Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Musíme vrátiť dotácie vo výške 3 milióny eur

Musíme vrátiť dotácie vo výške 3 milióny eur
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Európska komisia v utorok oznámila, že viacerým členským štátom EÚ nariadila vrátiť dotácie za porušenie pravidiel o poľnohospodárskych dotáciach v minulých rokoch. Ich hodnota dosahuje 346,5 milióna eur a celkovo sa vrátenie dotácii dotkne dvadsiatich štátov. Európska komisia, ktorá dohliada nad správnym využívaním prostriedkov Spoločnej poľnohospodárskej politiky zaznamenala na strane členských štátov viaceré pochybenia, najmä pokiaľ ide o dodržiavanie pravidiel EÚ alebo kontrolu poľnohospodárskych výdavkov.

Najväčšiu časť prostriedkov, približne 132 miliónov eur, má vrátiť Grécko. Tu Komisia odhalila nedostatky kontrolného systému v sektore bavlny, ovocia a zeleniny, ale i pretrvávajúce chyby systému IACS, ktorý sa používa na administráciu a vyplácanie priamych platieb.

Približne 92 miliónov eur má vrátiť Poľsko a to za nedostatky v oblasti pomoci na plochu. Španielsko vráti do rozpočtu Európskej únie 49 miliónov a po 18 miliónov Holandsko a Veľká Británia.

Od Slovenska bude Európska komisia vymáhať 3 milióny eur za problémy spojené s nedostatočnou kontrolou v oblasti rozvoja vidieka.

„Pracovníci vykonali časť kontrol u rozdielnych podnikov, čo EK neakceptovala, hoci metodicky vieme dokázať, že naše kontroly boli presnejšie, bohužiaľ to nebolo urobené podľa úradného postupu EK,” uviedol dnes po rokovaní vlády minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan.

Minister dnes nevylúčil ani možnosť súdnej cesty v prípade vrátenia podpôr.

„Nechcem prejudikovať, aké bude naše rozhodnutie, pretože to budeme riešiť v piatok (19.3.) na vedení ministerstva pôdohospodárstva,” povedal Vladimír Chovan.

Jedinou krajinou Vyšehradskej štvorky, u ktorej exekutíva nezistila nezrovnalosti je Česká republika.

Autor článku: Martin German – poľnoinfo.sk, Juraj Huba – poľnoinfo.sk, (spracované zo zdrojov RBC, euractiv.sk a TASR)
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments