Zadajte hľadaný výraz

Nezaradené

Africký mor zasiahol šiesty veľký chov ošípaných v Bulharsku

Chceš predávať ošípané priamo zákazníkom? Nedostaneš podporu a budeš pokutovaný!
insert_photoTASR

Kvôli africkému moru ošípaných bude potrebné utratiť všetkých 8 253-ošípaných z chovu na severovýchode Bulharska. Oznámili to dnes miestne veterinárne orgány.

Ide pritom už o šiesty veľký podnik, ktorý táto nákaza postihla, uviedla agentúra Reuters. Experti varujú, že Bulharsko možno bude musieť nechať utratiť 600-tisíc svíň a tým príde o celý chov ošípaných.

Africký mor ošípaných bol zistený v ošipárni v obci v blízkosti mesta Silistra. Počas uplynulých dvoch týždňov muselo byť zlikvidovaných 120-tisíc ošípaných z piatich veľkochovov.

S morom ošípaných malo vlani veľké problémy Rumunsko, ktoré muselo v chovoch vybiť minimálne 400.000 ošípaných. Kvôli tomu tiež Bulharsko vlani zaviedlo preventívne opatrenia. Vtedajší minister poľnohospodárstva okrem iného informoval o rozhodnutí postaviť štvorradový plot s ostnatým drôtom v celkovej dĺžke 133-kilometrov, čo je pätina celej bulharsko-rumunskej hranice.

Podľa expertov je najpravdepodobnejšou príčinou rýchleho šírenia afrického moru ošípaných neregulovaný dovoz krmív a tiež nesprávna starostlivosť o chovy ošípaných. Nákaza sa môže šíriť aj prostredníctvom bytového odpadu.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments