Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Na výstave v Nitre sa predstaví vyše 4300 kusov súťažných zvierat

Na výstave v Nitre sa predstaví vyše 4300 kusov súťažných zvierat
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Celkovo 511 vystavovateľov z troch krajín Vyšehradskej štvorky predstaví svoje odchovy na nitrianskom výstavisku Agrokomplexu. Najväčšia výstava zvierat na Slovensku, XXVI. Celoštátna výstava zvierat a VI. Medzinárodná výstava zvierat Vyšehradskej štvorky, sa uskutoční v dňoch 25. a 26. novembra. Organizuje ju Slovenský zväz chovateľov (SZCH) s podporou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, informoval predseda Republikovej rady SZCH Štefan Henžel.

Hydina bude mať na výstave historicky najvyššie zastúpenie. Počet 1518 kusov prihlásených zvierat predstavuje nárast o 325 kusov oproti minulému roku. Holubov je na výstavu prihlásených 959 kusov, čo znamená nárast oproti vlaňajšku o 230 kusov. O 245 kusov na 1885 kusov sa zvýši počet vystavovaných králikov.

„Všetkých súťažných zvierat je 4362 kusov, ku ktorým sa pridajú ukážkové expozície národných plemien holubov, predstavené budú novo šľachtené farebné rázy oraviek a predvedená bude ukážková expozícia kôz,“ skonštatoval Henžel.

Na tohtoročnej výstave sa uskutoční aj súťaž v králičom hope, kde je prihlásených vyše 50 kusov králikov. Prvýkrát v histórii celoštátnych výstav sa na výstavisku uskutoční ukážka verejného posudzovania hydiny, holubov a králikov pre návštevníkov profesionálnymi posudzovateľmi.

„Chceme týmto spôsobom priblížiť verejnosti tento koníček, ktorý vie zabezpečiť aj sebestačnosť rodín kvalitnými potravinami, ako sú králičie, hydinové, holubie mäso a vajcia,“ povedal Henžel.

Verejne ocenení budú aj šľachtitelia nášho jediného národného plemena hrabavej hydiny oraviek za ich dlhoročné úspešné šľachtenie a zvýšenie množstva farebných rázov i počty kusov tohto plemena.

Novinkou bude aj začiatok spolupráce so Združením mladých farmárov na Slovensku (ASYF), ktorí sa budú na výstave prezentovať. Priestor na realizáciu dostane pri posudzovaní zvierat aj 120 študentov druhých a tretích ročníkov Strednej veterinárnej školy v Nitre. Pre všetky materské, základné a stredné školy, ktoré prejavia záujem o návštevu, je 24. novembra pripravený deň otvorených dverí.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments