Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Na Hornej Nitre spracovávali mäso, dnes im zostal predaj mlieka

Poľnohospodárske družstvo Horná Nitra so sídlom v Nedožeroch-Brezanoch, okres Prievidza, prevádzkuje rastlinnú a živočíšnu výrobu. V minulosti predávalo obyvateľom mäso z vlastného bitúnka a kravské mlieko, po sprísnení legislatívy však muselo od spracovania mäsa upustiť, predaj z dvora je tam tak zastúpený len mliekom.

PD Horná Nitra predáva mlieko obyvateľom už tridsať rokov, a to na hospodárskom dvore v susednej obci Lazany, kde má aj sústredený chov hovädzieho dobytka.

„V predchádzajúcom období sme mali aj vlastný bitúnok, po vstupe Slovenska do Európskej únie, však nespĺňal normy, kritériá a vyhlášky, preto sme ho zatvorili. Aj keď sa zaoberáme chovom oviec, tie nedojíme, do úvahy preto nepripadá ani predaj syrov a podobných výrobkov z ovčieho mlieka. Predaj z dvora je tak obmedzený len na kravské mlieko,“ vysvetlil predseda družstva Igor Urban.

Podľa jeho ďalších slov obyvatelia záujem o kravské mlieko majú, avšak nie veľký.

„Po mlieko chodí predovšetkým stabilná klientela, teda obyvatelia z Nedožier-Brezian, Lazian a blízkeho okolia.“ Za neveľkým záujmom o ich kravské mlieko Urban vidí automat na mlieko v Prievidzi, ktoré prevádzkuje firma z Koša, a skutočnosť, že mlieko je v surovom stave, a to nie každý vie spracovať.

Družstvo do budúcnosti, podľa Urban, čaká na výzvy, ktoré plánuje Európska únia zverejniť pre nasledujúce programové obdobie na roky 2014 až 2020.

„Ťažko povedať, čo bude v nasledujúcom programovom období, aké budú podpory a výzvy. V minulosti Európska únia dávala peniaze do modernizácie fariem, do živočíšnej výroby, ekológie, modernizácie skladovacích priestorov, do močovky, maštaľného hnoja. Teraz očakávame novú výzvu a podľa toho, aká bude, sa zariadime,“ uzavrel.

Poľnohospodárske družstvo Horná Nitra hospodári na 2300 hektároch pôdy, z toho je 1750 hektárov ornej pôdy. V rastlinnej výrobe sa zaoberá pestovaním obilnín, repky olejnej, cukrovej repy a krmovín. V živočíšnej je to predovšetkým chov dojníc a výroba mlieka, okrajovo aj predaj hovädzieho mäsa. V rámci nej ešte chová ovce na hospodárskom dvore v Pravenci, v minulosti sa venovalo aj ošípaným, ich chov však pre finančnú náročnosť muselo zrušiť.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments