Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

NKÚ: Platobná agentúra bola nastavená veľmi zle

NKÚ: Platobná agentúra bola nastavená veľmi zle
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na slovenských ministerstvách nefunguje systém vnútornej kontroly. Upozornil na to šéf Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Karol Mitrík. Úrad našiel množstvo pochybení pri preverovaní Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) patriacej pod agrorezort. Eurofondové projekty podľa neho vyhodnotila nedôveryhodným spôsobom.

  „Kontrolné inštitúcie jednotlivých rezortov fungujú len okrajovo a len v nimi zriadených organizáciách. Na samotných ministerstvách vo veľmi malej miere vykonávajú priamo kontrolu. Jednoducho nám to nefunguje,“ uviedol Mitrík na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave.

Problém vidí v tom, že plán kontrol a poverenia podpisuje minister.

NKÚ tento rok kontroloval fungovanie a hospodárenie PPA v rokoch 2014 a 2015. Platobná agentúra bola podľa jeho zistení v predchádzajúcich rokoch nastavená veľmi zle z hľadiska riadenia a nastavenia procesov. Systém vnútornej kontroly takmer vôbec nefungoval.

V rámci druhej kontroly sa úrad zameral na vyhodnocovanie výziev na čerpanie eurofondov z programového obdobia 2014 až 2020. Kontrolóri podľa správy „nenadobudli primerané uistenie o tom, že vo fáze odborného hodnotenia bol zabezpečený jednotný, odborný, objektívny a transparentný prístup v súlade s európskymi princípmi“.

Nájdené nedostatky označil Mitrík v niektorých prípadoch za neuveriteľné. Ide napríklad o meškajúce oznámenia o vyhodnotení, ktorých odoslanie trvalo 100 pracovných dní. Povinné prílohy k projektom sa zároveň dopĺňali až po ich registrácii. Konečné bodové hodnotenie bolo podľa zistení NKÚ známe ešte pred samotným hodnotením.

„Hodnotenie kvality projektu je nastavené subjektívne zo strany vyhodnocovateľov, pretože vyhodnocovatelia hodnotili na základe slovných popisov, ako dobrý, veľmi dobrý alebo vynikajúci,“ opísal predseda kontrolného úradu.

Objavoval sa tiež rozpor medzi bodovým a slovným hodnotením, absencia slovného zdôvodnenia prideleného počtu bodov či nepodpísané hodnotiace hárky.

„Aj samotní vyhodnocovatelia boli v mnohých prípadoch prijímaní tesne pred procesom a neprešli žiadnymi školeniami a vzdelávaniami v tejto problematike,“ doplnil Mitrík.

S výsledkami kontroly už oboznámil ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (nominantka SNS). Jej hovorca Vladimír Machalík pripomenul, že výsledky auditov sa týkajú obdobia pred nástupom aktuálneho vedenia rezortu a PPA.

„Vzhľadom na podozrenia a spätnú väzbu od poľnohospodárov, aktuálne vedenie PPA vedelo o množstve pochybení už na základe vlastných auditov a okamžite začalo konať. S výsledkami auditu NKÚ sa vedenie ministerstva a PPA preto stotožňujú a vyjadrujú veľkú nevôľu nad riadením agentúry v predchádzajúcom období,“ reagoval Machalík.

Nové vedenie ministerstva začalo podľa neho robiť opatrenia a výrazné zmeny vo fungovaní PPA hneď po svojom nástupe. Do účinnosti už zaviedlo plán transparentnosti a prísnej kontroly oprávnenosti výdavkov. V prípade potreby nevylúčil podanie trestných oznámení ani vymáhanie škôd.

Z celkovej alokácie 1,545 miliardy eur na Program rozvoja vidieka bolo od mája 2015 do marca 2016 zazmluvnených 957 miliónov eur.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
12 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
19. december 2016 21:49

Pod novým vedením sa v PPA nič nezmenilo, iba sa premiestnili zodpovední z jednej kancelárie do druhej, vymenili si predhriate kreslá a kradnúť sa môže ďalej. Budem písať konkrétny prípad,, z našej obce. Ako je možné, že PPA vyplatila žiadateľa o dotácie, ktorý je zároveň mladý farmár, a to napriek… Celý komentár »

Anna
Anna
20. december 2016 7:38

Čo keby sa tak zrušili všetky zmluvy podpísané urgentne pred voľbami v marci tohto roku?

P
P
20. december 2016 8:24

Končí tretí rok Prv 2014 2020 a čo sa stihlo urobiť? Nič. Rozkradnúť peniaze a hádzať vinu na bývalé vedenie. Ktoré je upratané na lepšie fleky. Prečítajte si oznam na stránke apa.sk, s vyplácanim podpôr sa bude pokračovať budúci rok, ak budú financie na účte PPA. To je smiechoplač

L
L
20. december 2016 8:34

No ak si dobre pamätám, tak už Simon keď sa hádal s ministerkou tuším v máji v rozhlase tak o tomto už hovoril. A ak sú tieto tvrdenia oficiálne tak nech sa zverejní zoznam, kto na tom profitoval. A dnešné vedenie by malo zverejniť bodové ohodnotenie všetkých uchádzačov. Ďalej by… Celý komentár »

ni
ni
20. december 2016 12:55

Dufam, ze konecne pojde aj niekto sediet. Slusnych ludi obtazuju kontrolami a oni tam kradnu a beru uplatky.

Luboš
Luboš
20. december 2016 13:39

Človek stráca chuť pracovať pri čítaní takýchto článkov. Škoda že vždy na to doplatí ten chudák čo sa nadrie ako vôl.

dikobraz
dikobraz
20. december 2016 20:13

PPA bola od svojho vzniku nastavená veľmi dobre a preto aj bola vzorom pre ostatné operačné programy…. no od roku 2007 kedy prvýkrát zaviedli externých hodnotiteľov to išlo dolu vodou a teraz dosiahli dno…. každopádne Barbarič s Partikom patria do lochu…

marcel sako
marcel sako
25. december 2016 21:00

Vždy sa píše a píše ako sa veci dejú zle , ale nenajde sa nástroj, ktorý by veci dal doporiadku. Chyba je v právnom systéme, lebo dodnes nebola právne dotiahnutá ani jedna kauza. Chce to vymeniť veľa ludí ale neviem či je dostatok kvalifikovaných a hlavne neskorumpovateľných, ktorí by ich… Celý komentár »

Jozef
Jozef
28. december 2016 18:36

Aj u nás dostali dotáciu na poľnohospodárske stroje, podmienkou bola, že treba kúpiť od firmy *****, boli predražené, a musia siať na minimálnej výmere tekvicu ako špeciálnu plodinu. Jeden farmár kúpil obilný kombajn, traktor, dve vlečky, sejačku na kukuricu. Bez problémov mu podpísali.

Marian
Marian
29. december 2016 8:37

A čo vy na to farmári, ktorí ste sa na tom podieľali o všetkom vedeli a nič proti tomu neurobili. Systém urvať si pre seba kus koláča a nepozerať na druhých je len vo väčšom sa prejavujúci jav, ktorý je charakteristický pre našu spoločnosť. Ak poberatelia neprestanú rozmýšľať inak nič… Celý komentár »

farmer
farmer
29. december 2016 11:06

Poľnohospodárstvo na Slovensku je postavené na komunistických základoch. Čím väčšia arogancia ,tým väčší zisk . Majitelia pôdy nemajú šancu sa dostať k svojim pozemkom lebo väčšina je v podielovom spoluvlastníctve. Dokedy sa to nezmeni a hlavne úrady ako ppa , obce , kataster , pozemkový fond a pozemkový úrad nemá… Celý komentár »

Ladislav
Ladislav
30. december 2016 8:58

p. ministerka zabudla dodať, že niektorí úradníci z bývalého vedenia PPA majú teplé miestečká na ministerstve, hoci do ich kompetencie patrili napríklad niektoré kauzičky z oblasti potravinovej pomoci (cukor, obilie), ktoré sa zamietli pod stôl. Najhoršie je, že po výmene tejto garnitúry nastúpi nová, ktorá po čase zistí, že to… Celý komentár »