Výsmech výrobcom. Tlačové konferencie a diskusie pred kamerami, skrátené legislatívne konanie k novele zákona a vyhláške pod rúškom korony, deklarovaný nulový dopad na podnikateľské prostredie hoci zámer je vybrať viac peňazí od výrobcov – toto sú hlavné črty postupu Ministerstva životného prostredia SR v snahe vyriešiť problémy neefektívneho triedeného zberu na Slovensku. Po mesiaci diskusií envirorezort bez zohľadnenia argumentov výrobcov predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh vyhlášky so sadzbami recyklačných poplatkov, ktoré sú v niektorých komoditách ešte vyššie ako navrhovalo ministerstvo pôvodne v septembri.
Cieľom návrhu novely zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku určite nie je žiadne "znárodňovanie" poľnohospodárskych pozemkov a ani iné odnímanie ich vlastníctva. Uviedol to pre TASR Daniel Hrežík z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na vyjadrenia Klubu 500, že štát pripravuje protiústavnú novelu zákona o poľnohospodárskej pôde.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽANO) chce v skrátenom legislatívnom konaní presadiť novelu zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov. Ako ďalej uviedol Klub 500, v nej sa navrhuje, aby mali štát či samosprávy predkupné práva na prevádzané poľnohospodárske pozemky a ustanovuje sa majetkový strop pre väčších vlastníkov.
Pozemkové úpravy sa na Slovensku roky zanedbávali. Tento fakt má dosah na celé hospodárstvo aj krajinu ako celok. Upozorňujú na to predstavitelia Asociácie zamestnávateľských zväzov, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, Komory pozemkových úprav aj Združenie miest a obcí Slovenska. Ich spoločná iniciatíva predstavila projekt Komplexnej pozemkovej reformy, ktorá má situáciu riešiť.
Odvolanie voči tzv. miliónovej pokute pre obchodné reťazce bude mať znovu odkladný účinok. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO) v súvislosti so schválením viac ako 100 legislatívnych zmien, ktoré by mali zlepšiť podnikateľské prostredie a pomôcť naštartovať ekonomiku SR po pandémii ochorenia COVID-19.
Zákon o ekologickej poľnohospodárskej výrobe zavedie vstupné preverenie predpokladov u žiadateľa, ktorý chce začať vykonávať ekologickú poľnohospodársku výrobu, a to ešte pred jeho povinným zaregistrovaním v kontrolnom ústave. Vyplýva to z návrhu zákona Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý prerokovala a schválila vláda. Účinnosť by mal zákon nadobudnúť 1. januára 2021.
Stovky pekární žiadajú vládu, aby nemenila zákon o neprimeraných podmienkach v obchode. Je to podľa nich jediná legislatíva, ktorá chráni slovenských výrobcov pred nekalými obchodnými praktikami. Informoval o tom Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC). Slovenskí pekári sú rozhorčení a za zachovanie legislatívy sú ochotní tvrdo bojovať.
Niektoré rozhodnutia valných zhromaždení pozemkových spoločenstiev nebudú počas pandémie ochorenia COVID-19 potrebné. Vyplýva to z návrhu novely zákona o pozemkových spoločenstvách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý v stredu schválila Národná rada (NR) SR. Za návrh hlasovalo 136 zo 146 prítomných poslancov. Dátum nadobudnutia účinnosti je podľa MPRV navrhnutý tak, aby sa zákon mohol ihneď aplikovať.
Zamestnávatelia združení v APZ, AZZZ SR, Klube 500, RÚZ, SOPK a SPPK oceňujú proaktívny prístup zo strany vlády, diskusiu s podnikateľmi a v rámci možností rýchle vypracovanie prvých opatrení na zmiernenie ekonomických dopadov. Zástupcovia zamestnávateľov však žiadajú vládu, aby bezodkladne konkretizovala medializované informácie o súbore opatrení na zmiernenie dopadov krízy na podnikateľské prostredie. Zároveň opatrenia, ktoré majú reálny potenciál pomôcť zamestnávateľom by mali byť uvedené do praxe čo najskôr.
Najkomentovanejšie za 7 dní