Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

V liptovskom regióne sa naďalej prehlbuje totálny útlm pestovania zemiakov

V liptovskom regióne sa naďalej prehlbuje totálny útlm pestovania zemiakov
insert_photoarchív - poľnoinfo.sk

V liptovskom regióne sa naďalej prehlbuje totálny útlm pestovania zemiakov, dlhé desaťročia najtradičnejšej komodity. TASR o tom informoval Ján Janíček, predseda Poľnohospodárskeho družstva (PD) v Smrečanoch, ktoré je najväčším pestovateľom zemiakov v regióne.

“Príčinou je nízka výkupná cena, dovoz zemiakov zo zahraničia a nepostačujúca miera dotácií. Liptov kedysi žil z pestovania zemiakov. Ak to bude takto pokračovať, onedlho ich bude možné vidieť iba v záhradkách. Nepriaznivá situácia núti až ku krajným úvahám, že ponecháme niektoré dlhodobo obrábané plochy ležať, ako sa zvykne hovoriť, ľadom,” zdôraznil.

Smrečianske PD sa na viac ako 100 hektároch zaoberá množením zemiakov, určených na výsadbu pre iných pestovateľov. “Máme uzatvorené zmluvy s odberateľmi, ktorí majú veľké problémy umiestniť nielen našu produkciu na trhu. Navyše ma veľmi mrzí, že sa prakticky nevenujeme pestovaniu slovenských odrôd zemiakov,” skonštatoval Janíček.

“Rozhodne nechcem, aby tieto konštatovania vyzneli ako prázdny plač. Neustále hľadáme východiská ako prežiť. Treba si však uvedomiť, že v mnohých prípadoch sa už dostávame na podstatu existencie pôdohospodárstva. Krátkodobé výpadky sa dajú zvládnuť, ale pokračovanie tohto nepriaznivého vývoja bude o dva, tri roky nezvratné, pretože sa likviduje strojno-technické vybavenie a skladové kapacity,” dodal.

V porovnaní s približne 3000-hektárovou výmerou, na ktorej sa v liptovskom regióne pestovali zemiaky ešte začiatkom 90. rokov 20. storočia, predstavuje podľa Janíčka súčasný reálny stav sotva jednu desatinu.

Pestovatelia v náročných podhorských podmienkach nemôžu konkurovať juhu Slovenska s hektárovými výnosmi na úrovni 50 ton. V porovnaní s nimi sa na severe dajú dosiahnuť pri maximálnom úsilí len o čosi viac ako polovičné výnosy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments