Zadajte hľadaný výraz

Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Z domova Zaujímavosti

Mladí farmári potrebujú funkčný systém pôžičiek

chat_bubbleKomentáre: 7 visibilityZobrazenia: 1232
UniCredit Bank 2018

Mladí farmári potrebujú funkčný systém pôžičiek. Pre TASR to povedal v piatok predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku Milan Jurky počas konferencie Vidieckej platformy. Zúčastnilo sa na nej približne 150 farmárov z celého Slovenska.

Mladí farmári nepotrebujú 50.000 eur, ktoré budú musieť vrátiť v podobe zamestnanosti a iných vecí, potrebujú napríklad 200.000 či 300.000 eur na vybudovanie mliečnej farmy, na nákup pôdy, vysvetlil Jurky s tým, že štát by ich mal založiť.

„Treba finančnú injekciu na štart v podnikaní,“ dodal.

Ako príklad finančnej náročnosti uviedol, že cena traktora je od 50.000 od 200.000 eur a získať úver na jeho kúpu je problémom pre mladého farmára bez bonity a podnikateľskej histórie.

Jurky upozornil na Poľsko, Česko a Maďarsko, kde majú každoročne vyhlasované výzvy pre mladých farmárov. Konštatoval, že v roku 2018 by mala byť obdobná výzva vyhlásená i na Slovensku.

O pripravovanej európskej spoločnej poľnohospodárskej politike povedal, že ich pripomienky boli zohľadnené.

Počas konferencie odzneli informácie o užívaní náhradných pozemkov a novej pôdnej legislatíve, Národnej sieti rozvoja vidieka SR a tiež bola vyhodnotená súťaž anticena Zlaté polienko 2018. Tento ročník konferencie bol o víziách pre pôdohospodárstvo, pôde, ale aj o malých farmách a kvalitných produktoch, informovala Lucia Gallová z Vidieckej platformy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1209 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

7 komentárov

 1. jm
  25. februára 2018

  V skutočnosti je úbohé vytvoriť dve pracovné miesta za 50 tisic Eur pre začínajúceho hospodára .Hlavne keď vieme aké vysoké vstupy sú na začiatku podnikania v agrosektore. Je na veľkú škodu pre mladých farmárov že štát tak dlho odkladá termín vyplácania uvedenej podpory. Určite mnohý stratia dôveru a motiváciu . A práve to je na škodu.

  Odpovedať
 2. G.S.
  28. februára 2018

  A takto- Papuľa vám netresne? Ja som vážení začínal s traktorom za 5000€ a na rozbeh som dostal 50000 ale Sk a z toho som musel dva roky zabezpečiť pracovné miesto. A toto si ide na začiatku podnikania žiadať o traktor za 50000€. A ešte viac ma vie nazlostiť, ak o žiadosť pre mladého farmára sa uchádzajú deti farmárov so stovkami ha. A oni tie dotácie aj dostanú. Alebo u Supukovcov vo Vyšnom Žipove(chov ošípaných) dvaja synovia dostanú po 50000€. Veď to je absolútne žalostné a ešte si organizácia mladých farmárov dáva ďalšie požiadavky. Najprv vyriešte toto. Tento štát potrebuje nejako motivovať farmára aby začal podnikať, ak jeho rodičia majú vyše 400 ha? Hnus vážení. A títo pokojne zoberú peniaze, tým, ktorí to skutočne potrebovali.

  Odpovedať
 3. Ludo
  28. februára 2018

  G.S. neviem ako Vy ale ja to chápem v tom zmysle, že mladý farmár nepotrebuje 50000 tis. dotáciu, ale potrebuje založiť štátom – takže je to myslené, že štát mu začiatku pomôže úverom ktorý bude musieť splatiť a v tom je rozdiel, no môj otec začínal o niečo lacnejším traktorom posledných 30 tis. SKK, nebojte sa nepožiadal som o 6.1 – som zato aby bolo jedna rodina jedna firma, inak tí páni ktorých spomínate mali zhodný počet bodov 89

  Odpovedať
 4. Milan Jurky
  1. marca 2018

  Vážený pán G.S.
  Asi ste celkom článok nepochopili. Združenie mladých farmárov si nedáva ďalšie nové požiadavky. Chceme len poukázať na to, že v štáte, v ktorom mladí a začínajúci farmári neprichádzajú do agrosektora sa nedá čakať tri roky na vyhodnotenie výzvy. V poľnohospodárstve ako aj inom podnikateľskom prostredí každý začínajúci podnikateľ potrebuje finančnú injekciu na štart, ktorú keď dobre investuje – nastaví si dobrý podnikateľský plán nepotrebuje čakať na nejaké nesystémové riešenie. Začiatky v podnikaní si žiadajú vysoké investície napr. v rastlinnej výrobe sú to stroje, v živočíšnej výrobe sú to budovy a zvieratá. V obidvoch prípadoch potrebujú farmári pôdu, ktorá je najdôležitejšia a všetko sú to veľké investície. Mladí a začínajúci podnikatelia nemajú históriu, teda ani bonitu, ktorú od nich vyžadujú banky. Systémové a dostupné pôžičky od bánk napr. SZRB, s nízkym úrokom by, pomohli mladým a začínajúcim poľnohospodárom preklenúť toto zložité obdobie. Predsa tie pôžičky farmári aj tak vrátia.

  Odpovedať
 5. jm
  1. marca 2018

  Pán Jurky najväčší problém je určite práve v tom že tí žiadatelia očakávali práve tú finančnú injekciu aby vlastne sa dokázali naštartovať. Mám na mysli nákup prvých svojich zvierat prípadne nejaká investícia na nákup niečoho s čím by sa dokázali odraziť. Je naivné pokiaľ nemáte žiadne návyky a skúsenosti si myslieť že ste vyhrali ak si nakúpite rovno za nikoľko stoviek tisíc Eur zariadenia prípadne stroje a pri tom ani neviete či vôbec a ako dokážete v skutočnosti speňažiť svoju produkciu . Aj strom v hore musí byť najskôr stromček a postupne sa z neho môže stať strom ak bude mať dobré podmienky k prežitiu. Ale určite by som neodporúčal si nabrať keď i od štátu akože nízko úrokovanú pôžičku. Práve toto považujem za nezmysel a veľké riziko. Aj tu potrebujete mať nejakú históriu ktorú by boli získali ak by boli dostali šancu v podobe podpory. Totiž pravidelnosť splátok je istá ale pravidelný príjem nie je istý . Preto začínajúci mladý hospodár bez vlastného kapitálu na začiatok to bude mať riadne ťažké. Verte ,že už dávno mala byť vyplatená tá sľúbená podpora ak mala priniesť efekt. Ten kto má ducha podnikania dokáže určite viac z mála ako ten kto bude čakať zo založenými rukami a dookola obmiéľať odkiaľ zobrať peniaze na podnikanie. Preto som presvedčený o zlyhaní celej politickej garnitúry ktorá je za tento marazmus zodpovedná.

  Odpovedať
 6. DoesntMatter
  6. marca 2018

  A zacinajuci zubari, veterinari, stolari, vodari? Ti dostanu co? Deticky zobudte sa uz konecne. SZRB je banka, nie nadacia.
  Ja som zacinal s holou ritou a neskor som dostal uver s 22,5% rocnym urokom zaruceny rodicovskym domom.
  Prestante kecat a zacnite makat.

  Odpovedať
 7. Zaini
  7. decembra 2018

  Ahojte všetci!

  Volám sa Zaini, som zo Slovenska, som ženatý, hľadal som úprimnú úverovú spoločnosť za posledné 3 mesiace a to, čo som dostal, bolo veľa podvodu, vďaka ktorému som im dôveroval a nakoniec vzali všetko moje peniaze a ponechal som menej peňazí, stratil som všetku nádej, bol som zmätený a frustrovaný, stratil som svoju prácu a pre mňa bolo veľmi ťažké nakŕmiť svoju rodinu, nikdy som nechcela robiť nič, nepožičovala by som viac spoločnosti , a tak som sa pýtal, ako mi požičať peniaze priateľovi, povedal som mu všetko, čo sa stalo, a povedal, že mi môže pomôcť, že vedel, že úverová spoločnosť, ktorá by mi mohla pomôcť, že od nich dostal pôžičku, povedal ako som požiadať o pôžičku, urobil som to, čo mi povedal, spýtal som sa ho, nikdy som to neporušil áno, ale skúsil som to a bol som prekvapený, že som dostal úver do 24 hodín, neverím tomu, čo vidím, dnes som šťastný a bohatý a ďakujem Bohu, že takéto úverové spoločnosti stále existujú aj v podvodoch na všetkých miestach a sľubujem, že budem zdieľať dobré správy s ľuďmi zo slovenčiny, prosím, každému, kto potrebuje pôžičku, aby sa obrátil na Dante Paola, majiteľ Dante Družstva Pomocou e-mailu: dantecooperativehelp@hotmail.com, pre rýchly rozhovor sa môžete dostať na Dante cez Whatsapp: +393511067514 Nikdy nezlyhajú, ale zmeniť svoj život ako môj.

  Ďakujem

  Zaini

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.