Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Na Slovensku diagnostikovali prvý prípad AMO u diviaka

Africký mor ošípaných (AMO) na území Slovenska diagnostikovali aj u diviaka. Miesto nálezu je v poľovnom revíri v katastri obce Svätuše v okrese Trebišov.

O prvom takomto prípade informovalo v pondelok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Zistenie považuje za dôležité, keďže diviak je zdrojom nákazy aj pre domáce ošípané.

„AMO na území Trebišovského okresu sa rozšíril o prvý pozitívny prípad u diviaka. Diviak vykazoval zmeny správania, bol ulovený poľovníkom a následne bola vzorka zaslaná na vyšetrenie do Národného referenčného laboratória vo Zvolene,“ uviedol rezort.

Ako pripomenul, miesto nálezu je od spoločnej slovensko-maďarskej hranice vzdialené približne sedem kilometrov, pričom v oblastiach na maďarskej strane hranice je výskyt AMO u diviačej zveri diagnostikovaný dlhodobejšie. Uvádza, že od začiatku roka sa v Maďarsku objavilo celkovo viac ako 800 pozitívnych prípadov.

„Národná expertná skupina pre AMO analyzuje situáciu a prijme opatrenia, pokiaľ ide o manažment lovu najmä z pohľadu zistenia AMO u diviakov, ako možného zdroja nákazy,“ dodáva MPRV SR.

Prvý výskyt AMO na Slovensku zaznamenali koncom júla v domácom chove u ošípaných, a to v okrese Trebišov v obci Strážne a následne vo Veľkom Kamenci. Výskyt nákazy neskôr potvrdili aj v obciach Somotor a Rad. AMO je vysoko nákazlivá vírusová choroba domácich ošípaných a diviakov, ktorá sa nedá liečiť a neexistuje naň vakcína. Človek voči vírusu nie je vnímavý.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
12. august 2019 23:17

Určite by pomohla registrácia chovu ošípaných v elektronickej forme hlavne pre chovateľov pre svoju potrebu. Tak isto ohlásenie domácej zabíjačky . Lebo vypisovanie rôznych dokladov a spôsob doručenia a oznamovania v 21. storočí je zastaralé. Ale čo už byrokracia nech žije ďalej. Keď je tá sviňa domáca taká náchylná na… Celý komentár »

mmmmm
mmmmm
13. august 2019 16:28

Pri prvom prípade bol podľa „kompetentných“ na vine drobnochovateľ,ktorý sa nezaregistroval a urobili z neho chudáka takmer vraha a opovrhnutia hodného nepriateľa štátu(debilistanu). A teraz čo? AMO je tu preto lebo sa diviak nezaregistroval?Asi áno. Kto bude teraz na vine?

necertifikovaný poradca
necertifikovaný poradca
13. august 2019 20:52
Odpoveď na  mmmmm

Orgán veterinárnej správy uloží fyzickej osobe pokutu od 100 eur do 400 eur, ak a) nezabezpečí na svoje náklady identifikáciu hospodárskych zvierat, b) neohlási identifikačné údaje prevádzkovateľovi centrálneho registra hospodárskych zvierat, c) nevedie register chovu hospodárskych zvierat podľa § 19 ods. 2 písm. d), d) neohlási začatie, prerušenie alebo skončenie… Celý komentár »

Michal
Michal
14. august 2019 9:02

Ja si myslím, že práve prebujnená byrokracia spôsobila aj šírenie AMO. Keby nebolo treba evidenciu hlásiť až niekam do Žiliny zložitým spôsobom, čo odradilo mnohých drobnochovateľov a zároveň poškodilo aj našich evidovaných chovateľov,. Ľudia sú vynaliezaví, namiesto hláseniek a evidovania sa rozbehli na poľské a maďarské nekontrolované trhy, odtiaľ si… Celý komentár »