Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
MPRV SR Z domova

MPRV zverejnilo mapy poľnohospodárskych plôch

blank

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR zverejňuje prvýkrát v histórii Slovenska plochy, ktoré obhospodarujú poľnohospodári a môžu na ne žiadať tzv. priame platby.

Vďaka unikátnej spolupráci s Úradom geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR si budú môcť poľnohospodári aj vlastníci svoje vlastnícke vzťahy obhospodarovanej pôdy jednoduchým a prehľadným spôsobom nielen kontrolovať, ale aj aktívne riešiť. Uviedla to na tlačovej konferencii podpredsedníčka vlády a šéfka MPRV SR Gabriela Matečná (SNS) za účasti predsedníčky ÚGKK Márie Frindrichovej.

„Od môjho nástupu do funkcie zavádzame na agrorezorte opatrenia na zvýšenie transparentnosti v agrosektore. Na naše predchádzajúce kroky v tejto oblasti nadväzujeme a v spolupráci s Úradom geodézie, kartografie a katastra prinášame unikátne riešenie zverejňovania Registra pôdy LPIS. Ide o historicky jedinečnú spoluprácu, ktorá prináša transparentnosť, aká tu za žiadneho z mojich predchodcov nebola. Systém, ktorý sme spustili, je prehľadný, používateľsky prívetivý, a čo je dôležité, môžu do neho vstupovať nielen žiadatelia, ale aj verejnosť,“ priblížila Matečná. 

Agrorezort tak v spolupráci s ÚGKK podľa nej ide nad rámec všetkých povinností vyplývajúcich z európskej či národnej legislatívy. Vlastníci pozemkov a poľnohospodári si môžu na základe niekoľkých klikov overiť vlastnícke vzťahy obhospodarovanej pôdy.

Zdôraznila, že rok 2018 priniesol po viac ako dvojročnej práci agrorezortu pre poľnohospodárov v podávaní jednotných žiadostí významnú zmenu. Vôbec prvýkrát v histórii museli úplne všetci žiadatelia o tzv. priame platby pre poľnohospodárov priložiť grafické prílohy výlučne v elektronickej podobe (GSAA). Elektronické grafické prílohy pokryli až 99,66 % plochy z celkovej výmery takmer 1,9 milióna hektárov obhospodarovanej pôdy na Slovensku, čo predstavuje 238.208 parciel (asi 98,88 % z celkového počtu). Tieto údaje tak priniesli novú kvalitu presnosti údajov.

„Pred rokom sprístupnil rezort geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky novú webovú aplikáciu Mapový klient ZBGIS, ktorá poskytuje plnohodnotné informácie z rezortu geodézie, kartografie a katastra. Aplikácia je funkčne zameraná na zobrazovanie a interaktívnu prácu s digitálnymi údajmi katastra nehnuteľností, údajmi ZBGIS, registra adries, referenčnými geodetickými bodmi, rastrovými mapami z archívu, ako aj s digitálnym modelom terénu a geografickými názvami. Tieto údaje sú integrované do jedného celku, čo umožňuje používateľom získať komplexnejšie informácie o konkrétnom území nielen z pohľadu aktuálnych vlastníckych vzťahov, ale aj z hľadiska topografie,“ priblížila Frindrichová. 

„Na základe dohody s MPRV SR sme pridali novú vrstvu, a to Register pôdy LPIS. LPIS sa zobrazuje v mapovej téme Kataster nehnuteľností, aby bolo možné zobraziť LPIS spolu s údajmi katastra nehnuteľností a ortofotomozaikou SR. Neoceniteľnou funkciou našej aplikácie je možnosť využitia priamo v teréne na mobilných zariadeniach, na ktorých sa zobrazí v rovnakom vzhľade (responzívny dizajn). Pri použití lokalizácie mobilného zariadenia prostredníctvom GPS modulu je možné pomocou funkcie ‚zobrazenie vašej polohy‘ priamo v teréne, kde stojíte, sa lokalizovať, a tak dostať informáciu o pozemku, na ktorom sa nachádzate,“ doplnila predsedníčka ÚGKK SR.

V prvom kroku je podľa nej potrebné otvoriť si webovú stránku ÚGKK SR a kliknúť na priečinok „Mapový klient ZBGIS“. Následne si treba otvoriť tému Kataster nehnuteľností https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster, aktivovať vrstvu LPIS a zadať obec/číslo parcely. Mapy sú vizualizované, zrozumiteľné, poľahky (na stupnici) sa dá nastavovať ich priehľadnosť. Následne číslo zadaného pôdneho bloku, respektíve kultúrneho dielu treba skopírovať do aplikácie Geopriestorovej žiadosti o podporu GSAA spravovanej Výskumným ústavom pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP) na jeho webovom sídle https://gsaa.vupop.sk/, kde sa zobrazí žiadateľ tzv. priamej platby.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1573 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

30 komentárov

 1. blank
  t421
  13. júla 2018

  Otázka znie, ako sa majiteľ pozemku, ktorý nepoberá priame platby tak ani nedisponuje heslom GSAA, dozvie kto si to ten pozemok v skutočnosti žiada priame platby? Pokiaľ viem, len žiadateľ s heslom vie prihlásiť na GSAA…

  Odpovedať
 2. blank
  pozorovatel
  13. júla 2018

  souhlas s t421 / 13.07.2018 – majitel pozemku zdá se nemá právo vědět, kdo mu hospodaří na pude? opravdu ochrana vlastnictví ;-(

  Odpovedať
 3. blank
  Realista
  13. júla 2018

  Co sa ma majitel pozerat kto pobera dotacie vsak ma najomnu zmluvu na zaklade coho ma vyplatene najomne uz mi niektory ludia pripadaju retardovany zachvilu vypis z uctu budeme zverejnovat nie.

  Odpovedať
  1. blank
   ja majiteľ
   6. marca 2020

   retardovaný si ty !!! ja som vlastníkom pôdy, niekto mi ju devastuje bez zmluvy so mnou a ja neviem kto, no super aplikácie a la štát, za naše peniaze vytvárajú grci, normálne by kliknutím na parcelu malo zobraziť aj toho kto bere od statu dotácie na obrabanie tak ako ukaze LV parciel registrov E aj C !!!

 4. blank
  Pinzgauer
  13. júla 2018

  A prečo by majiteľ pozemku nemal vedieť kto na jeho pôdu poberá dotácie? A čo ak majiteľ pozemku ešte len chce uzatvoriť nájomnú zmluvu, a chce vedieť kto na jeho pôdu poberá dotácie bez nájomnej zmluvy? A čo ak majiteľ na pôde hospodári, ale nepoberá dotácie (z osobného presvedčenia, alebo pretože sa mu ten cirkus kvôli 2 ha skrátka neoplatí) a chce vedieť, kto na jeho pôdu poberá dotácie (neoprávnene)?

  Odpovedať
 5. blank
  Pinzgauer
  13. júla 2018

  To boli otázky hlavne na Realistu.

  Odpovedať
 6. blank
  Realista
  13. júla 2018

  Vsak ked ma uzavretu zmluvu tak asi vie kto pobera na jeho pozemky dotacie len si treba urobit poriadok v evidencii , nemusi uzivatel poberat na danu parcelu dotacie lebo moze mat aj vymerany nahradny pozemok tak co v takej situácii pan pinzgauer ako vysvetlite vlastnikovi danu situaciu

  Odpovedať
 7. blank
  Nerealista
  13. júla 2018

  Pán realista ja ako vlastník ktorý nemá nájomnú zmluvu lebo len obrábam pre vlastnú potrebu a niekto poberá dotáciu na moju parcelu a tým pádom sa obohacuje na môj úkor. A keďže nemám prístup do systému GSAA neviem zistiť či teda niekto na mňa(moju parcelu) poberá tú dotáciu. V tomto prípade je všetko s kostolným poriadkom? Netreba tu teraz miešať náhradné pozemky. Lebo situáciu akú opisujete sa dá vysvetliť aj tomu vlastníkovi.

  Odpovedať
  1. blank
   realista
   6. marca 2020

   uvedené dáta sú prístupné vo verejnej časti….
   …ak úroveň Vášho vzdelania v oblasti na to nestačí – čo nemôže od Vás nikto požadovať a nie je to ani hanba doporučujem sa obrátiť na niektorého z poľnohospodárskych poradcov – http://www.agroinstitut.sk/sk/centralny-register-poradcov/

 8. blank
  bps
  13. júla 2018

  V katastri je vedená pôda o výmere cca 2 400 000 Ha. Podpora je vyplácaná na niečo cez 1 800 000 Ha . Čo bude s daňami z pôdy takmer 600 000 Ha, keď si povedia prenajímatelia: Dosť bolo ,,suchého s mokrým! “ … a vypovedajú nájom na túto nevyužiteľnú výmeru?

  Odpovedať
 9. blank
  realista
  13. júla 2018

  pan nerealista to že ste neznaly zákona to mi je jasné ale poradim vam ze ziadajte dotaciu na parcelu ktoru obrabate tak ju dostanete ale ked že nežiadate to je vaš problém lebo ten kto obraba ma narok aj na dotaciu čiže aj vy

  Odpovedať
 10. blank
  G.S.
  13. júla 2018

  Nerealista – do systému GSAA môžu nahliadať aj neregistrovaní užívatelia, t.j. aj vlastníci. Len nie v čase podávania žiadostí a do doby krížových kontrol. Ak sa pozrieš napríklad na rok 2017, tak tam máš možnosť sa prihlásiť ako neregistrovaný užívateľ. Tu je link https://gsaa2017.vupop.sk/login.html . Len pri prehliadaní parciel ber do úvahy aj to, že pri veľkej rozdrobenosti pozemkov je vysoko pravdepodobné, že užívateľ je tam na základe podnájomnej zmluvy t.j. náhradného užívania. A nikto na tvojich pozemkoch nemusí pracovať. Pusť sa do toho sám a nebudeš musieť nadávať na iných.

  Odpovedať
 11. blank
  Ivo
  14. júla 2018

  t421 a Pozorovatel – vy ste si to evidentne neprecitali. Ved aj gsaa spristupnili na vupope, cize staci si skopirovat na katastri cislo kulturneho dielu, sup zadat s obcou a cislom dielu na gsaa vupopu a ziadatel/lia sa vam zobrazia. Skuste citat nabuduce 😉

  Odpovedať
 12. blank
  ld
  17. júla 2018

  pán realista – viete aj keď mám nájomnú zmluvu s firmou x, dotácie poberá firma y – áno je to chyba v nájomnej zmluve, kde by som im to vyslovene zakázal a či je niekto informovaný alebo neznalý zákona je jedna vec druhá vec je to že dotyčný obrába svoju pôdu – to neznamená, že si požiada o dotáciu – poznám viacerých takých ľudí – ktorí obrábajú a neberú dotácie – tu ide o to, že na tak kde hospodári jeden – druhí si to nadeklaru – čiže ide o podvod – ps. myslíte si že v SR všetky pozemky sú zazmluvnené? a nebojte sa možno sa dožijeme že všetko sa bude nahrávať online všetci budú sledovať všetko takže stav na účte nebude to najzaujímavejšie

  Odpovedať
 13. blank
  JM
  17. júla 2018

  nefunguje to

  Odpovedať
 14. blank
  stary gazda
  17. júla 2018

  Debata je tu o ničom, tu asi píšu laici nepoľnohospodári. Veď všetci hospodárime na cudzích pozemkoch, držba pôdy, teda vlastníctvo je z doby Márie Terézie, takže sa dá obrábať jedine koňmi a vôlmi. Ako by sme mohli hospodáriť na 20 až 50 A pozemkoch v šírke 2 až 10 metrov a dlhých niekedy až 1 kilometer na 10 až 50 miestach? SHR majú náhradné pozemky vymerané v rámci pätnástok aj na cudzích pozemkoch bez súhlasu vlastníka, lebo by to nebolo možné ani pre malých roľníkov. Rieši sa to tak, že farmári a SHRkári si sadnú dokopy, dohodnú sa medzi sebou, koľko majú v katastri nájomných zmlúv a vlastníctva a rozdelia si kataster. Dokonca výmeny idú aj medzi katastrami. V EÚ je to tak, že dotácie berie ten, kto pôdu obrába. Keď chce vlastník pôdu obrábať, nech sa páči, môže na ňu brať dotácie.

  Odpovedať
 15. blank
  JM
  18. júla 2018

  stary gazda – svätá pravda, tak sa to praktizuje a všetko sa dá, pokiaľ nepríde do toho jeden špekulant, s ktorým niet žiadnej dohody, bohužiaľ

  Odpovedať
 16. blank
  ema
  18. júla 2018

  Súhlasím so starým gazdom, že vlastník ktorý chce brať dotácie nech
  začne pôdu obrábať a potom uvidí, čo je to byť vlastník pôdy!.. Nestačí
  niečo vlastniť, ale sa aj o to starať, aby okolo nerástla burina . Dotácie
  na obrábanie pôdy sú správne… špekulantom čo klamú, že obrábajú pôdu
  treba klepnúť po prstoch.

  Odpovedať
 17. blank
  stary gazda421
  18. júla 2018

  PPA kontroluje 10% farmarou keby kontrolovala 95%nič by nenašla max prkotiny 5 %vie že kontrolovat nesmie to su vyvoleni naší a dotacie su fuč

  Odpovedať
 18. blank
  Anonym
  19. júla 2018

  starý gazda v EU gazda ktorý roľu obrába sýc berie dotácie ibaže v nájomnom ich celé odovzdáva vlastníkovi a ešče sa staršne sa těší že je može obrábať to len tuná si to něvietě ani len predstaviť ľebo za komunistou to bolo za zaplať pánbožko!A vlastník je pre vás iba človek ktotý má tento majetok akosi omyľom a len vy stě tý pravý čo by jim ho mal darůvať!

  Odpovedať
 19. blank
  jm
  19. júla 2018

  Keď si prečíta takýto príspevok reálne zmýšľajúci človek tak ľahko pochopí o akého rypáka sa jedná. To akože v porovnateľných krajinách EU čo vo výkonnosti a podpore fariem sa Slovenský farmári správajú ako nenažraté prasiatka? Žijeme v slobodnej krajine to znamená že aj ty máš právo si založiť farmu a vyskúšať si to na vlastnej koži. Potom by som sa rád podelil o tvoj názor. A nauč sa konečne svoje príspevky nejakým spôsobom označiť .Tak to vypadá že ani to nedokážeš .

  Odpovedať
 20. blank
  realista
  19. júla 2018

  „Majetok nie je len radosť ale i starosť“……

  slovenské príslovie – pre slovenských „latifudistov“

  Odpovedať
 21. blank
  Anonym
  19. júla 2018

  „Z mnoha polí hlava bolí“ toto je zasa ceské príslovie pre ceských a aj tuná slovenských „neofeudálou“ a to už aj v dobe kedy něbolo žiadnych dotácií o to to budě tuná horšíe až sa tie dotácie nedaj bože trocha ponížia!!!

  Odpovedať
 22. blank
  Anonym
  19. júla 2018

  Jm asi som zaťal ako sa vraví do živého že si taký sprostý až besný!Mohol by si tuná vymenůvať s kým sme v EU porovnatělný?????Stačí mi jeden parameter!Nie !Dva!Dotácie sů srovnané na priemere!!Nuž daj to sem..

  Odpovedať
 23. blank
  jm
  19. júla 2018

  Z debilom nie je o čom diskutovať . Jedna rada strč dva káble do zástrčky možno ťa to trochu zrovná. A skús byť trochu pozornejší ,,jm“ nie je Jm. Odporúčanie . Daj sa liečiť na závislosť. Totiž tvoje príspevky sú zamerané hlavne na výšku nájmu. Ak si taký znalý skús porovnať vo svojom príspevku aký je rozdiel medzi farmami na Slovensku? Respektívne medzi regiónmi alebo lepšie povedané medzi katastrami. Skús to nejako objasniť ty vševed. Určite to bude zaujímať viacerých ktorý hospodária. A nemusíme porovnávať štáty EÚ. Totiž ani v rámci Slovenska nieje možné vyplácať rovnako vysoké nájomné tak o čom stále pletieš debilko.

  Odpovedať
 24. blank
  JM
  20. júla 2018

  Plne súhlasím s príspevkom „Realista“ Vsak ked ma uzavretu zmluvu tak asi vie kto pobera na jeho pozemky dotacie len si treba urobit poriadok v evidencii , nemusi uzivatel poberat na danu parcelu dotacie lebo moze mat aj vymerany nahradny pozemok tak co v takej situácii pan pinzgauer ako vysvetlite vlastnikovi danu situaciu

  Odpovedať
 25. blank
  JM
  20. júla 2018

  Požadovaná výmera na dotácie by mala sedieť s výmerou uzatvorených nájomných zmlúv alebo iných dohôd o užívaní pozemku. Pokiaľ sa tu toto nebude kontrolovať a nebude PPA požadovať doloženie výmery akoje už vyššie napísané, stále si budú uplatňovať na dotácie špekulatni!! Veď sa nič nekontroluje, nič netreba podložiť!!! A potom sa čudujeme?

  Odpovedať
 26. blank
  Anonym
  20. júla 2018

  jm si zůfalec !!změń svoj Job a stań sa liečitělom psychotronikom !Tam máš ako vidno vetšie predpoklady k rastu než ako chlebový hospodár.-))trepa´t tuná zůfalo o rozdielnych nájmoch pod ďumbierom a u komarna to čo tým chceš povedať a omračit ?,že seť do kameňa nědá taký výnos???To si nam chcel zděli´t!!Aj ke´d jm taká lůka v bioeko režime asi by si bol prekvapkaný.-))) A nebu´d taký besný ak sa to právde blíži zkus si omývať ohabie vlažnou vodou to pomáha!!!

  Odpovedať
 27. blank
  jm
  20. júla 2018

  Vidím si skúsený načo by sme to robili dvaja.

  Odpovedať
 28. blank
  Anonym
  20. júla 2018

  si bystrý na to čo tu všetkotáraš a porovnávaš o chlebovom hospodarstve :-)zabudol som tam vraj:-)))ale aj tak je tam celkom jasné na aké to postihnutie sa to to odporůča a v tom by ti malo byt jasno :-)Ja som klidný ako nor keď má polarny děń .-)))

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.