Na odškodné stále čakajú, otázne je, či ho dostanú
Jarné mrazy postihli ovocinárov už dva roky po sebe. Zatiaľ čo v sezóne 2016 im štát pomohol odškodnením vo výške asi 3 a pol milióna eur, ktoré si rozdelilo 102 pestovateľov, v sezóne 2017 sa finančnej pomoci nedočkali. O tom, či ju dostanú, je podľa rezortu stále predčasné hovoriť.
„Presné údaje týkajúce sa výmery ovocných sadov, úrod jednotlivých ovocných druhov budú dostupné až po spracovaní nahlásených údajov skutočných úrod k 31.12.2017 jednotlivými pestovateľmi. Spracovanie výsledkov sa bude vykonávať na Ústrednom kontrolnom a skúšobnom ústave poľnohospodárskom v priebehu mesiaca január – február 2018,“ uviedol Michal Feik z tlačového odboru MPRVSR.
Podľa ovocinárov sú ale škody vyčíslené dávno.
„My sme ich vedeli aj odhadnúť už podľa toho, či boli v sadoch na jar kvety a plody zmrznuté. Bežne mávame ročné úrody okolo 60 tisíc ton ovocia, za rok 2017 sme dosiahli niečo vyše 30 tisíc ton. Škody boli o čosi menšie ako rok predtým, ale dosahujú asi 8 miliónov eur,“ vysvetlil predseda ovocinárskej únie Marián Varga.
Peniaze pritom mnohí ovocinári chceli použiť na nákup parafínových sviec a pripraviť sa na prípadné mrazy v tomto roku. Či nárazové odškodnenie dostanú dodatočne po definitívnom zrátaní škôd ministerstvo neuviedlo. Z prioritu označilo systémové riešenia v podobe rizikového fondu. Na jeho zriadenie čakajú aj farmári.
„Prispievať do fondu by mali určitým dielom pestovatelia a štát, v hre sú tiež poisťovne. Systém by mal zohľadňovať, kto sa proti počasiu každoročne chráni a kto investuje aj do poistenia. Dôležité je pozerať aj na pravidelné úrody firiem, aby fond systémovo podporil tých, ktorí naozaj niečo tvoria,“ uviedla Jana Holéciová z SPPK.
Ministerstvo avizuje, že rizikový fond vytvorí a spustí počas tohto roka.
„Závisí to však nielen od MPRV SR, ale aj od Ministerstva financií SR,“ uzavrel Michal Feik z rezortu pôdohospodárstva.