Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Článok dňa Z domova

Ceny pšenice výrazne vzrástli

kombajn
insert_photoilustračná foto Marian Potančok‎

Ceny pšenice na svetových trhoch, ktoré sa premietajú aj do cien u nás, výrazne vzrástli. Podľa očakávaní by ceny pšenice na svetových trhoch zatiaľ výrazne klesnúť nemali.

„Zatiaľ čo v auguste, na konci žatvy, sme mali cenu na burze Euronext v Paríži asi 180 eur za tonu pšenice, v súčasnosti sme na úrovni 235 eur,“ povedal Jozef Rebro zo spoločnosti Arimex k cenám komodít na svetových trhoch.

Pod nárast cien sa podľa neho podpisuje viacero faktorov. Na jednej strane je to nižšia minuloročná úroda, ktorá napríklad v Európe poklesla oproti predchádzajúcemu roku o 17 miliónov ton pšenice.

„Druhým momentom je aj rastúca spotreba. V rámci sveta, spotreba oproti predchádzajúcemu obdobiu narástla a narástol aj záujem o pšenicu, najmä z Číny a afrických krajín,“ dodal obchodník s agrokomoditami J. Rebro.

Ruské clá

K nárastu ceny prispeli aj nové ruské clá.

„Jednotlivé krajiny začínajú byť opatrné, aj v súvislosti s pandémiou covid 19, pretože sa môžu kedykoľvek zatvoriť hranice a migrácia tovarov bude horšia. Napríklad Rusi zaviedli exportné clá vo výške 50 eur na tonu pšenice, pretože iba v januári sa ich export zvýšil o 25%. Mali tiež nižšiu úrodu a chcú sa zrejme aj chrániť, ak by sa udiali výkyvy na trhu,“ uviedol Kamil Boroš, konateľ prvovýrobnej spoločnosti Agronatur z Jasovej.

Podobná situácia bola podľa neho okolo roku 2007, kedy tiež ceny výrazne vybehli nahor.

Dá sa však očakávať, že ruské zásoby jedného dňa prídu na trh a následne je možné, že cena pôjde dolu,“ dodal Boroš.

Pre aj proti

Rastúce ceny pšenice tešia najmä našich pestovateľov.

„Ceny pšenice na svetových trhoch naozaj rastú. Pre našich pestovateľov sú vyššie ceny určite pozitívne. Niektorí pestovatelia stále špekulujú, že by išli ceny ešte vyššie. V Európe je pšenice menej a dopyt je veľmi veľký. Arabský svet a Čína majú veľký záujem o túto komoditu. Tým, ako sa na pšenicu čaká, tak tá cena pozvoľne na trhoch stúpa. Ceny sú pozitívne aj pre tvrdé a potravinárske pšenice,“ uviedol Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Potvrdzuje to aj pestovateľ z Jasovej. Náklady na výrobu jedného hektára sa pohybujú okolo 900 eur, primeraná cena je preto potrebná.

„Dlhé roky boli ceny pšenice nižšie a určite nereflektovali výrobné náklady. Teraz sa to prehuplo do opačnej strany. Podľa mňa by, vzhľadom na náklady, mala byť štandardná cena pšenice od 180 eur na tonu a vyššie. Pri tejto cene a 5 tonovej úrode je pestovanie pšenice na nule,“ vyjadril sa Boroš.

Negatívna odozva zas zaznieva od potravinárov. Pre pekárov sú rastúce ceny pšenice dôvodom na zvyšovanie cien.

„Cena pšenice a z nej vyrobenej múky, výrazným spôsobom ovplyvňuje produkčné kalkulácie pekárov, cukrárov i cestovinárov. Pekári navyše aktuálne fungujú doslova na hrane a bez akejkoľvek pomoci štátu,“ uviedol Milan Lapšanský zo Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.

Ako sa rastúce ceny pšenice premietnu do cien pekárenských výrobkov na pultoch ešte závisí od rokovania pekárov s obchodníkmi. Rast cien pšenice ale cítia už aj naši producenti hydiny a vajec. Až približne 45 percent z nákladov na výrobu vajec a 56 percent z nákladov na výrobu hydinového mäsa tvoria práve kŕmne zmesi.

„Keď sa vám zvýšia náklady, mali by ste po správnosti zvýšiť aj ceny. Otázne je, ako zohľadnia tieto ceny aj obchodné reťazce. Keď sa v blízkej budúcnosti zvýšia ceny kŕmnych zmesí, tak budeme na to musieť reagovať aj snahou o zvýšenie cien mäsa a vajec,“ reagoval na možné zvýšenie cien riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.

Aký je výhľad?

Podľa očakávaní by ceny pšenice na svetových trhoch zatiaľ výrazne klesnúť nemali.

„Nepredpokladám, že by cena na burze v Paríži do novej úrody klesla pod 200 eur za tonu. Navyše je pravdepodobné, že do tejto novej úrody budeme vstupovať len s malými zásobami pšenice a situácia bude taká, že budeme vo veľkom očakávaní novej úrody,“ myslí si Jozef Rebro.

Tá by podľa neho mala byť dobrá – aspoň podľa predpovedí. Platí to pre celú Európu. Podľa predpokladov by tohtoročná úroda pšenice mala byť na úrovni päťročného priemeru. Faktom však je, že pre jesenné dažde a premočené polia sa nepodarilo na Slovensku zasiať všetko a všade tak, ako poľnohospodári plánovali.

„Podľa predpokladov by však úroda mohla byť o čosi vyššia ako v minulom roku, takže sa dá očakávať, že ceny následne klesnú. Avšak je tu veľký predpoklad, že sa nevrátia na pôvodné nízke hodnoty, ale ráta sa s nárastom asi o 10-15 eur na tonu oproti predchádzajúcemu roku,“ dodal Rebro.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: ilustračná foto Marian Potančok‎

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments