťou a odbornosťou. Je potrebné si uvedomiť, že pozemkové úpravy sa realizujú na Slovensku raz za niekoľko generácií. Preto sa musí pristupovať k tejto problematike s príslušnou vážnosťou a zodpovednosťou.

Po úpravách aj nová nájomná zmluva

Vyslovujeme nutnosť zmeniť navrhovanú novelu zákona 330/1991 (zákona o pozemkových spoločenstvách, pozemkových úpravách a Slovenskom pozemkovom fonde). Najväčší problém v novele tohto zákona vidíme v §14 ods. 8 kde sa týmto posilní právo nájomcu pred slobodným rozhodnutím vlastníka. Sme za to, že znenie platné do 31.12. 2012 je dostatočne spravodlivé (§ 14 ods. 8 Dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o schválení vykonania projektu pozemkových úprav alebo neskorším dňom uvedeným v rozhodnutí zanikajú nájomné vzťahy k pôvodným nehnuteľnostiam).

Je potrebné si uvedomiť, že pri pozemkových úpravách vznikajú nové parcely, nové listy vlastníctva, nové čísla parciel, nová lokalita a nová situácia v teréne. Preto by mala vzniknúť aj nová nájomná zmluva. Zákon NR SR prešiel prvým, druhým a tretím čítaním, bez priestoru prijať pozmeňovacie návrhy. Na toto upozornila aj pani Prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá novelu zákona vrátila na opätovné prerokovanie NR SR. V stanovisku prezidentskej kancelárie sa uvádza: že prezidentka má pochybnosti o súlade zákona s Ústavou SR, najmä s princípom ochrany vlastníctva.

Výzva na diskusiu

Predseda NR SR Andrej Danko zvolal na 21.01. 2020 mimoriadnu schôdzu, kde by mal byť opätovne prerokovaný aj návrh zákona 330. Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF listom predsedovi NR SR adresovalo výzvu na prinavrátenie odbornej diskusie a ponuku na stretnutie, kde by sme vysvetlili náš pohľad na túto problematiku. Na túto ponuku sme dodnes nedostali odpoveď.

Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF je pripravené rokovať, preto vyzýva poslancov NR SR aby počas 57. schôdze NR SR sa riadili hlavne svojím svedomím a uvedomili si, vážnosť problematiky ktorá si žiada väčšiu odbornú diskusiu.

Autor článku: Tlačová správa ASYF
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1548 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

14 komentárov

 1. G.S.
  22. januára 2020

  Banda mladých darmožráčov a to je všetko. Ja som takisto za podporu mladých roľníkov a ako ste to geniálne “vyriešili” vy ? Prakticky to boli darčeky pre deti starých zavedených roľníkov. A tých skutočne nových s reálnym záujmom je medzi podporenými mizivá časť. Takže prestaňte sa tváriť ako mudrci s patentom na rozum. To , že si niektorí chcete takto riešiť situáciu s prístupom k pôde neznamená, že musíme rozvrátiť úplne všetko. Tak potom aj na podpory pre mladých asyfákov mali byť rovnaké podmienky. Žiadne kritéria ako vzdelanie, Cigáni a podobne. Máš záujem bojuj. Je vás viac , peniaze si podelíte. Prečo ste takto nekričali, keď išlo o peniaze pre vás? A teraz vychádzate so stupiditami typu ” Doteraz ste mali platnú zmluvu a teraz vás zvysoka oserieme”. Tak ako väčšina vašich rodičov začínala v 90-tych rokoch s pár hektármi , tak začínajte aj vy a neotvárajte papule aby ste naraz zožrali úplne všetko. A čo vám do papulí nelezie, to aspoň nahryziete. Počkám si pár rokov a až po vás pôjdu takíto pažraví mladí, tak si s radosťou zapíšem vaše rečičky o stabilite a nelikvidovaní a právach vás jedine správnych. Prečo ste napríklad nekričali pri schvaľovaní peňazí na “odškodnenie za sucho 2017”? Veď vraj tam išlo o krach podnikov na najlepších tisícoch hektárov pôdy Slovenska. To bola predsa skvelá príležitosť prevziať túto pôdu a ukázať sa. A namiesto toho drísty prevzaté od špekulantov a developerov o “porušovaní práv vlastníkov”. Akých? Aj dnes má vlastník právo na vydanie pôdy aj keď má platnú zmluvu a ide sám hospodáriť. To nie je porušenie práv nájomcu, ak mu štát takto drzo zasahuje do zmluvných vzťahov? Vašou podporou blokovania pozemkových úprav ste nejako pomohli roľníkom? Prečo napríklad nebojujete za väčší podiel reálnych roľníkov v komisiách pre ROEP aby sa nediali svinstvá? Prečo by tam mal mať štát väčšinu aj keď nemá veľa pozemkov v katastri? Prečo by mali byť ROEP robené nie podľa pozemkovej knihy ale podľa neprsnej mapy? To sú skutočné poškodenia vlastníkov a nie prednosť nájomcu na novú zmluvu.

  Odpovedať
  1. kis igor
   22. januára 2020

   Vážený G.S.,
   podľa mojich vedomostí bol projekt ROEP-u už celoštátne ukončený.
   K ostatnému sa vyjadrovať nebudem,úroveň prejavu p.Danka zo včerajšieho parlamentu ste neprekročili…

  2. G.S.
   23. januára 2020

   Pán kis.
   Politiku si rieš na schôdzi mladých liberálov. Tu by si mal riešiť poľnohospodárstvo a nie vydávať vyhlásenia podľa politickej príslušnosti. Choď aj s Dankom a aj s pani Skládkou niekam. Spôsobili ste spolu s ňou odloženie pozemkových úprav do nedohľadna. Vždy sa bude len nachádzať dôvod prečo niečo neurobiť. Mária Terézia sa zaobišla aj bez rôznych pochybných ASYF-ov a rýchlejšie dokázala urobiť to čo sa dnes “nedá” pre presadzovanie aj svojich politických záujmov.

  3. jm
   23. januára 2020

   Môj komentár je pre GS

  4. jm
   23. januára 2020

   Napadla ma ešte jedna skupina úžasných . Privatizéri z 90 rokov. Majetok štátu za babku. Ak poznáš konkrétny prípad tak ho opíš! Možno hľadali dieru ale nám sa ju podarilo trafiť. A nepatrím nikde čo si opísal. Ak si si prečítal podmienky na mladého farmára 6.1. tak pochopíš že splniť to bolo až nemožné aby si uspel. Skôr si myslím že je to hľadanie cesty ako nepodporiť mladých. Poznám osobne problém získania pôdy pre mladého farmára či už od vlastníkov alebo od SPF tak je pre mňa ťažké uveriť že ti niekto pôdu chce bez predchádzajúcich problémov zobrať.

 2. jm
  23. januára 2020

  Čo keby niekto z mladých napísal napríklad že začínajúci poľnohospodári z deväťdesiatych rokov keď dostali 70 % na nákupu strojov boli dnes považovaný za darmožráčov. Poľnohospodárstvo je jedno z málo odvetví ktoré dokáže sebestačnosťou sa uživiť bez podpory. To nehovorím o začínajúcich ktorý nemajú ani kúsok pôdy. Je nejaký problém urobiť obmedzenie na poberanie podpory z II.piliera na nezmyselné podpory ? Máme nadpriemerné dotácie v EÚ. Skús vysvetliť kde sú tie podpory????
  Súdruh Jahnátek vyrobil exkluzívny systém ktorý zabezpečil pre enviromentalistov rozprávkové príjmy bez produkcie. Tí nie sú darmožráči?
  Záhradkári do 5 ha bez odvodov tiež nie sú darmožráči? A možno aj väčšia výmera. Ja si myslím že nie je dôležité koľko dostali ale či budú životaschopný?

  Odpovedať
  1. kis igor
   23. januára 2020

   Vážený G.S,
   ja som sa podpísal pod svoj príspevok vlastným menom,vy sa skrývate za zn.G.S.
   Som ročník narodenia 1967 a nepoznám žiadneho “mladého” liberála ,takže sa s uvedenou kategóriou ľudí nestretávam.ASYF viem,čo znamená ale taktiež som sa zo živým členom tejto organizácie nestretol.
   Stretávam sa zo zdravým rozumom,ktorý mi hovorí,že aj doteraz existuje legislatíva,podľa ktorej sa uskutočňovali PPÚ.Prečo celý proces zastal nie je vinou ASYF-u,liberálov,neomarxistov ani poštárov.Skúste si porovnať našu situáciu so situáciou v Čechách,kde sú za rovnaké obdobie podstatne ďalej.
   Skúste sa porozprávať s desiatkami ľudí,ktorých ROEP pripravil o pozemky.
   Viem o niekoľkých dedinách,kde stovky hektárov pôdy v ROEP-e nadobudol štát neprávom,tým,že komisie odmietli zapísať prídelové listiny v prospech obyvateľov.
   Následne v pozemkových úpravách príde k situácií,že pôvodný stav EKN parciel novým rozdeľovacím plánom zanikne a pôvodný vlastník sa už nemá ako domáhať určovacou žalobou svojho vlastníctva,pretože pôvodná parcela už neexistuje a jej neexistenciu potvrdzuje schválený projekt pozemkových úprav .
   Existuje mnoho podvodných vydržaní o vlastníctve-opäť je riešenie v pozemkových úpravách,pôvodný vlastník sa práva nedomôže,pretože parcela už neexistuje a zlodej je vysmiaty,podvod zlegalizovaný prostredníctvom PPÚ.
   Po reštitúciách mnoho pôdy vydával SPF reštituentom po tzv.zjednodušených pozemkových úpravách,ktoré takisto v mnohých prípadoch boli v rozpore so správnym právom a nerešpektovali skutkový stav vlastníctva.
   Pozemkové úpravy sú amnestia na všetky neprávosti posledných 70-tych rokov a ich vykonania treba dôkladne zvážiť aby ich účelom bol všeobecný prospech a nie účelová hra s individuálnym prospechom a vytĺkanie politického kapitálu partie ĺudí,ktorí si sprivatizovali štát

 3. jm
  23. januára 2020

  Ja sa čudujem jednej veci.Prečo neurobíte jednu stránku s možnosťou registrácie a dávajme príspevky s možnosťou komentovať a bez možnosti komentovať, len čítať. Budeš registrovaný s možnosťou komentovať a ten ďalší bez registrácie bude len čitateľ..
  A hlavne nech sa nehanbia dávať príspevky skutočný poľnohospodári.
  Potom bude možno mať táto stránka prínos!

  Odpovedať
  1. kis igor
   23. januára 2020

   Spor o pozemkové úpravy je len zástupný problém.
   Skutočný problém je sucho ktoré príde a nebude sa pýtať,či si z ASYF-u alebo z farmárskeho družstva.

  2. marcel sako
   2. mája 2020

   dobrý nápad aj tak to tu číta max 20 ľudí a tí s tu točia dookola

 4. jm
  23. januára 2020

  Neplatí pre Igora!

  Odpovedať
 5. Marián Glovaťák
  24. januára 2020

  Pozdravujem všetkých diskutujúcich. Áno, som členom ASYF. A hlavne od pána GS ide pomerne veľká nevraživosť. Pravdepodobne z nepochopenia. Ak by si pán GS vyskúšal začať, s ťažkosťami by žiadal jeho vlastnú pôdu, hľadal kapitál, popritom riešil administratívu a staral sa o chod farmy, nenapísal by tie slová.
  V článku je dosť jasne vysvetlené, čo je vo veci a jeho príspevok mi príde mimo témy.
  Pozývam preto na podujatia “Kluby mladých farmárov”, kde môžte reálne stretnúť ASYF a povedať si svoje priamo, bez anonymity a skrývania.
  Pekný deň

  Odpovedať
 6. Milan Jurky
  24. januára 2020

  Vážení diskutujúci, Na čo je dobrá takáto diskusia?
  Skrývať sa pod anonymitu na webových fórach robia len zbabelci. My sme vystúpili s tieňa a bojujeme za správnu vec. Pridávam sa príspevku kolegu vyššie a pozývame Vás na kluby mladých farmárov v mesiacoch február,marec termíny program nájdete na stránke http://www.mladyfarmar.sk
  Pozemkové úpravy nemôžu byť spolitizovanou témou ako sme to videli v uplynulých dňoch. Pozemkové úpravy sa týkajú štyri a pol milióna vlastníkov preto si zaslúžia odbornú prípravu. Z pozemkových úprav nemôže profitovať úzka skupina ľudí.Vypočutá musí byť aj jedna aj druhá strana a to sa v tomto prípade nestalo. Mnohokrát sme sa snažili otvoriť problémové a sporné body,žiaľ politika zvíťazila.
  Ďalší diskutujúci píšete o suchu, áno je pravda Slovensko prichádza do klimatických zmien. Je na nás aby sme si to ako farmári uvedomili a začali sa aj tak správať. A práve pozemkové úpravy (ak sa urobia správne) prinášajú riešenia v podobe vodozádržných opatrení ( remizky, vetrolamy, menšie výmery parciel,poldre, jazerá…) Stačí pozrieť ako napredujú susední češi ktorí teto opatrenia už dlhodobo zrealizujú.

  Odpovedať
  1. jozef R.
   25. januára 2020

   Pán Jurky, problémy pri aplikácii zákona o pozemkových úpravách v prípade jeho aplikácie v praxi definovala prezidentka veľmi precízne. Zákon mal napríklad o.i. prepašovať nepriamou novelizáciou do zákona 504/2003 nový pojem – sťažené racionálne užívanie (a to aj po pozemkových úpravách) – keď si tú navrhovanú nepriamu novelizáciu pozorne prečítate, zistíte, že sa nejedná o nič iné, ako snahu dať možnosť doterajšiemu nájomcovi vyhnať vlastníka z jeho vlastného pozemku niekam, kam to niekto iný uzná za vhodné. Okrem toho, že by sa tým poprel jeden zo základných účelov pozemkových úprav, nepochybne by sa jednalo aj o porušovanie ústavy a medzinárodných dohovorov v oblasti ľudských práv a slobôd, ktoré SR ratifikovala. Takéto zákony jednoducho v demokratickej krajine platiť nemôžu a treba začať odznova.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.