Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Ľudia zničili alebo znehodnotili dve tretiny dažďových pralesov

Ľudia zničili alebo znehodnotili dve tretiny dažďových pralesov
insert_photoTASR/AP - Na archívnej snímke z 15. septembra 2009 je odlesnené územie Amazonského pralesa v brazílskom štáte Para na severe krajiny.

Ľudia zničili alebo znehodnotili už takmer dve tretiny rozlohy pôvodných tropických dažďových pralesov vo svete. Vyplýva to z pondelok zverejnenej správy ochranárskej organizácie Rainforest Foundation Norway, o ktorej informovala agentúra Reuters.

V dôsledku ťažby dreva a pôdy, najmä na poľnohospodárske účely, bolo zničených približne 34 percent rozlohy pôvodných pralesov. Ďalších 30 percent bolo znehodnotených, čím sa stali zvyšné porasty zraniteľnejšími voči požiarom a ďalšej devastácii.

Viac ako polovica plochy pralesov, ktorá bola zničená od roku 2002, sa nachádza v oblasti Amazónie, uvádza sa v správe.

Postupujúce ničenie pralesov zvyšuje potenciál klimatických zmien, čo následne sťažuje prežitie zostávajúcich porastov, uviedol výskumník a autor správy Anders Krogh. V rokoch 2002 a 2019 podľa neho zmizli dažďové pralesy s rozlohou väčšou ako Francúzsko.

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro bol v roku 2019 zvolený za prezidenta aj vďaka prísľubom, že ešte viac otvorí oblasť Amazónie pre rozvoj poľnohospodárstva a ťažbu surovín, čo spôsobilo zvýšenie úrovne odlesňovania. Brazílsky prezident preto čelí rastúcej kritike doma i v zahraničí.

Oblasť Amazónie však predstavuje aj najväčšiu nádej na zachovanie zvyškov dažďového pralesa. Podľa Andersa Krogha amazonský prales a okolité oblasti – povodie Orinoka a andský dažďový les – dovedna tvoria 73,5 percenta plochy tropických pralesov, ktoré nie sú narušené ľudskou činnosťou.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/AP - Na archívnej snímke z 15. septembra 2009 je odlesnené územie Amazonského pralesa v brazílskom štáte Para na severe krajiny.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments