Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z domova

Nemecko – po dioxínovom škandále veľký záujem o biovajcia

Nemecko – po dioxínovom škandále veľký záujem o biovajcia
insert_phototlačový odbor Európskej komisie

Podľa nemeckých maloobchodníkov a biopredajcov sa v posledných dňoch razantne zvýšil dopyt po biovajciach ako dôsledok dioxínového škandálu. Objavili sa obavy z nedostatku tovaru, potom, čo zá-kazníci začali odmietať vajcia z klietkových chovov.

„Zákazníci čoraz viac dávajú prednosť vajciam z ekologických chovov, ktoré nie sú podobným škandálom zasiahnuté,“ hovorí Margit Becková z výskumnej agentúry MEG. Podľa nej sa tiež znížil celkový dopytu po vajciach.

Od polovice januára sú nemeckí spotrebitelia vystrašení z potravinového škandálu, ktorý si vyžiadal uzavretie takmer 5 tis. fariem a zničenie vyše 100 tis. vajec. Istá nemecká firma je podozrivá z toho, že zásobovala výrobcov krmív pre hospodárske zvieratá tukom, ktorý bol určený len na priemyselné účely. Z neho bolo vyrobených 150 tis. ton krmiva, v ktorom testy našli vyššie množstvo dioxínu ako je povolené, ktorý môže spôsobovať rakovinu.

Z prieskumu denníka Bild vyplýva, že po škandále väčšina Nemcov prestala nakupovať vajcia. Zástupcovia bioobchodníkov naopak tvrdia, že biovajcia a biomäso mizne z regálov ako prvé. Ekologickí chovatelia sa zo všetkých síl snažia dopyt uspokojiť. Uli Rothert, manažér biosuper-marketu Momo v Bonne hovorí:
„Bežne predávame asi 4,5 tis. biovajec týždenne. Teraz by to pokojne mohlo byť 7 tisíc, keby sme ich ale mali.“

Veľkoobchod, ktorý do predajne biovajcia dodáva, ďalšie nemá. Podľa BNN, nemeckého zväzu obchodníkov s biopotravinami, vzrástol v posledných týždňoch dopyt po biovajciach o 50 %, o biohydinu asi o tretinu. Takýto silný dopyt pravdepodobne potrvá dovtedy, kým budú titulným stránkam novín vládnuť správy o dioxínovom škandále. Potom opadne, ako to bolo aj v minulosti pri podobných škandáloch.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej komisie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments