Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Minister Vladimír Chovan za nižšie ceny hnojív

Minister Vladimír Chovan za nižšie ceny hnojív
insert_photoDuslo Šaľa

V súvislosti s vysokými cenami vstupov do poľnohospodárskej výroby, s ktorými nesúhlasí ani minister pôdohospodárstva SR Vladimír Chovan (nominant ĽS-HZDS) sa dňa 23. novembra 2009 na pôde ministerstva uskutočnilo pracovné stretnutie štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Jána Slabého so zástupcami výrobcov a predajcov hnojív na Slovensku. Súčasná situácia si vyžadovala rokovanie o situácii na trhu s hnojivami, lebo je ťažké predpovedať vývoj ich cien v najbližšom období.

Výrobcovia a predajcovia hnojív deklarovali, že rozdiely v cenách hnojív v porovnaní s okolitými členskými štátmi EÚ sa pohybujú na úrovni 5 – 8 %. Iná situácia je na trhu s prípravkami na ochranu rastlín, kde bol zaznamenaný priemerný rozdiel v cenách vybraných prípravkov na ochranu rastlín na úrovni až o 37 % voči okolitým krajinám.

Všetky členské štáty únie však musia v plnom rozsahu rešpektovať legislatívu týkajúcu sa uvádzania hnojív do obehu, takzvaný „voľný pohyb“. Hnojivo označené slovami „Hnojivo ES“ môže byť uvedené do obehu vo všetkých členských štátoch EÚ bez prekážok. Znamená to, že je možné nakupovať hnojivá z Maďarska, Poľska, Čiech, Rakúska atď. Hnojivá, ktoré spĺňajú ustanovenia nariadenia únie, ale sú vyrábané v krajinách mimo nej, nemôžu byť označené slovami „Hnojivo ES“, lebo v tomto prípade zostáva v platnosti režim certifikácie podľa národných legislatívnych predpisov.

Zástupcovia ministerstva pôdohospodárstva ako aj minister si uvedomujú nezastupiteľný význam hnojív pre poľnohospodársku výrobu, preto ministerstvo zdôrazňuje potrebu prispôsobenia sa cien hnojív slovenským farmárom.

Autor článku: MP SR
Zdroj obrázku: Duslo Šaľa

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments