Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 4. marcu 2010

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 4. marcu 2010
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 4. marcu 2010 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 25. februáru 2010. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike – a to pre možnosť porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Situácia na trhu sa naďalej nemení, pokračuje stagnácia cien. V krajinách západnej Európy dokonca prevažuje trend trvalého poklesu cien, keď cena potravinárskej pšenice klesá už tretí týždeň v rade za sebou a za uvedené obdobie sa znížila o 2 až 5 € na tonu. Obdobná situácia je aj pri kŕmnej pšenici, ktorej cena za rovnaké obdobie klesla o 1,5 až 5 € za tonu. Iná situácia je v krajinách východnej Európy, kde cena sledovaných komodít v uvedenom období vzrástla o cca 2 €/t, napriek tomu, že jej rast je sprevádzaný krátkodobými výkyvmi. Kvôli prebytkom daných komodít, realizovanej intervencii a na základe vyššie uvedeného neočakávame v horizonte niekoľkých týždňov náhle zmeny cien oboch komodít.

Minimálne výkyvy ceny sme v období od 11.februára zaznamenali aj pri komodite jačmeň. V prípade kŕmneho jačmeňa sa cena menila v rozmedzí od 1 do 2 €/t, s tendenciou mierneho poklesu. Vzhľadom na značné prebytky sladovníckeho jačmeňa v Nemecku, klesla jeho cena v tejto krajine za tri týždne o 3,50 €/t, pričom v obchodnom mieste Creil iba o 0,1 €/t. Odlišný vývoj sme zaznamenali v krajinách východnej Európy, kde cena vzrástla o približne 8 €/t.

S ražou sa na území Slovenska obchoduje iba v minimálnych množstvách. Z perspektívneho hľadiska môžeme hovoriť o dlhodobej stagnácii ceny.

Spomaľuje sa aj rast ceny kukurice, hoci v Poľsku jej cena v uplynulých týždňoch vzrástla až o 3 €/t, no v iných krajinách bol jej rast podstatne miernejší. V priemere iba o 1 €/t. Vo Francúzsku jej cena dokonca klesla o cca 3 €/t.

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments