Na Slovensku sa už roky hovorí o vytvorení takzvaného marketingového fondu na podporu poľnohospodárskych a potravinárskych produktov. V zahraničí takéto fondy fungujú už dlhé roky a prevažná časť príspevkov pochádza zo štátu. U nás však môžeme zatiaľ o tom len snívať. Výnimkou sú len slovenskí mliekari – a to prvovýrobcovia aj spracovatelia, ktorí sa spoľahli len sami na seba a propagáciu mlieka a mliečnych výrobkov si už roky zabezpečujú spoločne.
Slovenskí poľnohospodári získali príležitosť na investície do podnikov obrábajúcich takmer 100.000 hektárov (ha) bieloruskej pôdy. Informovala o tom vo štvrtok v Bratislave po rokovaní s delegáciou Bieloruska Gabriela Matečná, šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, za účasti Igora Alexandroviča Leščeňu, mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Bieloruskej republiky v SR a Daniela J. Kratkeho, zakladateľa Slovenského farmárskeho družstva (SFD). Kratky hodnotu investície nespresnil.
Ministerstvo pôdohospodárstva chce v horizonte 30-rokov vyriešiť pozemkové úpravy na celom Slovensku. Pripravilo návrh opatrení na urýchlené vykonanie pozemkových úprav, ktorý je v pripomienkovom konaní. Ide o nelegislatívny materiál, po ktorého schválení by mala nasledovať novelizácia viacerých zákonov. Návrh ale najskôr musí schváliť aj vláda.
Generálnej prokuratúre SR adresoval Slovenský pozemkový fond (SPF) trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu a zneužívania právomoci verejného činiteľa pri neoprávnenom vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam v katastrálnom území Donovaly. Ide o pozemky v celkovej výmere takmer 8000 štvorcových metrov a jeden z nich sa nachádza v areáli Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet. TASR o tom v piatok informoval Martin Kormoš, hovorca SPF.
Digitálne poľnohospodárstvo prispieva k udržateľnejšej, produktívnejšej a konkurencieschopnejšej poľnohospodárskej výrobe. Využívaním moderných technológií možno dosiahnuť množstvo technologických riešení na zlepšenie efektivity pri využívaní zdrojov, zníženie výrobných nákladov, zlepšenie zdravotného stavu zvierat a taktiež posilnenie postavenia poľnohospodárov v dodávateľskom reťazci. Uviedla to na ministerskej konferencii, ktorá sa konala v Berlíne pri príležitosti medzinárodného veľtrhu Grüne Woche, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS).
Novým rokom sme odštartovali desaťročnicu (2019-2028) vyhlásenú Organizáciou Spojených Národov (OSN), počas ktorej si budeme pripomínať prínos rodinných fariem a rodinných farmárov pre náš každodenný život. Ide o príležitosť oceniť ich prácu a prínos pre spoločnosť, vzdať im úctu a rešpekt a najmä hľadať možnosti, ako im pomôcť a podporiť ich.
Najkomentovanejšie za 7 dní