Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Letné plodiny sú v skladoch. Zberové práce na poliach ale pokračujú

Letné plodiny sú v skladoch. Zberové práce na poliach ale pokračujú
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Hoci začiatok aktuálnej sezóny na poliach nevyzeral práve najlepšie, žatvu letných plodín hodnotia poľnohospodári nad pôvodné očakávania.

V Palárikove repka a tvrdá pšenica sypali menej

„Môžeme určite hovoriť o lepšom priemere. Začínali sme repkou, ktorá tento rok dopadla veľmi dobre. Úrody sa hýbu v pásme lepšieho priemeru. Čo sa týka pšeníc, mali sme tiež slušné úrody, navyše boli aj kvalitatívne dobré, takže budeme mať dostatok pšenice pre potravinárske účely,“ skonštatoval predseda SPPK Emil Macho.

Výsledky sú individuálne u každého poľnohospodára. Napríklad v Palárikove zaznamenali aj nižšie úrody ako pred rokom.

„V rámci letných plodín boli úrody priemerné. Najmä u pšeníc a mierny nadpriemer sme dosiahli u jačmeňa. Avšak pri repke a tvrdých pšeniciach sme zožali o čosi menej, ako je priemer minulých rokov,“ hovorí Zoltán Černák zo spoločnosti Poľno Sme Palárikovo.

Odborníci predpokladajú, že u letných plodín čísla presiahnu päťročný priemer.

„Povedal by som, že úroda bola určite vyššia ako je 5–ročný priemer a blíži sa k rekordným úrodám z roku 2016. Významne sa na tom podpísalo počasie. Spočiatku bolo veľmi negatívne. Bolo suché obdobie bez dažďa, ktoré keby pokračovalo, negatívne by ovplyvnilo úrodu. Ale v máji sa počasie zmenilo a bolo dostatočné množstvo vlahy a toto vidíme ako dôvod, prečo nakoniec obilniny a olejniny dopadli lepšie, ako sa predpokladalo,“ vysvetlil obchodník s agrokomoditami Jozef Rebro.

V prípade letných plodín sa na pomerne priaznivej úrovni držia aj ceny.

„Je to vec, ktorá samozrejme závisí od vývoja cien v Európe a vo svete, ale keby sme charakterizovali ceny obilia, dosiahli sme minimálne tie priemerné ceny za minulý rok. V prípade repky sme v cenách o 20 až 30 eur vyššie za tonu,“ dodal Rebro.

Vlani boli výmery slnečnice najnižšie za 17 rokov

Dobré úrody očakávajú poľnohospodári aj pri zbere jesenných plodín.

„V našom podniku pestujeme 3350 hektárov kukurice. Pre nás je to hlavná plodina a očakávame úrody nad 10 ton z hektára. Myslím si však, že budú aj parcely, kde bude úroda aj výrazne väčšia. Ale na druhej strane nám žiaľ vznikli aj škody, pretože v júni sme mali výrazné zrážky a za tri dni napadlo 110 mm vody, takže sa nám vytvorili na poliach jazerá, na ktorých sa neurodilo nič,“ uviedol Zoltán Černák z Palárikova.

Vo všeobecnosti by však úroda mohla presiahnuť vlaňajšie čísla.

„Čo sa týka slnečnice, predpokladáme, že úroda sa bude pohybovať okolo 2,8 tony na hektár, to by v rámci celého Slovenska prinieslo asi 155 tisíc ton. Slnečnica navyše tento rok zväčšila svoje plochy, pretože vlani padli výmery na najnižšiu úroveň za posledných 17 rokov, takže vývoj vidíme pozitívne,“ skonštatoval Jozef Rebro.

Poľnohospodári nateraz nechcú byť v otázke žatvy príliš optimistickí, kým sa z polí nezoberú všetky plodiny.

„Aj v prípade cien ide o niečo, čo nevieme ovplyvniť, ale veríme, že aj ceny budú naďalej také, že nám pomôžu,“ uzavrel Emil Macho z SPPK.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments