Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

MP SR neprijalo návrh zaviesť pri predaji z dvora veterinárnu kontrolu

MP SR neprijalo návrh zaviesť pri predaji z dvora veterinárnu kontrolu
insert_photoarchív - poľnoinfo.sk

Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR neprijalo pripomienku Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), ktorá v návrhu nariadenia vlády o hygienických podmienkach pri tzv. predaji z dvora odporúčala zaviesť pri predaji hydiny veterinárne kontroly.

“Pripomienka odporuje celkovej filozofii návrhu nariadenia vlády, jednak z dôvodu nemožnosti jeho praktického zabezpečenia vzhľadom na počet veterinárnych inšpektorov, vzdialenosti, finančných nákladov na kontroly, ako aj z dôvodu veľkého počtu takýchto prvovýrobcov,” zdôvodnilo neprijatie návrhu komory po ukončení pripomienkového konania nariadenia MP.

“Kontrola hygienických podmienok sa bude vykonávať najmä vo fáze vydávania povolenia na priamy predaj, kedy sa budú kontrolovať predovšetkým výrobné objekty malého producenta potravín,” uviedol pre TASR tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Podľa navrhovaného vládneho nariadenia sa umožňuje okrem iného prvovýrobcom dodávať malé množstvá mäsa z hydiny a zo zajacovitých zvierat, ktoré boli zabité a jatočne opracované nie na schválenom bitúnku, ale priamo na farme prvovýrobcu.

Vládne nariadenie o hygienických podmienkach pri predaji z dvora zároveň v záujme vysledovateľnosti určuje, že ku každému telu zabitej hydiny alebo zajacovitých zvierat musí byť pripevnená etiketa alebo visačka s informáciami o pôvode mäsa a adrese prvovýrobcu.

Tá musí byť upozornením pre kupujúceho spotrebiteľa o tom, že mäso nie je veterinárne prehliadnuté a pred spotrebou ho treba dôkladne tepelne upraviť.

Napríklad králiky sa musia podľa ustanovení nariadenia predávať s hlavou, aby sa zabránilo pochybnostiam o druhu zvieraťa.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments