Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Malé podniky môžu získať dotácie

farma
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pripravilo výzvu pre menšie podniky na Slovensku. Výzva podľa rezortu reaguje na potrebu posilnenia ekonomickej stability a životaschopnosti malých podnikov na vidieku. Jej cieľom je tiež zvýšenie efektivity všetkých výrobných faktorov a nárast pridanej hodnoty podnikov v poľnohospodárstve.

Necelých 5 miliónov

Poskytneme podporu pre rozvoj podnikania malých poľnohospodárov na Slovensku, ktorým poskytnutá podpora umožní budovanie svojich hospodárstiev. Očakávame, že tým zvýšia svoju účasť na trhu a presadia najmä produkty lokálnej poľnohospodárskej prvovýroby slovenského pôvodu,“ uvádza ministerstvo pôdohospodárstva, podľa ktorého je nevyhnutné posilniť najmä možnosť konkurencieschopnosti pre menšie podniky.

Na výzvu je určených necelých 5 miliónov eur. Väčšia časť – 4,8 milióna eur, je určená pre menej rozvinuté regióny. Pre viac rozvinutý bratislavský región smeruje 120 tisíc eur.  Maximálna výška dotácie je 15 tisíc eur na žiadateľa.

„Podpora sa poskytuje malému poľnohospodárskemu podniku na rozvoj jeho podnikateľskej činnosti, spojenej s realizáciou jeho podnikateľského plánu v oblasti živočíšnej a špecializovanej rastlinnej výroby. Podpora pomôže lokálnej produkcii a presadeniu sa slovenských produktov. Každý žiadateľ však musí preukázať svoju existenciu a činnosť v poľnohospodárskej prvovýrobe najmenej 24 mesiacov pred podaním žiadosti o nenávratný finančný príspevok,“ konštatuje sa vo výzve.

Cielené na horské a podhorské oblasti

Úspešní žiadatelia získajú polovicu dotácie po podpise zmluvy, druhú polovicu až po správnom zrealizovaní podnikateľského plánu.

„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora víta minulý týždeň zverejnenú výzvu na pomoc pre malých poľnohospodárov. Sme toho názoru, že štát by mal z národných a európskych zdrojov podporovať každú formu hospodárenia na pôde. Práve poľnohospodári, ktorí podnikajú na malej výmere pôdy, sú príležitosťou na pozdvihnutie produkcie regionálnych produktov, na diverzifikáciu agropotravinárskej produkcie na Slovensku a podporu zamestnanosti aj v odľahlejších regiónoch. Práve výroba lokálnych, regionálnych výrobkov, chov zvierat a pestovanie poľnohospodárskych plodín je cesta, ktorou sa musíme uberať aj my na Slovensku,“ uviedla na margo výzvy hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Výzva je podľa komory do vysokej miery zacielená najmä na podporu producentov, ktorí hospodária v horských a podhorských oblastiach a v regiónoch s vyššou mierou nezamestnanosti.

Čo je malý poľnohospodársky podnik?

„Výzva určená pre malých poľnohospodárov v sebe nesie v konečnom dôsledku aj podporu životného prostredia, keďže bude finančne podporovať domácu lokálnu výrobu určenú práve pre lokálny trh, zásobovanie spotrebiteľov produktami od lokálnych výrobcov. Takéto výrobky počas prepravy na malé vzdialenosti neznečistia životné prostredia natoľko, ako obrovské dovozy agropotravinárskych komodít zo zahraničia, cez pol sveta,“ dodala Holéciová, podľa ktorej sa na Slovensko denne dovezie až 700 kamiónov naložených potravinami.

Malý poľnohospodársky podnik je fyzická alebo právnická osoba podnikajúca v poľnohospodárskej prvovýrobe, ktorej výrobný potenciál meraný štandardizovaným výstupom prevyšuje 4 tisíc eur a neprevyšuje 9 999 eur. Podľa tabuľky rozlíšenia štandardizovaného výstupu dosahuje napríklad pšenica pestovaná na strednom Slovensku 567 eur na hektár, repka 716 eur a zemiaky 3 195 eur na hektár. Pri živočíšnej výrobe je napríklad hodnota štandardizovaného výstupu pre dojnice na strednom Slovensku 1 840 eur na kus.

Výzvu pre podávanie žiadostí uzavrie Pôdohospodárska platobná agentúra 30. júna 2020.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
G.S.
G.S.
5. marec 2020 20:15

Môže, no môže. Na pobavenie. Krava mäsového typu všade okrem východného Slovenska dáva štandardizovaný výstup okolo 233-276 €/ks. Ale na východe máme nejaké superkravy a tak ich výstup je až 457 €/ks. Asi nejaké mutantky v porovnaní so zbytkom. No sme bližšie k Černobyľu, takže asi preto. Pozrel som na… Celý komentár »

Jozef
Jozef
6. marec 2020 12:08

A bude sa dať žiadať aj pôda do dlhodobého nájmu od SPF tých predtým avizovaných 28 ha pre mladých farmárov, ak budem úspešný v tejto výzve, či to už neplatí?