Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Mladí farmári potrebujú funkčný systém pôžičiek

Mladí farmári potrebujú funkčný systém pôžičiek
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Mladí farmári potrebujú funkčný systém pôžičiek. Pre TASR to povedal v piatok predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku Milan Jurky počas konferencie Vidieckej platformy. Zúčastnilo sa na nej približne 150 farmárov z celého Slovenska.

Mladí farmári nepotrebujú 50.000 eur, ktoré budú musieť vrátiť v podobe zamestnanosti a iných vecí, potrebujú napríklad 200.000 či 300.000 eur na vybudovanie mliečnej farmy, na nákup pôdy, vysvetlil Jurky s tým, že štát by ich mal založiť.

“Treba finančnú injekciu na štart v podnikaní,” dodal.

Ako príklad finančnej náročnosti uviedol, že cena traktora je od 50.000 od 200.000 eur a získať úver na jeho kúpu je problémom pre mladého farmára bez bonity a podnikateľskej histórie.

Jurky upozornil na Poľsko, Česko a Maďarsko, kde majú každoročne vyhlasované výzvy pre mladých farmárov. Konštatoval, že v roku 2018 by mala byť obdobná výzva vyhlásená i na Slovensku.

O pripravovanej európskej spoločnej poľnohospodárskej politike povedal, že ich pripomienky boli zohľadnené.

Počas konferencie odzneli informácie o užívaní náhradných pozemkov a novej pôdnej legislatíve, Národnej sieti rozvoja vidieka SR a tiež bola vyhodnotená súťaž anticena Zlaté polienko 2018. Tento ročník konferencie bol o víziách pre pôdohospodárstvo, pôde, ale aj o malých farmách a kvalitných produktoch, informovala Lucia Gallová z Vidieckej platformy.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
25. február 2018 23:18

V skutočnosti je úbohé vytvoriť dve pracovné miesta za 50 tisic Eur pre začínajúceho hospodára .Hlavne keď vieme aké vysoké vstupy sú na začiatku podnikania v agrosektore. Je na veľkú škodu pre mladých farmárov že štát tak dlho odkladá termín vyplácania uvedenej podpory. Určite mnohý stratia dôveru a motiváciu .… Celý komentár »

G.S.
G.S.
28. február 2018 20:25

A takto- Papuľa vám netresne? Ja som vážení začínal s traktorom za 5000€ a na rozbeh som dostal 50000 ale Sk a z toho som musel dva roky zabezpečiť pracovné miesto. A toto si ide na začiatku podnikania žiadať o traktor za 50000€. A ešte viac ma vie nazlostiť, ak… Celý komentár »

Ludo
Ludo
28. február 2018 21:10

G.S. neviem ako Vy ale ja to chápem v tom zmysle, že mladý farmár nepotrebuje 50000 tis. dotáciu, ale potrebuje založiť štátom – takže je to myslené, že štát mu začiatku pomôže úverom ktorý bude musieť splatiť a v tom je rozdiel, no môj otec začínal o niečo lacnejším traktorom… Celý komentár »

Milan Jurky
Milan Jurky
1. marec 2018 15:57

Vážený pán G.S. Asi ste celkom článok nepochopili. Združenie mladých farmárov si nedáva ďalšie nové požiadavky. Chceme len poukázať na to, že v štáte, v ktorom mladí a začínajúci farmári neprichádzajú do agrosektora sa nedá čakať tri roky na vyhodnotenie výzvy. V poľnohospodárstve ako aj inom podnikateľskom prostredí každý začínajúci… Celý komentár »

jm
jm
1. marec 2018 23:27

Pán Jurky najväčší problém je určite práve v tom že tí žiadatelia očakávali práve tú finančnú injekciu aby vlastne sa dokázali naštartovať. Mám na mysli nákup prvých svojich zvierat prípadne nejaká investícia na nákup niečoho s čím by sa dokázali odraziť. Je naivné pokiaľ nemáte žiadne návyky a skúsenosti si… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
6. marec 2018 20:29

A zacinajuci zubari, veterinari, stolari, vodari? Ti dostanu co? Deticky zobudte sa uz konecne. SZRB je banka, nie nadacia.
Ja som zacinal s holou ritou a neskor som dostal uver s 22,5% rocnym urokom zaruceny rodicovskym domom.
Prestante kecat a zacnite makat.