MAS: Na vidieku nezáleží! Podpora klesla na kritickú hranicu
Navýšenie spolufinancovania podpory pre rozvoj vidieka o 285 miliónov eur, ktoré 21. júla spoločne ohlásili Ministerstvo financií SR a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR považuje Národná sieť miestnych akčných skupín (NS MAS) SR za nedostatočné a označuje ho ako výsmech slovenského vidieka.
„Niet čomu tlieskať, na základe rokovaní z posledných mesiacov sme čakali o 300 miliónov viac,“ reaguje predseda Národnej siete Štefan Škultéty.
Spolufinancovanie je nedostatočné
Vláda pre budúce programové obdobie schválila financovanie druhého piliera Slovenskej pôdohospodárskej politiky vo výške 285 miliónov eur. Podľa slov ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana pôjde o zásadnú zmenu, ktorá pomôže rozvoju vidieka: „Na základe tejto finančnej podpory budeme schopní nastavovať nové politiky, ktoré oživia vidiek.“
Program rozvoja vidieka je určený hlavne na investičné a modernizačné projekty poľnohospodárov a podporu vidieka aj prostredníctvom miestnych akčných skupín. Tie tvrdia, že ohlásené zvýšené spolufinancovanie je nedostatočné a väčšina krajín EÚ je ďaleko pred nami.
Minimálne spolufinancovanie intervencií v záujme rozvoja vidieka zo štátneho rozpočtu môže každý členský štát vrátane Slovenska stanoviť na úrovni 15 % a maximálne na úrovni 80 %.
„Posledných sedem rokov tvoril príspevok slovenského štátneho rozpočtu na program rozvoja vidieka len podpriemerných 25,7 %,“ konštatuje predseda NS MAS a pripomína, že európsky priemer v končiacom programovom období bol 34,5%.
„V susednom Poľsku predstavovalo spolufinancovanie 36,1 %, v Česku 38,9 %, v Taliansku, Belgicku a Švédsku dokonca presiahlo 50 %,“ dopĺňa Štefan Škultéty.
O osem percent menej
Sklamanie z rozhodnutia vlády neskrýva manažérka MAS MALOHONT Miroslava Vargová.
„Zvýšenie spolufinancovania na 36,9 % je síce skokový nárast oproti minulému obdobiu, ale akosi je ticho o tom, že je to zároveň o 8 % menej oproti návrhu, s ktorým sme pracovali najmenej pol roka,“ povedala Vargová.
Niekoľkomesačné rokovania sa podľa nej napokon skončili inak a poľnohospodári a potravinári dostali menej, ako im sľuboval exminister pôdohospodárstva Ján Mičovský.
Súhlasí s ňou aj manažér MAS Muránska planina – Čierny Hron Igor Pašmík: „Tejto vláde na vidieku nezáleží, hoci deklaruje opak. Rozvoj vidieka obrali o stovky miliónov eur. Najprv ministerstvo nezískalo ani euro z Plánu obnovy, teraz zase ustúpilo o 300 miliónov eur oproti pôvodnej dohode. Ide len o pseudozvýšenie. Podpora rozvoja vidieka na Slovensku sa za posledných desať rokov stále znižuje a dosiahla kritickú hranicu. V konkurencii okolitých štátov takto neobstoja ani naši poľnohospodári a mladí ľudia nám naďalej budú z vidieka utekať.“
Podľa dostupných údajov Slovensko za posledných 30 rokov stratilo na vidieku 200-tisíc pracovných miest.
Národná sieť miestnych akčných skupín dlhodobo upozorňuje na nefunkčnú podporu vidieka na Slovensku, čo sa opäť potvrdilo rozhodnutím o výške spolufinancovania.
„Vidieku tu niekto napľul do tváre, zabalil to do pozlátka a predal ako bombastickú správu pre celé Slovensko. Situácia na vidieku je však katastrofálna,“ opisuje aktuálny stav Miroslava Vargová z MAS MALOHONT.