Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Z domova Zaujímavosti

Komplexná pozemková reforma môže zlepšiť čerpanie eurofondov na Slovensku

Komplexná pozemková reforma môže zlepšiť čerpanie eurofondov na Slovensku

Komplexná pozemková reforma môže prispieť k zelenému reštartu slovenskej ekonomiky a tiež zvýšiť mieru čerpania eurofondov v čase, keď na Slovensko majú prísť ďalšie miliardy eur z EÚ. V podnikateľskom podcaste od A po ZZZ to povedal predseda Komory pozemkových úprav a Zamestnávateľského zväzu geodézie a kartografie Vladimír Uhlík.

„Nenájdeme oblasť, kde by rozdrobenosť pozemkov nebránila rozvoju, nebránila investíciám. Hlavným dôvodom meškania nových diaľnic a železníc nie je zdĺhavá výstavba, ale príprava neusporiadaných pozemkov. V poľnohospodárstve vidíme bitky farmárov, ale za tým všetkým sú neusporiadané vlastnícke vzťahy. Radi sa bicyklujeme, vyhľadávame však často trasy v susedných krajinách. Pritom si neuvedomujeme, prečo mešká výstavba cyklotrás u nás. Dôvod je jednoduchý, nemáme vhodné pozemky, preto ich nestaviame. Chceme chrániť prírodu, určité územia, ale ako tam môžeme vytvoriť napríklad národný park, keď nemáme vysporiadané pozemky,“ konštatoval Uhlík.

Komplexná pozemková reforma, ktorú navrhuje AZZZ, obsahuje viacero častí a návrhov, ako sú pozemkové úpravy, obnova katastrálneho operátu novým mapovaním, úprava vlastnícko-užívateľských vzťahov k pôde, koordinovanie usporiadania pozemkového vlastníctva, rozšírenie funkcionality katastrálneho portálu, opatrenia na zvýšenie ekologickej stability, či legislatívne opatrenia. Podľa Uhlíka usporiadanie pozemkového vlastníctva mala v programe každá z doterajších vlád, žiadna ho však nedotiahla do konca.

V súčasnosti Uhlík vidí historickú šancu na komplexnú pozemkovú reformu.

Uhlík: Česká republika ako vzor v usporiadaní pozemkového vlastníctva

„Máme ekonomickú krízu a vtedy potrebuje každá ekonomika istý reštart. Pre zelenú ekonomiku potrebujeme rozumné investície do budúcnosti. V minulosti sa pozemkové vlastníctvo nedoriešilo pre nedostatok peňazí. V súčasnosti zdroje k dispozícií sú, či už z neodčerpaných eurofondov, ale hlavne sú to prostriedky z Plánu obnovy. Usporiadanie pozemkového vlastníctva je opatrenie, ktoré prináša v čase hospodárskej krízy rozumné investície do infraštruktúry štátu. V rámci komplexnej pozemkovej reformy navrhujeme opatrenia, ktoré prispejú k zlepšeniu podnikateľského prostredia a právnej istoty na Slovensku,“ zdôraznil Uhlík s tým, že pokiaľ by sa pristúpilo k jednotlivým krokom reformy, výsledky by boli viditeľné do 10 – 15 rokov.

„Česká republika môže byť vzorom v usporiadaní pozemkového vlastníctva. Projekty pozemkových úprav financujú cez štátny rozpočet. Náš západný sused je v tomto smere ukážkový príklad, lebo to, čo navrhnú, to aj s pomocou fondov EÚ vybudujú. Väčšina podobných verejných stavieb a investícií je zrealizovaná vďaka pozemkovým úpravám,“ uviedol Uhlík v podnikateľskom podcaste.

Pozemkové úpravy sú preto jasnou podmienkou efektívneho čerpania eurofondov.

„Jedným z dôvodov, prečo eurofondy nečerpáme správne a dostatočne, je nepripravenosť pozemkov, či už zo strany obcí alebo štátu. Ak spravíme pozemkovú reformu, zdynamizujeme čerpanie eurofondov a umožníme ho aj tam, kde nebolo doteraz možné. Základom čerpania eurofondov v štáte by mala byť pozemková reforma a v rámci nej zrealizované pozemkové úpravy,“ vysvetlil Uhlík aj v kontexte pripravovaného Plánu obnovy, ktorý má Slovenská republika doručiť do Bruselu do 15. októbra.

Komplexná pozemková reforma do neho zapadá.

„V zelenej obnove by mala optimálne miesto, pretože prináša možnosť pretvoriť krajinu, pripraviť ju na klimatickú zmenu, vybudovať prvky, ktoré napríklad pomáhajú efektívne hospodáriť s vodou,“ dodal Uhlík.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1579 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

4 komentáre

 1. Starý Gazda
  26. septembra 2020

  počul som mnoho navrhov na vlastnictvo pody najlepšie sa mi pači navrh Kupovat podu može len rolnik na obrabanie na ostatnu ma predkupne pravo štat a ten ju da prednostne malim a začinajucim vystavba a priemyselne parky prednostne na štatnej pode a na sukromnej z odplatov štatu podla lokality najmenej 200eur m2 ROLNIK nepotrbuje vlastnit podu potrebuje ju uživat a vyrabat potraviny vlastnit potrbuje len šperulant na jej devastaciu

  Odpovedať
  1. jozef R.
   29. septembra 2020

   Kupovať pôdu môže len roľník na obrábanie… Roľník nepotrebuje pôdu vlastniť… Tak načo by bol tomu roľníkovi dobrý taký zákon ? Mimochodom štyri roky platil zákon 140/2014. Pôdu mohol nadobúdať len ten, kto minimálne 3 roky podnikal v poľnohospodárstve. Výsledok ? Žiadny. Úpadok poľnohospodárstva to len zrýchlilo, lebo nemohli vznikať nové, progresívnejšie subjekty. Navyše bol tento objednaný zákon protiústavný, čo sa vedelo už vopred.

 2. Starý Gazda
  29. septembra 2020

  jozef važšina podnikovaj ked ma svoju podu hospodari na cudzel nie na svojej

  Odpovedať
  1. jozef R.
   29. septembra 2020

   Samozrejme. Takmer 80% je prenajatej buď od vlastníkov, alebo SPF. To je najviac v EÚ a neviem či nie aj na svete. Ale v tom je práve viacero rizík. Nájomca je dnes pomerne dobre chránený, lenže to nebude dlho trvať. Pozri na najčerstvejší prípad – obvyklé nájomné pre SPF, aký humbuk okolo toho. Hromy blesky na ministra ale pritom ide vlastne o požiadavku EÚ na zrovnoprávnenie, čo sa týka „obvyklého nájomného“. A prídu ďalšie požiadavky na legislatívne úpravy. Alebo Európsky občiansky zákonník. Tak si radšej pôdu kúpme. Lepšie ako zlaté tehličky. Zlata sa vyťaží každoročne 3500 ton a španielske galeóny sa už v Atlantiku nepotápajú. Takže čisto špekulatívna komodita. Navyše sa nedá jesť. Ale koľko pribudne povedzme na Slovensku poľnohospodárskej pôdy ?

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.