Zadajte hľadaný výraz

Nezaradené Z ekonomiky Zaujímavosti

V ČR sa pripravujú na prijímanie ukrajinských agronómov a zootechnikov

V ČR sa pripravujú na prijímanie ukrajinských agronómov a zootechnikov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pokles počtu pracovníkov v českom poľnohospodárstve sa vlani po rokoch zastavil. Pribudlo ich 200 na 100 200. Uvádza to pracovná verzia Správy o stave poľnohospodárstva za minulý rok od ministerstva poľnohospodárstva, ktorú má ČTK k dispozícii.

Pokles trval skoro od začiatku tisícročia. Pracovníci ale chýbajú, a to nielen na manuálne práce, ale aj na stredné a vyššie pozície, povedal ČTK hovorca Poľnohospodárskeho zväzu SR Vladimír Pícha. Priemerný plat v poľnohospodárstve sa vlani zvýšil o 6,7-percenta na 25.419-českých korún (993 eur) za mesiac.

“Zamestnanosť v poľnohospodárstve možno v posledných rokoch považovať prakticky za stabilizovanú, počet pracovníkov v poľnohospodárskych podnikoch sa pohybuje okolo 100.000,” uvádza ministerský materiál.

Ich podiel na celkovej zamestnanosti sa vlani nezmenil, predstavoval tak 1,9 percenta. Najviac ľudí bolo zamestnaných v podnikoch so zmiešanou rastlinnou i živočíšnou výrobou. Mierne sa posilnila zamestnanosť v podnikoch špecializovaných na pestovanie zeleniny.

Hovorca Poľnohospodárskeho zväzu povedal, že zväz nad zastavením poklesu počtu pracovníkov nemôže jasať.

“Ide o hranicu, pod ktorú už nie je možné klesnúť bez výrazného vplyvu na celý odbor. Skôr naopak. České poľnohospodárstvo sa z dlhodobého hľadiska stretáva s nedostatkom pracovníkov,” povedal ČTK hovorca.

Podľa neho je zväz najaktívnejším garantom programu Ukrajina, ktorý by mal zjednodušiť povoľovanie práce Ukrajincov na českom pracovnom trhu.

“V súčasnej dobe sa pripravujeme na to, že oslovíme aj odborne vzdelaných cudzincov, ktorí by mohli zaujať pozície stredného odborného personálu, ako sú agronómovia alebo zootechnici, a ktorí by nahradili nedostatok tuzemských odborníkov,” dodal.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments