Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

MPRV zverejnilo mapy poľnohospodárskych plôch

MPRV zverejnilo mapy poľnohospodárskych plôch
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR zverejňuje prvýkrát v histórii Slovenska plochy, ktoré obhospodarujú poľnohospodári a môžu na ne žiadať tzv. priame platby.

Vďaka unikátnej spolupráci s Úradom geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR si budú môcť poľnohospodári aj vlastníci svoje vlastnícke vzťahy obhospodarovanej pôdy jednoduchým a prehľadným spôsobom nielen kontrolovať, ale aj aktívne riešiť. Uviedla to na tlačovej konferencii podpredsedníčka vlády a šéfka MPRV SR Gabriela Matečná (SNS) za účasti predsedníčky ÚGKK Márie Frindrichovej.

„Od môjho nástupu do funkcie zavádzame na agrorezorte opatrenia na zvýšenie transparentnosti v agrosektore. Na naše predchádzajúce kroky v tejto oblasti nadväzujeme a v spolupráci s Úradom geodézie, kartografie a katastra prinášame unikátne riešenie zverejňovania Registra pôdy LPIS. Ide o historicky jedinečnú spoluprácu, ktorá prináša transparentnosť, aká tu za žiadneho z mojich predchodcov nebola. Systém, ktorý sme spustili, je prehľadný, používateľsky prívetivý, a čo je dôležité, môžu do neho vstupovať nielen žiadatelia, ale aj verejnosť,“ priblížila Matečná. 

Agrorezort tak v spolupráci s ÚGKK podľa nej ide nad rámec všetkých povinností vyplývajúcich z európskej či národnej legislatívy. Vlastníci pozemkov a poľnohospodári si môžu na základe niekoľkých klikov overiť vlastnícke vzťahy obhospodarovanej pôdy.

Zdôraznila, že rok 2018 priniesol po viac ako dvojročnej práci agrorezortu pre poľnohospodárov v podávaní jednotných žiadostí významnú zmenu. Vôbec prvýkrát v histórii museli úplne všetci žiadatelia o tzv. priame platby pre poľnohospodárov priložiť grafické prílohy výlučne v elektronickej podobe (GSAA). Elektronické grafické prílohy pokryli až 99,66 % plochy z celkovej výmery takmer 1,9 milióna hektárov obhospodarovanej pôdy na Slovensku, čo predstavuje 238.208 parciel (asi 98,88 % z celkového počtu). Tieto údaje tak priniesli novú kvalitu presnosti údajov.

„Pred rokom sprístupnil rezort geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky novú webovú aplikáciu Mapový klient ZBGIS, ktorá poskytuje plnohodnotné informácie z rezortu geodézie, kartografie a katastra. Aplikácia je funkčne zameraná na zobrazovanie a interaktívnu prácu s digitálnymi údajmi katastra nehnuteľností, údajmi ZBGIS, registra adries, referenčnými geodetickými bodmi, rastrovými mapami z archívu, ako aj s digitálnym modelom terénu a geografickými názvami. Tieto údaje sú integrované do jedného celku, čo umožňuje používateľom získať komplexnejšie informácie o konkrétnom území nielen z pohľadu aktuálnych vlastníckych vzťahov, ale aj z hľadiska topografie,“ priblížila Frindrichová. 

„Na základe dohody s MPRV SR sme pridali novú vrstvu, a to Register pôdy LPIS. LPIS sa zobrazuje v mapovej téme Kataster nehnuteľností, aby bolo možné zobraziť LPIS spolu s údajmi katastra nehnuteľností a ortofotomozaikou SR. Neoceniteľnou funkciou našej aplikácie je možnosť využitia priamo v teréne na mobilných zariadeniach, na ktorých sa zobrazí v rovnakom vzhľade (responzívny dizajn). Pri použití lokalizácie mobilného zariadenia prostredníctvom GPS modulu je možné pomocou funkcie ‚zobrazenie vašej polohy‘ priamo v teréne, kde stojíte, sa lokalizovať, a tak dostať informáciu o pozemku, na ktorom sa nachádzate,“ doplnila predsedníčka ÚGKK SR.

V prvom kroku je podľa nej potrebné otvoriť si webovú stránku ÚGKK SR a kliknúť na priečinok „Mapový klient ZBGIS“. Následne si treba otvoriť tému Kataster nehnuteľností https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster, aktivovať vrstvu LPIS a zadať obec/číslo parcely. Mapy sú vizualizované, zrozumiteľné, poľahky (na stupnici) sa dá nastavovať ich priehľadnosť. Následne číslo zadaného pôdneho bloku, respektíve kultúrneho dielu treba skopírovať do aplikácie Geopriestorovej žiadosti o podporu GSAA spravovanej Výskumným ústavom pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP) na jeho webovom sídle https://gsaa.vupop.sk/, kde sa zobrazí žiadateľ tzv. priamej platby.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
30 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
t421
t421
13. júl 2018 8:36

Otázka znie, ako sa majiteľ pozemku, ktorý nepoberá priame platby tak ani nedisponuje heslom GSAA, dozvie kto si to ten pozemok v skutočnosti žiada priame platby? Pokiaľ viem, len žiadateľ s heslom vie prihlásiť na GSAA…

pozorovatel
pozorovatel
13. júl 2018 9:52

souhlas s t421 / 13.07.2018 – majitel pozemku zdá se nemá právo vědět, kdo mu hospodaří na pude? opravdu ochrana vlastnictví ;-(

Realista
Realista
13. júl 2018 10:16

Co sa ma majitel pozerat kto pobera dotacie vsak ma najomnu zmluvu na zaklade coho ma vyplatene najomne uz mi niektory ludia pripadaju retardovany zachvilu vypis z uctu budeme zverejnovat nie.

ja majiteľ
ja majiteľ
6. marec 2020 19:15
Odpoveď na  Realista

retardovaný si ty !!! ja som vlastníkom pôdy, niekto mi ju devastuje bez zmluvy so mnou a ja neviem kto, no super aplikácie a la štát, za naše peniaze vytvárajú grci, normálne by kliknutím na parcelu malo zobraziť aj toho kto bere od statu dotácie na obrabanie tak ako ukaze… Celý komentár »

Pinzgauer
Pinzgauer
13. júl 2018 10:55

A prečo by majiteľ pozemku nemal vedieť kto na jeho pôdu poberá dotácie? A čo ak majiteľ pozemku ešte len chce uzatvoriť nájomnú zmluvu, a chce vedieť kto na jeho pôdu poberá dotácie bez nájomnej zmluvy? A čo ak majiteľ na pôde hospodári, ale nepoberá dotácie (z osobného presvedčenia, alebo… Celý komentár »

Pinzgauer
Pinzgauer
13. júl 2018 11:02

To boli otázky hlavne na Realistu.

Realista
Realista
13. júl 2018 12:19

Vsak ked ma uzavretu zmluvu tak asi vie kto pobera na jeho pozemky dotacie len si treba urobit poriadok v evidencii , nemusi uzivatel poberat na danu parcelu dotacie lebo moze mat aj vymerany nahradny pozemok tak co v takej situácii pan pinzgauer ako vysvetlite vlastnikovi danu situaciu

Nerealista
Nerealista
13. júl 2018 16:32

Pán realista ja ako vlastník ktorý nemá nájomnú zmluvu lebo len obrábam pre vlastnú potrebu a niekto poberá dotáciu na moju parcelu a tým pádom sa obohacuje na môj úkor. A keďže nemám prístup do systému GSAA neviem zistiť či teda niekto na mňa(moju parcelu) poberá tú dotáciu. V tomto… Celý komentár »

realista
realista
6. marec 2020 19:47
Odpoveď na  Nerealista

uvedené dáta sú prístupné vo verejnej časti….
…ak úroveň Vášho vzdelania v oblasti na to nestačí – čo nemôže od Vás nikto požadovať a nie je to ani hanba doporučujem sa obrátiť na niektorého z poľnohospodárskych poradcov – http://www.agroinstitut.sk/sk/centralny-register-poradcov/

bps
bps
13. júl 2018 16:39

V katastri je vedená pôda o výmere cca 2 400 000 Ha. Podpora je vyplácaná na niečo cez 1 800 000 Ha . Čo bude s daňami z pôdy takmer 600 000 Ha, keď si povedia prenajímatelia: Dosť bolo ,,suchého s mokrým! “ … a vypovedajú nájom na túto nevyužiteľnú… Celý komentár »

realista
realista
13. júl 2018 18:10

pan nerealista to že ste neznaly zákona to mi je jasné ale poradim vam ze ziadajte dotaciu na parcelu ktoru obrabate tak ju dostanete ale ked že nežiadate to je vaš problém lebo ten kto obraba ma narok aj na dotaciu čiže aj vy

G.S.
G.S.
13. júl 2018 18:54

Nerealista – do systému GSAA môžu nahliadať aj neregistrovaní užívatelia, t.j. aj vlastníci. Len nie v čase podávania žiadostí a do doby krížových kontrol. Ak sa pozrieš napríklad na rok 2017, tak tam máš možnosť sa prihlásiť ako neregistrovaný užívateľ. Tu je link https://gsaa2017.vupop.sk/login.html . Len pri prehliadaní parciel ber… Celý komentár »

Ivo
Ivo
14. júl 2018 8:36

t421 a Pozorovatel – vy ste si to evidentne neprecitali. Ved aj gsaa spristupnili na vupope, cize staci si skopirovat na katastri cislo kulturneho dielu, sup zadat s obcou a cislom dielu na gsaa vupopu a ziadatel/lia sa vam zobrazia. Skuste citat nabuduce 😉

ld
ld
17. júl 2018 14:06

pán realista – viete aj keď mám nájomnú zmluvu s firmou x, dotácie poberá firma y – áno je to chyba v nájomnej zmluve, kde by som im to vyslovene zakázal a či je niekto informovaný alebo neznalý zákona je jedna vec druhá vec je to že dotyčný obrába svoju… Celý komentár »

JM
JM
17. júl 2018 18:59

nefunguje to

stary gazda
stary gazda
17. júl 2018 21:16

Debata je tu o ničom, tu asi píšu laici nepoľnohospodári. Veď všetci hospodárime na cudzích pozemkoch, držba pôdy, teda vlastníctvo je z doby Márie Terézie, takže sa dá obrábať jedine koňmi a vôlmi. Ako by sme mohli hospodáriť na 20 až 50 A pozemkoch v šírke 2 až 10 metrov… Celý komentár »

JM
JM
18. júl 2018 11:37

stary gazda – svätá pravda, tak sa to praktizuje a všetko sa dá, pokiaľ nepríde do toho jeden špekulant, s ktorým niet žiadnej dohody, bohužiaľ