Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Článok dňa Európska únia Z domova

Mičovský ako jediný v Bruseli požadoval viazané platby vo výške 25 %

Mičovský ako jediný v Bruseli požadoval viazané platby vo výške 25 %

Prioritou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR je zvýšenie viazaných platieb v rámci prvého piliera Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (CAP). Uviedol to v utorok v Bratislave na brífingu minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽANO), ktorý sa v pondelok (21.9.) zúčastnil na zasadnutí Rady ministrov pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo (AGRIFISH) v Bruseli.

„Som presvedčený a je to aj presvedčenie ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, že našou absolútnou prioritou a základným cieľom je zvýšiť viazané platby v rámci prvého piliera. Je to niečo, čo nám zabezpečí to hlavné, čo sledujeme, a to zabezpečenie potravinovej bezpečnosti, ako aj zamestnávanie na našom vidieku,“ spresnil agrominister.

Ide podľa jeho slov o tie najzákladnejšie veci, ktoré Slovensku chýbajú, a to pestovanie ovocia, zeleniny, chov kôz, oviec a dobytka.

„Bol som v Bruseli jediný minister, ktorý na viazané platby požadoval 25 %, čo je oproti súčasnosti viac ako dvojnásobok,“ poznamenal.

„Zelené ekoschémy podporujeme, zelená architektúra je pre nás dôležitá. Jediná vec, ktorá zostala otvorená a o ktorej sa otvorene aj v Bruseli rozprávalo, je otázka súčasného nastavenia. To vytvára nebezpečenstvo, že Slovensko by mohlo prísť o niektoré prostriedky nastavení, ako sú ekoschémy. Bola to mienka nielen moja, ale aj viacerých krajín. Každý uzná, že riskovať s prostriedkami, ktoré sú určené pre podporu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka spôsobom, že by sa niektoré prostriedky mohli zo systému navždy stratiť, naozaj nemôžeme a preto som sa pridal k názoru viacerých štátov, ktoré takýmto spôsobom uvažovali,“ povedal minister pôdohospodárstva.

Mičovský zároveň oznámil, že v Bruseli podporil tzv. proteínovú produkciu v rámci EÚ.

„Podporil som ju nielen v súlade s mnohými ostatnými členskými štátmi EÚ. Opäť musím povedať, že ako jediný minister som sa vyjadril aj k tomu, že proteínová produkcia (proteínové plodiny) nesmú byť GMO (geneticky modifikované organizmy),“ dodal Mičovský.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1581 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.