Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Nevysporiadané hospodárske dvory blokujú investície. SPF zriadil k problematike oddelenie

Nevysporiadané hospodárske dvory blokujú investície. SPF zriadil k problematike oddelenie
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nové rozhodnutia a interné pokyny či navýšenie počtu zamestnancov – aj tieto kroky by mali smerovať k zefektívneniu fungovania Slovenského pozemkového fondu. Tvrdí to vedenie fondu aj ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré ho má v správe.

„Slovenský pozemkový fond spravil pozitívne kroky k tomu, aby zrýchlil všetky procesy,“ skonštatoval Richard Takáč, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

O potrebe sfunkčniť Slovenský pozemkový fond sa u nás hovorí dlhodobo. Efekt v praxi sa zatiaľ nedostavil. Projekt takzvanej spisovej zápchy spustil ešte pred časom ako riaditeľ Ján Marosz. Vyriešiť sa ju nepodarilo, hoci exriaditeľ aj v minulosti argumentoval tým, že niektoré kroky v praxi pomohli. Dnes bývalé vedenie čelí obvineniam a kritike zo strany toho súčasného. To zas sľubuje zefektívnenie práce fondu práve pod jeho vedením.

„Odkedy sme nastúpili do funkcie, stabilizovali sme kolektív. Dohodli sme sa a uzmierili s odbormi tak, aby vznikla pokojná pracovná atmosféra na pracovisku. Uzatvorili sme zmiery pri súdnych sporoch, ktoré boli o neplatnosť rozviazania pracovného pomeru, ktoré podali zamestnanci a s niektorými sme sa dohodli, že pokračujú u nás v práci. Ďalej sme zrealizovali stretnutia so Združením miest a obcí Slovenska a Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou, kde sme sa dohodli na úzkej spolupráci,“ uviedol Richard Šmída, generálny riaditeľ Slovenského pozemkového fondu.

„Je to jeden z ixtých pokusov za tie roky, ako pohnúť veci na Slovenskom pozemkovom fonde. Ale teraz máme celkom dobrý pocit z toho, že by sa veci skutočne mohli pohnúť dopredu,“ reagoval na plány prvý podpredseda SPPK Emil Macho.

Stále viac ako 18 tisíc spisov

Na Slovenskom pozemkovom fonde leží v kopách nevybavených spisov až 18 335 zložiek. Niektoré tam pritiekli v uplynulom období, iné na vybavenie čakajú celé mesiace. Pomôcť s ich riešením by mali aj noví zamestnanci. Na fonde ich pribudne celkovo dvadsať, a to v rámci trvalého pracovného pomeru.

„Týchto 20 zamestnancov budú z drvivej väčšiny nováčikovia. Ich zaškolenie bude chvíľu trvať, ale máme veľké očakávanie, že tých 30 tisíc hodín, ktoré by mali priniesť, sa prejavia na výkonnosti, efektivite a práci so žiadosťami a vybavovaniami pre našich klientov. Týchto zamestnancov máme prerozdelených najmä pre tri oblasti, ktoré nás najviac bolia, a to sú prevody, nájmy a reštitúcie. Tieto tri úseky budú posilnené a tam očakávame, že by mali do pár mesiacov priniesť prvé výsledky,“ dodal Rastislav Juhár, námestník generálneho riaditeľa SPF.

Manuály aj nový odbor

K zefentívneniu práce na fonde by mali prispieť aj viaceré novinky v jeho fungovaní. Vedenie napríklad avizuje zjednodušenie pre občanov, pre ktorých pozemky do výmery 100 metrov štvorcových bude prevádzať na základe znaleckého posudku a stanoveného koeficientu. Spis tak nebude musieť ísť pred takzvanú cenovú komisiu. Ďalším krokom je zrušenie obmedzenia výmery prevodov, ktoré v minulosti prinieslo aj mnoho súdnych sporov – aktuálne ich je podľa predstaviteľov fondu asi 2000, všetky sa týkajú vysporiadania podielového vlastníctva.

„Vypracovali sme manuály pre obce, mestá aj poľnohospodárov. V rámci odboru prevodov sme zefektívnili jednotlivé procesy tak, že mestá a obce budú mať prevádzané pozemky za znalecké ceny, čím odbremeňujeme oddelenie tvorby cien. Zároveň sme vytvorili oddelenie v Košiciach, ktoré vysporiadava iba hospodárske dvory pre poľnohospodárov. Vyčlenili sme na to 5 pracovníkov, ktorí tejto problematike rozumejú. Sú to dlhoroční zamestnanci, nemali by tam byť žiadne prieťahy. Momentálne máme 450 spisov, ktoré riešia hospodárske dvory,“ uviedol Richard Šmída.

Bez eurofondov či úveru

Práve toho, ako by mali poľnohospodári postupovať v snahe vysporiadať si hospodárske dvory, sa týka aj jeden zo zverejnených manuálov. Nájsť ich možno na webovej stránke SPF.

„Nechcem hodnotiť tieto manuály, keďže dopodrobna som sa s nimi ešte neoboznámil, ale môžu byť prínosom, keďže je tam popísaný podrobný postup, ako má daný subjekt postupovať, ak si chce vysporiadať pozemky pod hospodárskymi dvormi. Tieto hospodárske dvory, ktoré vznikli ešte za čias socializmu, sú v takzvanom éčkovom stave a mnohé sú rozdrobené na nesmierne veľa parceliek. Aj v mojom prípade to tak bolo, že tieto rozdrobené parcely šli kolmo na maštale a neviete to nijako vysporiadať. Tým pádom ak máte nevysporiadaný pozemok, nemôžete ho dať do zálohy banke, ak chcete čerpať úver, nemôžete danú maštaľ rekonštruovať z eurofondov, pretože vám na to nikto neschváli projekt, keďže je to na nevysporiadanom pozemku. Je to ako začarovaný kruh, z ktorého neviete vyjsť von. Roky nám sľubovali, že sa práve táto oblasť prednostne vyrieši. Však kto iný by mal mať prednostné právo kúpy pozemku pod maštaľami na hospodárskom dvore, ako ten, kto tam hospodári. Napriek tomu sa to nedialo,“ uviedol Róbert Kovács, poľnohospodár zo Želiezoviec.

Problémy s pozemkami patria u mnohých poľnohospodárov k výrazným.

„Jednoznačne nevysporiadané hospodárske dvory sú problémom. Tak ako v každom sektore národného hospodárstva, aj v poľnohospodárstve patrí prístup k pozemkom, možnosť stavať na pozemkoch, ich vysporiadanie tam, kde chceme investovať, k zásadným ťažkostiam mnohých poľnohospodárov,“ dodal aj Emil Macho.

Samostatný odbor, ktorý má slúžiť práve na riešenie tejto problematiky, začal v Košiciach fungovať od 1. mája tohto roka. Obracať sa naň môžu poľnohospodári z celého Slovenska.

Nedostatky mali byť odstránené

Situáciu na Slovenskom pozemkovom fonde, aj vo vzťahu k spisovej zápche a neefektívnemu fungovaniu, v minulosti preverovali aj kontroly z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a z Národného kontrolného úradu. Vedenie fondu deklaruje, že nedostatky, nájdené pri kontrole zo strany rezortu, boli odstránené, a takmer stopercentné splnenie úloh a odporúčaní očakáva vedenie fondu aj pri prvom odpočte zo strany NKÚ, ktoré má byť koncom mesiaca. Druhý odpočet je stanovený na koniec roka. V tom čase by mali byť viditeľné aj výsledky v rámci zefektívnenia vybavovania spisov, ak k nemu v praxi skutočne tentoraz dôjde.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
anton julény
anton julény
5. jún 2024 23:51

ako chce SPF vysporiadať hospodárske dvory, keď ich eminentný záujem je zachovať vlastníctvo nezistených vlastníkov v areáloch hospodárskych dvorov (takto sa správa SPF v konaní o pozemkových úpravách)? Na druhej strane, k vysporiadaniu PD nepotrebuje riešiť žiadnu agendu, lebo v konaní o pozemkových úpravách (ktoré sú z pohľadu možností najprirodzenejším… Celý komentár »

Orná pôda
Orná pôda
6. jún 2024 7:58

Hlavný problém SPF nerieši. Kto to zaplatí? Bohužiaľ sú aj poľnohospodárske družstvá, ktoré podľa UPI príslušného mesta patria do lukratívnej zóny – priemyselná zóna, kde hodnota pozemkov je celkom vysoká. Keď družstvo má napr. 10 poľnohosp.budov vo výmere napr. 5000 m2, konečná cena môže byť veľmi veľmi vysoká, ktorú družstvo… Celý komentár »

anton julény
anton julény
6. jún 2024 16:43
Odpoveď na  Orná pôda

preto máte JPU (alebo aj kompexné), aby ste v zmysle zákona prednostne umiestnil svoje pozemky pod budovy (s tým nemá SPF problém). Na druhej strane, ak sa vykonávajú prípravné konania k pozemkovýcm úpravám (alebo už boli vykonané), treba byť aktívny a žiadať o zaradenie hospodárskych dvorov do obvodu projektu. Pre… Celý komentár »