Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Matečná: Živočíšna výroba si zaslúži podporu

Matečná: Živočíšna výroba si zaslúži podporu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Peter Ježo, predseda PD Mestečko

Poľnohospodárske družstvo (PD) Mestečko v Púchovskom okrese môže byť príkladom podnikov, ktoré tvoria kostru slovenského poľnohospodárstva a vidieka a ktoré si zaslúžia podporu a pozornosť. Počas utorkovej návštevy družstva spojenej so zelenou žatvou to povedala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (SNS).

„Žatva neznamená len žatva obilia. Obilnicami Slovenska sú Východoslovenská nížina, juh Slovenska a Bratislavský kraj, ale celý zvyšok  – stred a severovýchod Slovenska tvoria zvyčajne pasienky. Živočíšna výroba je práve v takýchto podnikoch nosným programom a v kombinácii s produkciou hnoja dáva možnosť lepšie využívať krajinu, lepšie zadržiavať vodu v krajine. A myslím si, že toto v južnej a juhovýchodnej časti Slovenska chýba,“ zdôraznila ministerka.

Zelená žatva podľa nej znamená zber krmovín a základ živočíšnej výroby.

„Musíme dbať na to, aby sme podporili živočíšnu výrobu, lebo je to zdroj príjmov pre poľnohospodárov, ochrany a udržiavania krajiny a zamestnanosti. PD Mestečko je príkladom družstva, ktoré kosí krmoviny nie raz, ako vyžaduje Európska komisia, ale kosí vtedy, keď je to potrebné, keď je to v najlepšej zrelosti a keď má pastva najviac živín,“ doplnila Matečná. 

PD Mestečko podľa jeho predsedu Petra Ježa oslavuje v tomto roku 60. výročie vzniku. Obhospodaruje asi 800 hektárov ornej pôdy a približne 1600 hektárov lúk a pasienkov v podhorskej a horskej výrobnej oblasti.

„Chováme asi 1200 kusov hovädzieho dobytka, 1700 oviec a 200 kôz. Poloha nás predurčuje zamerať sa na živočíšnu výrobu, robiť zelenú žatvu. Sme odkázaní na trávne senáže, pestovanie viacročných krmovín a, samozrejme, aj obilnín a kukurice,“ priblížil Ježo. 

Súčasťou PD Mestečko je aj strojnícka, gumárenská, textilná výroba a stavebné činnosti. Ročný obrat družstva sa pohybuje na úrovni sedem až desať miliónov eur, 60 až 70 percent tržieb podniku tvorí poľnohospodárska výroba.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Peter Ježo, predseda PD Mestečko

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
A.k.
A.k.
25. júl 2018 10:01

Kedy sa konečne dočkáme slov?: Podporili sme živočíšnu výrobu na Slovensku. Poľnohospodári si tak dovolia stabilizovať pracovné miesta v týchto nepretržitých prevádzkach. Chov oviec, hovädzieho dobytka a iných kategórii zvierat je predsa prioritou nášho poľnohospodárstva a preto sa v tomto neatraktívnym odvetvím poľnohospodárstva dokáže uživiť čoraz viac mladých ľudí. Alebo… Celý komentár »

RSKS
RSKS
27. júl 2018 9:34

Takých slov sa nedočkáme… Veď len na Dobré životné podmienky zvierat majú vyplácať a majú s tým problémy… Toľká odvaha tvrdiť opäť niečo nové, ďalšie… až mi je to smiešne.