Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Mliekareň Lacrum chystá proti Česku arbitráž

Česku hrozí arbitráž. O viac ako 100 miliónov Kč bude štát žalovať spoločnosť Lacrum Velké Meziříčí, ktorá vraj takmer skrachovala, pretože jej Státní zemědělský intervenční fond odobral dotácie. Informujú o tom české Hospodářské noviny.

Mliekareň zachránila iba finančná injekcia od jej vlastníka, nemeckej firmy Bayerische Milchindustri. A teraz súd rozhodol, že fond urobil chybu a dotácie vzal mliekarni neoprávnene.

“Žalobu už spracovávajú právnici a podáme ju v najkratšom možnom termíne,” uviedol konateľ Lacrumu Karel Quast.

Spor sa začal v roku 2002, keď fond pri kontrole zistil, že mliekareň pri výkupe 129 litrov mlieka strhla farmárom časť výkupnej ceny, pretože nemalo štátnou normou požadovaný obsah sušiny. Fond následne mliekarni nevyplatil exportné dotácie v prípade už vyvezeného mlieka vo výške 22 miliónov Kč a žiadal vrátenie aj dovtedy vyplatených 14 miliónov Kč s odôvodnením, že mliekareň nedodržala nariadené minimálne výkupne ceny.

Firma, ktorá v tom čase ročne spracovávala 36 miliónov litrov mlieka, síce okamžite po upozornení všetkým farmárom minimálnu cenu doplatila, aj keď argumentáciu fondu neuznávala, ale fond naďalej trval na vrátení dotácií a celý spor skončil na súde. Koncom vlaňajška však Krajský súd v Brne definitívne zamietol žalobu fondu na Lacrum.

Fond tak musel mliekarni dodatočne zaplatiť 22 miliónov Kč dotácií a zhruba 3 milióny korún na úrokoch. Celkové škody, ktoré spor o dotácie spôsobil, podľa Quasta firma Lacrum vyčíslila na zhruba 140 miliónov Kč a tento rozdiel bude požadovať v arbitráži.

“Bol to likvidačný postup. Vzali nám dotácie za desiatky miliónov korún, neuzavreli zmluvu na ďalšie obdobie a podali návrh na konkurz. Nemohli sme sa rozvíjať, banka nám zablokovala účet a zrušila úver,” vysvetľuje Quast. “Celá táto šikana trvala takmer sedem rokov,” dodáva.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments