Minister a šéf PPA vysvetľujú podrobnosti aktuálnej aj budúcej výzvy 4.1
Aktuálne vyhlásená výzva z Programu rozvoja vidieka na roky 2014 až 2022 určená na modernizáciu poľnohospodárskych podnikov bude mať svoju dvojičku. Hovoril o nej už v januári minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave sa poľnoinfo.sk pýtalo šéfa agrorezortu, ako aj Jozefa Kissa, generálneho riaditeľa platobnej agentúry, na detaily. Dôvodom je, že o aktuálnej a budúcej výzve sa medzi žiadateľmi šíri množstvo neúplných informácií, ktoré pochádzajú aj od spoločností, ktoré by mali do čerpania eurofondov skôr prinášať svetlo.
Aktuálna výzva 4.1
Aktuálne vyhlásená výzva 4.1 s finančnou alokáciou 110 miliónov eur má byť uzavretá o mesiac neskôr, ako bolo pôvodne plánované. Informovala o tom ešte včera PPA s tým, že poľnohospodári budú môcť podávať žiadosti do konca júna. Už aktuálne vyhlásená výzva pracuje s katalógmi cien, ktoré výrazne zjednodušujú život žiadateľom, ktorí kupujú traktory, krmovinárske stroje alebo obstarávajú stavby v živočíšnej výrobe. Tí, čo majú záujem napríklad o pôdoobrábacie stroje si ich môžu obstarať, ale podľa aktuálnej výzvy musia ísť štandardným spôsobom cez verejné obstarávanie.
Budúca výzva 4.1
„V lete chceme z podopatrenia 4.1 vyhlásiť ďalšiu výzvu, ktorá už bude mať rozšírené katalógy. Ak nám to odsúhlasí certifikačný orgán, budú tu ďalšie stroje a investície do špeciálnej rastlinnej výroby. Chceli by sme tam mať sklady, zakladanie sadov, či skleníky. Súčasťou bude podstatne dlhší zoznam tak strojov, ako aj stavieb, ktoré budú môcť agropotravinári obstarávať bez toho, aby museli ísť cez proces verejného obstarávania,“ odpovedá Samuel Vlčan na otázku portálu poľnoinfo.sk.
Minister pôdohospodárstva v ďalšej odpovedi upresňuje, že termín vyhlásenia ďalšej výzvy z podopatrenia 4.1 má byť „plus – mínus august“.
„Rozumiem tomu, všetci majú paniku z verejného obstarávania. Nefunguje nám, to si povedzme otvorene. Som veľký kritik zákona o verejnom obstarávaní, samotných pravidiel a ešte väčší kritik výkladu zákona zo strany Úradu pre verejné obstarávanie,“ hovorí Samuel Vlčan.
Indexácia katalógových cien
Pôdohospodárska platobná agentúra ešte vo februári informovala o indexácii katalógových cien. Normatívy cien na kilowatt výkonu, meter záberu či plochu už neodrážajú nárast cien technológií a stavieb, ktorých sme svedkom v ostatných mesiacoch. Aktuálny katalóg bol vytvorený v závere minulého roka.
„Už pre tento nový katalóg zapracujeme do projektovaných a schválených nákladov inflačný vzorec. Je vytvorený a veríme, že ho dostaneme aj potvrdený z Európskej komisie. Také sú predbežné reakcie,“ informuje S. Vlčan.
Minister upozorňuje, že ceny sa síce dnes môžu indexovať smerom nahor, ale v budúcnosti môže dôjsť aj k poklesu cien stavebných materiálov či komodít. Aj túto zmenu má katalóg odzrkadľovať.
„Indexáciu chceme aplikovať už u tých subjektov, ktoré v rámci 4.1 obstarajú tovary, aby sme im zohľadnili nárast cien. My ako PPA stanovíme hodnotu zákazky a následne si dáme od žiadateľa odsúhlasiť, či s tým súhlasí,“ informuje Jozef Kiss.
Konkrétne percento, ktorým budú indexované ceny v katalógu, zatiaľ prezradiť nechcel.
Zrýchlenie vyhodnocovania
„Katalóg cien ponúka jednoduchosť a prehľadnosť pre žiadateľa, ako aj pre dodávateľov techniky. Žiaľ, do systému vnášajú určitý zmätok niektoré poradenské firmy, ktoré pripravujú eurofondové projekty. Pritom čerpanie prostriedkov z Európskej únie má byť čo najjednoduchšie, aby čo najviac pomohli našej agrárnej výrobe. Veríme, že druhá výzva ponúkne výrazne rozšírený katalóg, aby si stroje, technológie a samozrejme stavby našlo v jeho ponuke čo najviac poľnohospodárov,“ hovorí Peter Matejovič, prezident AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR.
Katalógy podľa Jozefa Kissa výrazne skrátia čas vyhodnocovania projektov.
„Už sa nerozprávame o ročnom, či dvojročnom horizonte, ale hovoríme o mesiacoch,“ sľubuje šéf PPA.
Aká bude výška alokácie budúcej výzvy?
Otázka viacerých poľnohospodárov, ktorá sa opakuje na agrárnych podujatiach je, či augustová výzva 4.1 bude vyhlásená aj v prípade, že objem požadovaných finančných prostriedkov v aktuálne vyhlásenej výzve bude výrazne vyšší, ako vyčlenená suma vo výške 110 miliónov eur.
„Výzva bude určite vyhlásená,“ upresňuje Jozef Kiss pre poľnoinfo.sk.
Aká bude finančná alokácia v „letnej“ výzve nie je úplne zrejmé. Minister ešte v januári informoval, že pôjde o sumu približne 50 miliónov eur. Táto čiastka nie je konečná vzhľadom na to, že zostanú nevyčerpané prostriedky zo známej šesťdesiattisícovej výzvy, ktorá bola zverejnená ešte za ministra Jána Mičovského. Celková finančná alokácia tejto výzvy bola vo výške 20 miliónov eur.
„V rámci výzvy 50/PRV/2020 (poznámka poľnoinfo.sk – šesťdesiattisícová výzva) sa asi 50 percent žiadateľov prihlásilo do novej výzvy 4.1. To znamená, že výška alokácie sa nám rozdelí na dve rovnaké časti. Tieto prostriedky potom vieme presunúť do výzvy vyhlásenej v lete,“ upresňuje Jozef Kiss.
Z vyjadrenia šéfa PPA vyplýva, že objem prostriedkov „letnej“ výzvy by mal dosiahnuť približne 50 plus 10 miliónov eur presunutých z výzvy 50/PRV/2020.
V diskusii jedného z článkov na Facebooku portálu poľnoinfo.sk sa objavila otázka, či prostriedky určené na podporu poľnohospodárov nebudú využité na pomoc Ukrajine.
„Zo spoločnej poľnohospodárskej politiky nejde ani euro na pomoc Ukrajine. Táto otázka sa týka iných kohéznych fondov a nedočerpaných prostriedkov. Určite sa to netýka agrosektoru. Nám sa podarí vyčerpať všetky zdroje aj z takzvaného prechodného obdobia,“ uzatvára Samuel Vlčan.