Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

EÚ a USA sa po brexite dohodli na rozdelení poľnohospodárskych kvót

EÚ a USA sa po brexite dohodli na rozdelení poľnohospodárskych kvót
insert_photoTASR/AP - Polia kvitnúcich tulipánov pri meste Den Helder na severe Holandska.

Európska komisia (EK) v pondelok upozornila na ukončenie procesu dvojročných rokovaní o úprave poľnohospodárskych kvót Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktoré prebiehali medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými v súvislosti s vystúpením Spojeného kráľovstva z Únie.

Komisia spresnila, že ide zavŕšenie procesu prebiehajúceho v rámci WTO o rozdelenie kvót pôvodne 28-člennej EÚ. Kvóty boli rozdelené na základe obchodných tokov z posledného obdobia, pričom časť kvót zostane EÚ a časť z nich je určená pre Spojené kráľovstvo.

Dohoda pokrýva desiatky rôznych kvót v hodnote niekoľkých miliárd eur, vrátane kvót pre obchodovanie s hovädzím mäsom a hydinou, ryžou, mliečnymi výrobkami, ovocím a zeleninou a vínami.

EÚ vedie rokovania o rozdelení colných kvót s 21 partnermi

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski v tejto súvislosti ocenil, že sa EÚ podarilo dosiahnuť dohodu s USA, s jej najdôležitejším obchodným partnerom.

“Dohoda uzavretá v rámci WTO zachováva pôvodné objemy, ale rozdeľuje ich medzi EÚ a Britániu. Poskytuje poľnohospodárstvu a našim trhom istotu a stabilitu,” opísal situáciu komisár.

Podľa jeho slov aj táto dohoda potvrdila význam obchodných a hospodárskych európsko-amerických vzťahov a vyslala dobrý signál o spoločnom záväzku oboch strán spolupracovať bilaterálne aj v rámci WTO.

Komisia pripomenula, že EÚ vedie podobné rokovania o rozdelení colných kvót s 21 ďalšími partnermi, ktorí majú právo na prístup k týmto kvótam. Únii sa už podarilo uzavrieť rokovania napríklad s Argentínou, Austráliou, Indonéziou, Nórskom, Pakistanom či Thajskom.

Po schválení dohody o úprave poľnohospodárskych kvót medzi EÚ a USA zo strany Európskej komisie bude dohoda zaslaná na ratifikáciu Rade EÚ (ministri členských krajín) a Európskemu parlamentu, aby mohla čo najskôr vstúpiť do platnosti.

Autor článku: Jaromír Novák - spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku: TASR/AP - Polia kvitnúcich tulipánov pri meste Den Helder na severe Holandska.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ja L.
Ja L.
9. marec 2021 12:59

Prosím Vás pekne, píšete tu o kvot, ale nič konkrétneho. Pochybujem, že by nám Nórsko chcelo konkurovať s melónmi. Do konca kvoty uzatvárame aj s Pakistanom. Akého tovaru sa to týka?