Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Ministerstvo chce presmerovať dotačnú politiku na živočíšnu výrobu

Ministerstvo chce presmerovať dotačnú politiku na živočíšnu výrobu
insert_photoMP SR

Topoľčianky 8. novembra (TASR) – Ministerstvo pôdohospodárstva SR podniká všetky kroky, aby sa dotačná politika štátu v rezorte pôdohospodárstva presmerovala z rastlinnej výroby do živočíšnej výroby, ovocinárstva, zeleninárstva a vinohradníctva.

„Doterajšie pravidlá podpory v prospech masívne podporovanej rastlinnej výroby, najmä sezónnej výroby, boli zle nastavené. Slovensko si nemôže dovoliť byť závislé na dovoze potravín, ktoré sme si v minulosti dokázali vyrobiť,“ uviedol včera v Topoľčiankach rezortný minister Stanislav Becík.

Pasívne obchodné saldo v bilancii s agrokomoditami dosiahlo za minulý rok 26,4 miliardy Sk (876,32 milióna eur). Všetky okolité krajiny majú voči Slovenskej republike aktívne obchodné saldo.

V prvom polroku tohto roka sa na Slovensko doviezlo víno v hodnote 800 miliónov Sk (26,56 milióna eur), jablká v hodnote 697 miliónov Sk (23,14 milióna eur), bravčové mäso za 2,9 miliardy Sk (96,26 milióna eur) a mlieka a mliečnych výrobkov za 2 miliardy Sk (66,39 milióna eur).

„Všetko sú to komodity, ktoré sme dokázali v minulosti vyrobiť. Potom sa z dôvodu zle nastavených systémov utlmili alebo prestali vyrábať. V dôsledku toho dnes zhruba 85% tržieb z poľnohospodárstva tvoria tržby z klasickej rastlinnej výroby,“
uviedol Becík.

Výsledkom je nadprodukcia nielen obilia z hustosiatych obilnín, ale najmä kukurice.

„Zo 149.000 hektárov len pri sedemtonových výnosoch budeme mať úrodu viac ako milión ton. Pre domácu výrobu budeme potrebovať 650.000 ton,“ konštatoval minister. Zvyšných 350.000 ton bude potrebné riešiť intervenčným predajom, ktorého pravidlá však stanovuje Európska únia. „A tá nechce kvótu 750.000 ton pre celú Európu navýšiť ani o jednu tonu,“ uviedol Becík.

Vláda preto prijala uznesenie, na základe ktorého pomôže riešiť tento problém odkúpením zásob v objeme 400 až 450.000 ton v hodnote 1,5 miliardy Sk (49,79 milióna eur).

„Toto riešenie vzniklo z jediného dôvodu, aby sa obnovil prílev peňazí pre farmárov. Tlak dodávateľov pesticídov a osív sa stupňoval a niektorí sa začali vyhrážať pestovateľom exekúciami. Tie by sa dotkli aj strojov a technológií, ktoré boli dotované zo štátu,“ uviedol minister.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: MP SR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments